بانک تایلند اولین بانک های مجازی را تا سال 2025 اجازه می دهد

بانک تایلند اولین بانک های مجازی را تا سال 2025 اجازه می دهد


هدف تایلند افزایش رقابت و رشد اقتصادی با اجازه دادن به بانک های مجازی است.

بانک تایلند (BOT) برنامه های خود را برای اجازه فعالیت بانک های مجازی در این کشور برای اولین بار اعلام کرده است. طبق گزارش بلومبرگ، شرکت های مالی تا سال 2025 قادر به ارائه خدمات خواهند بود.

یک “مقاله مشاوره در چارچوب مجوز بانک مجازی” توسط بانک مرکزی صادر شده است و برنامه هایی که به بانک های مجازی اجازه می دهد به عنوان ارائه دهندگان خدمات مالی عمل کنند، در اواخر سال 2023 در دسترس خواهند بود. این حرکت بر افزایش رقابت و رشد اقتصادی تایلند تمرکز دارد.

BOT سه مجوز مختلف برای شرکت های مرتبط تا سال 2024 صادر خواهد کرد. بر اساس این گزارش، حداقل 10 طرف علاقه مند به اعطای مجوز هستند.

مقررات و نظارت بر بانک‌های مجازی مانند بانک‌های تجاری سنتی در چارچوب مجوز خواهد بود. همچنین، متقاضیان واجد شرایط باید شرایط خاصی را رعایت کنند. بانک مرکزی کشور همچنین خاطرنشان کرد:

بانک‌های مجازی نباید از طریق وام‌دهی غیرمسئولانه، رقابتی را به سمت پایین شروع کنند، با طرف‌های ذینفع رفتار ترجیحی قائل شوند و از موقعیت غالب خود در بازار به‌گونه‌ای سوء استفاده نکنند که برای ثبات مالی، سپرده‌گذاران و مصرف‌کنندگان در کل خطراتی ایجاد کند.

طبق اعلام بانک مرکزی، بانک‌های مجازی در اولین سال فعالیت خود تحت یک «مرحله محدود» قرار خواهند گرفت که شامل نظارت دقیق برای جلوگیری از ریسک‌های سیستمی مالی است. کمیسیون امنیت و مبادلات تایلند اخیراً برنامه‌هایی را برای تشدید قوانین کریپتو با هدف گسترش حمایت از سرمایه‌گذاران اعلام کرد. مجموعه ای دقیق از دستورالعمل ها برای تبلیغات کریپتو نیز توسط این مقام در حال توسعه است.

به گزارش کوین تلگراف، تایلند اخیراً یک قرارداد همکاری فناوری با مجارستان امضا کرده است تا از پذیرش فناوری بلاک چین در بحبوحه افزایش سریع تقاضا برای پرداخت های موبایلی، تجارت الکترونیک و ارزهای دیجیتال در این کشور حمایت کند.

این کشور شاهد پیشرفت‌های مرتبط با رمزنگاری بوده است، از جمله برنامه‌هایی برای آزمایش ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) برای حدود 10000 کاربر در سال 2022. تایلند در رتبه هشتم در فهرست جهانی پذیرش رمزنگاری توسط شرکت تحلیلی Chainalysis قرار دارد.


نویسنده: Ana Paula Pereira

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉