آیا ZK-proofs پاسخی برای مشکل Ordinal و BRC-20 بیت کوین است؟


اثبات‌های دانش صفر می‌تواند ابزاری مناسب برای رسیدگی به تراکم شبکه اخیر و هزینه‌های بالای بلاک چین بیت‌کوین باشد.

شبکه بیت کوین (BTC) در هفته های اخیر به دلیل افزایش تقاضا برای Ordinals و توکن های BRC-20 نوشته شده بر روی بلاک چین پیشرو با یک آزمون تورنسل مواجه شده است.

با توجه به اینکه برخی از توکن‌های BRC-20 حاوی توکن‌های میم هستند که میلیاردها دلار سرمایه در هفته‌های اخیر جذب کرده‌اند، افزایش کارمزدها و تراکم تراکنش‌های ناشی از آن، جامعه گسترده‌تر بیت‌کوین را ناامید کرده است.

اکوسیستم اتریوم از توسعه راه حل های مقیاس پذیری بهره برده است که پیشرفت های گسترده ای در ظرفیت شبکه و قابلیت پردازش به همراه داشته است. اثبات‌های دانش صفر (zk-proofs)، به‌ویژه، در چند ماه گذشته با مجموعه‌ای از پروژه‌ها که از فناوری مقیاس‌بندی استفاده می‌کنند، خبرساز شده‌اند.

Cointelegraph به طور خصوصی با Eli Ben-Sasson، یکی از بنیانگذاران StarkWare و پیشگام zk-STARKs (برهان اطلاعات شفاف مقیاس پذیر با دانش صفر) صحبت کرد تا بررسی کند که آیا این فناوری می تواند پاسخی به آخرین چالش بیت کوین باشد یا خیر.

Zk-proofها پروتکل‌های رمزنگاری هستند که به طرفین اجازه می‌دهند یک بیانیه یا داده را بدون افشای هیچ اطلاعاتی اثبات کنند. این فناوری با کاهش بار محاسباتی مورد نیاز برای اعتبارسنجی تراکنش‌ها و سایر داده‌ها و اطلاعات ذخیره‌شده در زنجیره، حریم خصوصی و امنیت را تضمین می‌کند، به‌ویژه همزمان با افزودن ظرفیت به زنجیره‌های بلوکی.

مرتبط: توضیح مقایسه zk-STARKs در مقابل zk-SNARKs

این ریاضیدان و رمزنگار معروف، بیت کوین را به خاطر آغاز سفر اکتشافی خود در مورد وعده اعتبار، مدارک رمزنگاری و دانش صفر برای پیشرفت فناوری بلاک چین اعتبار می دهد. بن ساسون ماهیت «عمیقاً در هم تنیده» راه‌حل‌های مقیاس‌بندی و بلاک‌چین‌ها را برجسته کرد و پتانسیل اثبات‌های zk را برای سودمندی شبکه بیت‌کوین خلاصه کرد:

مدارک اعتبار و STARK به شما این امکان را می دهد که از یکپارچگی ریاضیات به طور بسیار مؤثری برای گسترش مسیر یکپارچگی تحت پوشش یک بلاک چین استفاده کنید تا هر کسی را به پیوستن و افزودن ظرفیت بیشتر به شبکه دعوت کنید.

از آنجایی که بلاک چین بیت کوین به عنوان دایره داخلی یکپارچگی عمل می کند، zk-proof ها منشا یکپارچگی را گسترش می دهند و ظرفیت بیشتری را به ارمغان می آورند و آنچه بن ساسون به عنوان اثر “چرخ مثبت” توصیف می کند ایجاد می کند:

هرچه ظرفیت بیشتری داشته باشید، می‌توانید از عملکردهای اجتماعی بیشتری استفاده کنید، حتی اگر پول باشد، می‌توانید پرداخت‌های خرد انجام دهید، یا اگر قراردادهای هوشمند را مجاز کنید، می‌توانید چیزهای جدیدی اضافه کنید. و سپس اعتماد بیشتری به سیستم وجود دارد و این به ارزش بیشتری می‌افزاید.»

بن ساسون اعتقاد خود را تکرار کرد که شبکه بیت کوین می تواند یکپارچگی و کارایی بیشتری را از مزایای ریاضی ارائه شده توسط اثبات اعتبار مشاهده کند. وی افزود که توسعه دهندگان بیت کوین گرگ ماکسول، گاوین آندرسن و مایک هرن اولین حامیان اعتبارسنجی شفاف و اثبات حریم خصوصی STARK بودند که نیازی به نصب قابل اعتماد ندارند و امنیت کوانتومی را حفظ می کنند.

مرتبط: مدیر عامل JAN3 می گوید Ordinals و BRC-20 ظرف چند ماه ناپدید می شوند

پیش از هر چیز به عنوان پول باثبات غیرمتمرکز عمل می کند، پتانسیل بیت کوین برای اجازه دادن به اشکال کلی تر محاسبات و توابع اجتماعی موضوع مورد بحث برای جامعه آن باقی مانده است. به گفته بن ساسون، پتانسیل گنجاندن اثبات های zk به وضوح ناشی از تقاضا برای عملکرد اضافی در بازار علاوه بر بیت کوین با پشتیبانی توکن های BRC-20 است:

برای اینکه BRC-20 واقعاً سطح یکپارچگی ارائه شده توسط بیت کوین را داشته باشد، باید یک هارد فورک وجود داشته باشد که به آنها امکان تأیید و اعتبار و داشتن یکپارچگی بیت کوین را بدهد. و این یک تصمیم بزرگ و یک موضوع بزرگ برای بحث است.”

همانطور که قبلا توسط Cointelegraph گزارش شده بود، ZeroSync Association یک استارت آپ است که ابزارهای محافظت شده با zk را توسعه می دهد که به کاربران اجازه می دهد تا وضعیت شبکه بیت کوین را بدون نیاز به دانلود بلاک چین یا تکیه بر شخص ثالث برای تأیید تأیید کنند.

اثبات اعتبار ZeroSync به کاربران این امکان را می دهد که فوراً وضعیت زنجیره بیت کوین را تأیید کنند و نیازی به دانلود بیش از 500 گیگابایت داده بلاک چین که در حال حاضر برای همگام سازی یک گره بیت کوین مورد نیاز است را از بین می برد.

رابین لینوس، یکی از بنیانگذاران ZeroSync، به کوین تلگراف گفت که اثبات وضعیت زنجیره به طور مستقیم ازدحام شبکه را حل نمی کند، اما نیاز کاربران را به دانلود پست هایی که زنجیره بلوک بیت کوین را مسدود می کند، از بین می برد.

با این حال، شواهد zk همچنان در کمک به رفع ازدحام شبکه فعلی نویدبخش است. لینوس گفت که ZeroSync پروتکل اعتبارسنجی سمت مشتری بیت کوین به نام zkCoins را توسعه داده است که امکان پردازش تا 100 تراکنش توکن در ثانیه را فراهم می کند.

از کتیبه‌ها استفاده می‌کند، اما ردپای روی زنجیره بسیار کمتر از BRC-20 است و مجموعه UTXO را باد نمی‌کند.»

لینوس بیان می‌کند که اعتبارسنجی SNARK (برهان دانش غیر تعاملی مختصر دانش صفر) در لایه اصلی بیت‌کوین می‌تواند همه راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری، از جمله zk-rollup، پل‌های غیرقابل اعتماد به زنجیره‌های جانبی و پتانسیل پیوند BTC را به zkCoins فعال کند. بهبود حریم خصوصی و افزایش کارایی:

«بسیار خوب است که می بینیم که مدارک اعتبار اکنون در جامعه بیت کوین توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. مردم قبلاً شروع به بحث در مورد کد تراکنش جدید در لیست پستی bitcoin-dev کرده‌اند.

لینوس همچنین خاطرنشان کرد که دیگر راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ بیت‌کوین، مانند Lightning Network، Fedimint و Chashu، محافظان حریم خصوصی مبتنی بر Chaumian eCash، به دنبال ازدحام شبکه ناشی از Ordinals و صدور BRC-20 مورد توجه قرار گرفته‌اند.

مجله: موسس Polygon Miden، ZK «پایان بازی» را برای مقیاس‌بندی بلاک‌چین‌ها تجمیع می‌کند


نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *