تحلیلگران در مورد پیامدهای قیمت ETH ارتقای Shapella آتی اتریوم بحث می کنند


سه تا پنج هفته اول پس از ارتقای Shapella آتی اتریوم، احتمالا شاهد افزایش فروش از سپرده های معوق خواهیم بود.

بنیاد اتریوم 12 آوریل را به عنوان تاریخ انتشار ارتقای مورد انتظار شانگهای و Capella که به طور مشترک Shapella نامیده می شود، اعلام کرده است.

به‌روزرسانی‌ها امکان برداشت وجوه از قراردادهای سهام Ethereum 2.0 را فراهم می‌کند. قرارداد سهام برای اولین بار در دسامبر 2020 راه اندازی شد. فقط سپرده های یک طرفه ETH را پذیرفت که پس از ارتقا تغییر خواهد کرد.

تا به امروز، کاربران بیش از 18 میلیون ETH به ارزش تقریبی 32.5 میلیارد دلار را در زمان‌های مختلف از دسامبر 2020 در قرارداد سهام اتریوم واریز کرده‌اند.

تحلیلگران در مورد پیش بینی فشار فروش ETH متفاوت هستند

اکثر کاربران مشتقات سهامداری مایع را در مبادلات غیرمتمرکز یا متمرکز ترجیح می دهند. از آنجایی که این دفترچه ها در حال حاضر نقد هستند، احتمالاً پس از ارتقاء Shapella دلیل جدیدی برای فروش وجود نخواهد داشت.

پلتفرم های غیرمتمرکز LSD مانند Lido در حال حاضر حدود 33.2 درصد از کل سپرده های ETH در زنجیره بیکن را تشکیل می دهند. حدود 27.1 درصد بقیه از طریق صرافی های متمرکز مانند کوین بیس، بایننس و کراکن سرمایه گذاری می شود. بنابراین، 60.3 درصد از ETH سهامدار از طریق محیط‌های استیکینگ مایع سرمایه‌گذاری می‌شود.

از سوی دیگر، ETH غیر نقدی که مستقیماً با ایجاد گره ها یا ارائه دهندگان خدمات شخص ثالث در قراردادها سرمایه گذاری می شود، حدود 40 درصد از کل مبلغ را تشکیل می دهد. اینها به احتمال زیاد پس از باز کردن قفل فروخته می شوند.

بر اساس تجزیه و تحلیل نانسن، حدود 59 درصد از سپرده های غیر نقدی بین 3.62 میلیون تا 4 میلیون ETH در سود هستند. این کاربران به احتمال زیاد پس از فعال شدن برداشت، برداشت‌های جزئی یا کامل را انجام می‌دهند.

برخی از سهامداران غیر نقدشونده نیز ممکن است سهام مجدد را انتخاب کنند، و گزارش Nansen کل فشار فروش را بین 1.2 تا 3 میلیون ETH تخمین می زند. با این حال، تمام ETH فورا آزاد نمی شود.

بینش در مورد فشار فروش روزانه

ارتقاء Shapella یک سیستم برداشت جزئی و کامل دو مرحله ای را اجرا می کند.

حداقل سهام در ETH 32 ETH است. سهامداران می توانند مبالغ بیش از 32 ETH را برداشت کنند یا تمام 32 ETH به اضافه جوایز اضافی را از قرارداد شرط بندی برداشت کنند.

پس از ارتقا، هیچ موردی وجود نخواهد داشت که سهامداران برای برداشت ETH خود عجله کنند که منجر به افزایش قیمت بنزین شود. برداشت اتر هزینه گاز ندارد اما به 16 برداشت جزئی یا کامل در هر بلوک محدود خواهد شد. بنابراین، در مقدار ETH که باز شده و به فروش منتقل می شود، تاخیر وجود خواهد داشت.

طبق گزارش Nansen، سه مرحله فشار فروش ETH پس از ارتقا وجود خواهد داشت.

در مرحله اول، که 27 ساعت پس از به روز رسانی به طول می انجامد، فشار فروش ناشی از برداشت های جزئی حدود 84000 تا 125000 اتر (~133 میلیون دلار – 197 میلیون دلار) در روز خواهد بود.

فاز دوم حداکثر فشار فروش ناشی از عقب نشینی جزئی و کامل 136000 و 173000 اتر (218 میلیون دلار – 275 میلیون دلار) را در روز در فشار فروش اضافی مشاهده خواهد کرد. این مرحله بین روز سوم تا چهارم پس از ارتقا ادامه خواهد داشت.

مرحله نهایی فشار فروش از 19 تا 52 روز به طول خواهد انجامید که عمدتاً با عقب نشینی کامل همراه است و 48000 تا 53000 اتر فشار فروش روزانه را اضافه می کند.

فشار فروش تخمینی پس از به‌روزرسانی Shapella. منبع: نانسن

میانگین متحرک 30 روزه ورودی های مبادله ای 313533 ETH (به ارزش تقریبی 550 میلیون دلار) است که به این معنی است که ورودی های اضافی بین 15 تا 55 درصد میانگین متحرک خواهد بود. این می تواند قیمت اتر را کاهش دهد تا زمانی که فشار فروش در سه تا هشت هفته کاهش یابد.

حدس دیگری توسط Arcana Research خلق كردن وی گفت: به دلیل برداشت های جزئی و کامل، حدود 1.3 میلیون ETH در ده روز اول فروخته می شود. فشار فروش در سه روز اول با فشار فروش روزانه حدود 527 میلیون دلار (تعدیل شده برای قیمت فعلی 1800 دلار اتر) به اوج خود خواهد رسید. حدود 6.4 درصد از حجم معاملات روزانه ETH را تشکیل می دهد.

کمتر از دو هفته مانده به افزایش قیمت، معامله‌گران می‌توانند با ثبت سفارش‌های کوتاه در بازار آتی، فشار فروش را از قبل کاهش دهند. تا کنون، بازار آتی افزایش قابل توجهی در حجم بهره باز یا نرخ های تامین مالی برای سفارشات کوتاه مدت نداشته است.

مطالب مرتبط: ارتقای اتریوم در شانگهای می‌تواند مشتقات استکینگ مایع را تقویت کند – در اینجا نحوه

شروع برداشت ETH خطر نگهداری مشتقات سهام نقدی خریداری شده از طریق صرافی های غیرمتمرکز یا متمرکز را کاهش می دهد، زیرا آنها مستقیماً برای ETH در دسترس خواهند بود. بنابراین، علاقه اخیر کشف شده در میان سرمایه گذارانی که در حاشیه نشسته اند تا حدودی با فشار فروش مقابله می کند.

نرخ سهام اتریوم، یعنی درصد سهام ETH نسبت به کل عرضه در گردش، 14.96٪ است. این به طور قابل توجهی کمتر از میانگین صنعت در سایر بلاک چین های Tier-1 است. همچنین انتظار می‌رود که نرخ سهام ETH در بلندمدت بهبود یابد.

از نظر فنی، جفت ETH/USD با مقاومت 1970 دلاری مواجه است. شکست بیش از این مقاومت می تواند باعث شود که این جفت ارز به اهداف صعودی خود در نزدیکی 2330 و 2750 دلار برسد. در صورت عقب نشینی، پشتیبانی نزدیک به 1569 دلار است.

نمودار قیمت هفتگی ETH/USD. منبع: TradingView

شبکه اتریوم پس از ادغام در سپتامبر 2022 یکی از گسترده ترین ارتقاها را تجربه خواهد کرد. خروج ETH پس از ارتقاء Shapella شاهد افزایش فروش در چند روز اول پس از توزیع خواهد بود که فشار کوتاه مدتی بر قیمت ها وارد می کند. با این حال، با کاهش فروش و روی آوردن بیشتر کاربران به سهام ETH به دلیل کاهش ریسک و افزایش بازده، شرایط بازار ممکن است در بلندمدت در جهت مثبت تری حرکت کند.

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.
نویسنده: Nivesh Rustgi

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید