RBA: CBDC استرالیا سود غیرمنتظره ای دریافت می کند اما می تواند به بانک ها آسیب برساند


برنامه آزمایشی “eAUD” از این نظر منحصر به فرد است که بانک مرکزی استرالیا موارد استفاده را توصیه نمی کند و تعداد زیادی توصیه از صنعت دریافت می کند.

یک برنامه آزمایشی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در استرالیا بیش از 140 پیشنهاد استفاده از صنعت مالی دریافت کرده است، اما بانک مرکزی استرالیا (RBA) هشدار می دهد که می تواند جایگزین دلار استرالیا شود و باعث شود مردم به طور کلی از بانک های تجاری اجتناب کنند. . .

در 8 دسامبر، RBA سخنرانی ای را منتشر کرد که قرار بود توسط برد جونز، معاون رئیس جمهور، در کنفرانس بانک مرکزی که در 9 دسامبر به وقت محلی برگزار شد، ایراد شود. اقتصاد.

جونز می‌گوید از توجه صنعت شگفت‌زده شده است، زیرا RBA در 9 آگوست کاغذ سفیدی منتشر کرد که در آن بیش از 80 مؤسسه مالی ارائه شده بود که موارد استفاده را در زمینه‌های بسیاری مانند تجارت الکترونیک، آفلاین و پرداخت‌های دولتی توصیه می‌کردند.

تیمی که روی برنامه آزمایشی “eAUD” کار می کند در حال بررسی است که کدام یک از موارد استفاده پیشنهادی در اوایل سال آینده آزمایشی خواهد شد و انتظار دارد تا اواسط سال 2023 گزارشی از این پروژه منتشر کند.

جونز همچنین خطرات بالقوه مرتبط با CBDC استرالیا را مورد بحث قرار می دهد و به مسائل نقدینگی و سایر مشکلاتی که بانک ها ممکن است در صورت تبدیل شدن یک CBDC به منبع ترجیحی دارایی ها با آن مواجه شوند، اشاره می کند.

به عنوان مثال، از آنجایی که سپرده‌های ساکنان استرالیا مانند حساب‌های پس‌انداز در حال حاضر بیش از 60 درصد از کل بودجه بانک‌هایشان را تشکیل می‌دهند، استرالیایی‌هایی که CBDC را به دلار استرالیا انتخاب می‌کنند ممکن است باعث شود بانک‌ها سرمایه کافی برای وام دادن به مصرف‌کنندگان را نداشته باشند، که به نوبه خود RBA او گفت که ابلاغ سیاست های پولی برای بانک مرکزی دشوارتر می شود.

ترکیب صندوق بانک ها در استرالیا منبع: RBA

جونز همچنین خاطرنشان می‌کند که استرالیایی‌ها که تصمیم می‌گیرند وجوه خود را در یک CBDC “بدون ریسک” نگه دارند، می‌تواند منجر به فرار بانکی شود زیرا استرالیایی‌ها سپرده‌های خود را به صورت عمده برداشت می‌کنند.

مربوط: گزارش دلایل مخالفت سهامداران با CBDC را بیان می کند

با این حال، معاون فرماندار پیشنهاد می‌کند که CBDCها می‌توانند مزایای زیادی مانند مزایای حفظ حریم خصوصی برای استرالیایی‌ها به ارمغان بیاورند – با این استدلال که بانک مرکزی انگیزه‌ای برای استفاده از داده‌های شخصی که می‌تواند توسط نهادهای خصوصی استفاده شود ندارد و می‌تواند به حفاظت از حاکمیت پولی که ممکن است از بین برود کمک کند. اگر یک استیبل کوین یا یک CBDC خارجی شکاف داخلی را پر کند.

همچنین به پتانسیل تراکنش های آفلاین برای افزایش انعطاف پذیری سیستم های پرداخت موجود، علاوه بر افزایش کارایی و کاهش هزینه برای کاربران نهایی اشاره می کند.

جونز در پایان افزود که استرالیایی‌ها باید مطمئن باشند که بانک مرکزی به انتشار اسکناس‌ها ادامه می‌دهد «تا زمانی که به عنوان منفعت عمومی ارزش‌گذاری شود».

منتقدان عموماً نگران هستند که معرفی CBDC ها با کاهش تدریجی اسکناس ها به پایان برسد، اما این ترس به اقدام نیجریه برای محدود کردن بیشتر برداشت های نقدی در 6 دسامبر پس از انتشار eNaira اعتبار می بخشد.


نویسنده: Luke Huigsloot

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید