آیا رشد اکوسیستم و نقشه راه Cosmos برای حفظ رشد ماهیانه 50 درصدی فعلی ATOM کافی است؟


ATOM در ژانویه 50 درصد افزایش یافت و در حالی که بازار گسترده‌تر ارزهای دیجیتال ممکن است برای مدتی به روند صعودی خود ادامه دهد، آیا اکوسیستم Cosmos دارای پایه‌های بنیادی به اندازه کافی قوی برای حمایت از صعود بیشتر است؟

بنیاد Interchain، تیم توسعه Cosmos، کاغذ سفید Cosmos ATOM 2.0 را در سپتامبر 2022 معرفی کرد. این سند تغییرات قابل توجهی را در طراحی Cosmos پیشنهاد کرد، از جمله ارتقای توکنومیک برای تأمین مالی توسعه اکوسیستم Cosmos و کاهش تورم ATOM.

در حالی که انتشار وایت پیپر به عنوان یک کاتالیزور صعودی برای قیمت ATOM عمل کرد، رای جامعه به پذیرش این پیشنهاد در نهایت شکست خورد، عمدتاً به دلیل افراط گرایی آن. برخی از اعضای جامعه می‌خواستند رویکردی سنجیده برای هر ویژگی توسعه فهرست‌شده در وایت‌پیپر داشته باشند، از امنیت Interchain در سه‌ماهه اول 2023 شروع شود.

Cross-Chain Security موقعیت اتم ارزش تعهدی را به عنوان یک زنجیره مدولار افزایش می دهد. بلاک چین های جدید می توانند امنیت را از آن قرض بگیرند و به اعتبارسنجی Cosmos Hub پرداخت کنند.

علیرغم رد وایت پیپر Cosmos 2.0، تیم به کار بر روی ارتقاهایی که در اینجا توضیح داده شده است، ادامه می دهد. سایر پیشرفت‌های علم نشانه‌ها به عنوان یک پیشنهاد جداگانه در دسترس جامعه کیهان قرار خواهد گرفت.

هفته اول فوریه شاهد یک انفجار صعودی فنی در قیمت ATOM بود. اگر خریداران همچنان به انباشته شدن ادامه دهند، شانس خوبی برای افزایش معاملات کوتاه تا اواسط وجود دارد.

امنیت بین زنجیره ای برای افزودن ارزش بیشتر به سهامداران ATOM

اپلیکیشن امنیت Interchain همچنان مهمترین پیشرفت در ارزش افزوده به دارندگان ATOM است. این ویژگی به زنجیره‌های بلوکی مستقل، به نام زنجیره‌های مصرف‌کننده در اکوسیستم Cosmos اجازه می‌دهد تا امنیت را از اعتبارسنجی‌های Cosmos Hub اجاره کنند. بلاک چین‌های مبتنی بر Cosmos SDK موجود نیز می‌توانند تبدیل به زنجیره‌های مصرفی شوند. این برای دارندگان ATOM جوایز بیشتری را به همراه خواهد داشت.

تیم Cosmos کمپین توسعه‌دهنده «بازی زنجیره‌ها» را برای آزمایش زنجیره‌های مصرف‌کننده قبل از عرضه نسخه اصلی Interchain Security به پایان رسانده است. آنها این ویژگی را در آپگرید Lambda (v9) Cosmos در ماه فوریه اجرا خواهند کرد.

تعداد بلاک چین هایی که بخشی از IBC هستند. منبع: بنیاد زنجیره ای متقابل

توسعه اکوسیستم کیهان و گسترش IBC

یکی از برجسته‌ترین زنجیره‌های مصرف‌کننده، معرفی USDC ویژه Cosmos توسط Circle است. استیبل کوین نقدینگی اکوسیستم DeFi کاسموس را افزایش می دهد.

Cosmos SDK برای ساخت بسیاری از پروژه های محبوب بلاک چین و ارزهای دیجیتال مانند Binance DEX، Kava، Terra و اخیراً dYdX استفاده می شود. تا کنون ATOM هیچ مقداری از این برنامه استخراج نکرده است. اما این به تدریج با Cross-Chain Security و اجرای زنجیره متقابل و سایر پیشرفت ها تغییر خواهد کرد.

ارتباطات بلاک چین (IBC) که امکان همکاری بین بلاک چین های مبتنی بر کیهان را فراهم می کند، در سال 2022 رشد چشمگیری داشته است. تیم پروژه اکنون Interchain Scheduler را اجرا خواهد کرد که یک بازار باز و شفاف MEV را برای تراکنش های زنجیره ای فراهم می کند. در حالی که هزینه ها را می توان در چندین توکن پرداخت کرد، اما به دنبال استانداردسازی ATOM به عنوان توکن گاز پیش فرض برای انتقال IBC است.

تعداد بلاک چین هایی که بخشی از IBC هستند. منبع: بنیاد زنجیره ای متقابل

در آینده، IBC به گسترش اکوسیستم Cosmos به سایر بلاک چین‌ها مانند اتریوم، Near و Polkadot کمک می‌کند و نقدینگی و ترافیک را با آن بهبود می‌بخشد. تغییر توکن های ATOM با Interchain Allocator نیز به موقع اجرا می شود تا رشد اکوسیستم را تامین کند و در نهایت تورم را کاهش دهد.

مرتبط با: Injective صندوق اکوسیستم 150 میلیون دلاری را برای تقویت پذیرش DeFi و Cosmos راه اندازی می کند

از ابتدای سال 2023، قیمت ATOM تا 61 درصد افزایش یافته است که بخشی از آن به افزایش گسترده تر در بازار ارزهای دیجیتال مربوط می شود. با این حال، سود در مقایسه با بیت کوین (BTC) و اتریوم (ETH) که به ترتیب 48.10% و 43.20% افزایش داشتند، همچنان بیشتر است.

داده های Coinglass نشان می دهد که حجم بهره باز (OI) برای سفارشات آتی ATOM از 65 میلیون دلار به 92 میلیون دلار افزایش یافته است و این توکن را برای افزایش نوسانات آماده می کند. نرخ تامین مالی و نسبت بلند/کوتاه نشان می دهد که سود در درجه اول بر روی سفارشات بلند مدت است. بازار آتی بیش از حد اهرمی می تواند باد مخالفی را برای خریداران ایجاد کند، زیرا فروشندگان سعی می کنند بازیگران بلندمدت را متوقف کنند.

حجم بهره باز برای ATOM. منبع: شیشه سکه

نمودار هفتگی ATOM/USD بالاتر از میانگین متحرک نمایی 50 دوره ای (EMA) در 14.20 دلار شکست. این متریک به عنوان یک سطح حیاتی برای معکوس شدن روند عمل کرد. اگر قیمت در پایان هفته اول فوریه بالاتر از میانگین متحرک نمایی 50 هفته ای بسته شود، خریداران فنی سعی می کنند ATOM را برای یک معامله سریع جمع آوری کنند.

اگر روند صعودی ادامه یابد، گاوها سطوح مقاومتی را در 17.20 دلار و 25.20 دلار هدف قرار خواهند داد. از جنبه نزولی، پشتیبانی بلند مدت 6.50 دلار و 3.10 دلار است.

نمودار هفتگی ATOM/USD. منبع: TradingView

جامعه Cosmos برای مدت طولانی منتظر ویژگی Cross-Chain Security بوده است. بنابراین، توکن شانس بیشتری برای حفظ خروج خود، حداقل تا زمان عرضه دارد.

نرخ رشد و بازدهی که به ارمغان می‌آورد، یا حرکت صعودی را قبل از اینکه بنیاد Interchain به به‌روزرسانی بعدی حرکت کند، زنده نگه می‌دارد، یا تا زمانی که پیشنهاد بهبود انتشار ATOM در نهایت توسط جامعه پذیرفته شود، شتاب ضعیف‌تری را شاهد خواهد بود.

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Nivesh Rustgi

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید