در میان زمستان کریپتو، بانک‌های مرکزی در حال بازنگری در مورد ارزهای دیجیتال داخلی هستند

در میان زمستان کریپتو، بانک‌های مرکزی در حال بازنگری در مورد ارزهای دیجیتال داخلی هستند


در ماه‌های اخیر، چهار کشوری که قبلاً برنامه‌های اصلی آزمایشی CBDC را راه‌اندازی کرده بودند، برنامه‌های پذیرش خود را کاملاً کنار گذاشته‌اند.

در چند سال اخیر، گزارش‌های متعددی مبنی بر تلاش دولت‌ها در سراسر جهان برای انتشار ارزهای دیجیتال بانک مرکزی خود منتشر شده است. در واقع، تا به امروز، 9 کشور پیشنهاد CBDC فعال ارائه کرده اند. در این زمینه، یوان دیجیتال چین شاهد استفاده گسترده در بازی های المپیک زمستانی 2022 بود.

کشورهای دیگری که پروژه های مشابهی را راه اندازی کرده اند عبارتند از: باهاما، جزایر مارشال و نیجریه. با این حال، طبق گزارش ها، eNaira نیجریه تاکنون شاهد استقبال ضعیفی بوده است و سایرین به طور مشابه در حال پیشرفت هستند. همچنین، هند نیز یک برنامه آزمایشی برای روپیه دیجیتال خود راه اندازی کرده است، در حالی که بانک مرکزی مکزیک اخیرا تأیید کرده است که پزو دیجیتال را در سال آینده راه اندازی خواهد کرد.

علی‌رغم شور و شوق ظاهری، صدای فزاینده‌ای در جریان اصلی مالی و در میان بانک‌های مرکزی جهان نسبت به اثربخشی و دوام درازمدت CBDCها تردید داشتند. به عنوان مثال، تونی یتس، مشاور ارشد سابق بانک انگلستان، اخیراً اظهار داشت که “تعهد گسترده” در مورد ارزهای دیجیتال ارزش هزینه ها و خطرات را ندارد. او اضافه کرد که معرفی اخیر CBDC ها بسیار مشکوک است، به ویژه با توجه به اینکه اکثر کشورها در سطح جهانی نسخه های دیجیتالی جریان های نقدی فعلی، سکه ها و اسکناس های خود را دارند. یتس گفت:

ارزهای دیجیتال نامزدهای بسیار بدی برای پول هستند. آنها منابع پولی مدیریت شده توسط انسان برای ایجاد مسیرهای باثبات برای تورم ندارند و استفاده از آنها در معاملات بسیار پرهزینه و زمان بر است.

به طور مشابه، کشور آفریقای شرقی تانزانیا اعلام کرده است که CBDC را در سال 2021 اجرا خواهد کرد، اقدامی که بسیار مورد انتظار است. با این حال، او اخیراً بیانیه‌ای صادر کرد که در آن اظهار داشت که در حالی که هنوز در حال بررسی راه‌اندازی یک دارایی دیجیتالی تحت حمایت دولت است، اما از آنجایی که با چالش‌های متعددی مواجه است، «رویکردی پیشرو، محتاطانه و مبتنی بر ریسک» اتخاذ خواهد کرد. ممکن است بر برنامه های اجرایی تأثیر بگذارد.

شک و تردید نسبت به CBDCها چیز جدیدی نیست

Kene Ezeji-Okoye، یکی از بنیانگذاران Millicent Labs، یک شرکت دفتر کل توزیع شده تحت حمایت دولت بریتانیا که به بانک انگلستان در آزمایشات CBDC کمک می کند، به کوین تلگراف گفت که شک و تردید نسبت به CBDC ها در چند سال گذشته بسیار رایج بوده است و به ایالات متحده اشاره می کند. گفت. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو در سخنرانی سال 2020 خود گفت: “برای ایالات متحده مهم تر است که این کار را به درستی انجام دهد تا اینکه شماره یک باشد.” این بیانیه هنوز هم موضع بسیاری از بانک‌های مرکزی امروز، به‌ویژه آنهایی که در کشورهای توسعه‌یافته‌تر هستند، خلاصه می‌شود.

آخرین: Cashless: پروژه ارز دیجیتال نروژ سوالاتی در مورد حریم خصوصی ایجاد می کند

به طور مشابه، در اوایل سال 2022، کمیته امور اقتصادی مجلس اعیان بریتانیا این سوال را مطرح کرد که آیا CBDC ها صرفا یک “راه حل مشکل جویی” هستند. به گفته Ezeji-Okoye، دلیل اینکه امروز می شنویم مقامات بیشتری در مورد تردید خود نسبت به CBDC ها صحبت می کنند این است که در طول دوره های صعودی، حتی سرسخت ترین بانک های مرکزی سنتی نیز برای پاسخ به سرمایه های در حال انفجار و هیاهوی فزاینده در مورد دارایی های دیجیتال فشار را احساس می کنند. با این حال، هنگامی که یک بازار نزولی رخ می دهد، به نظر می رسد منتقدان به طور انبوه ظاهر می شوند.

ساختمان بانک انگلستان، خیابان لومبارد را دید. منبع: دلیف

این ممکن است توضیح دهد که چرا 114 کشور که بیش از 95 درصد از تولید ناخالص داخلی جهانی را نمایندگی می کنند در حال حاضر روی CBDC کار می کنند. این بیش از 3 برابر تعداد افرادی است که در اواسط سال 2020 این کار را انجام داده اند. Ezeji-Okoye افزود:

علیرغم اظهارنظرهای عمومی برخی از مقامات، هنوز حجم زیادی کار روی CBDC ها انجام می شود، 18 کشور از G20 در حال حاضر در مراحل پیشرفته ایجاد CBDC هستند و بانک انگلستان سال 2022 را با فراخوان تدارکات عمومی به پایان رسانده است. برای توسعه کیف پول CBDC.”

او معتقد است که پیشرفت در مقررات همراه با توسعه راه حل های سفارشی ممکن است بی میلی بسیاری از دولت ها را برای صدور CBDC توضیح دهد. Ezeji-Okoye گفت: “در حالی که بسیاری در مورد CBDC ها شک دارند، به نظر می رسد همه به شرط بندی خود ادامه می دهند و همچنان روی آنها کار می کنند.”

خطرات CBDC

در حالی که برخی از کارشناسان در مورد CBDC ها کاملاً مثبت به نظر می رسند، همه فریب آنها را نمی خورند. به عنوان مثال، گریسی چن، مدیر عامل صرافی مشتقات ارز دیجیتال Bitget، به کوین تلگراف گفت که بسیاری از کشورهای مستقل به دلیل نگرانی های گسترده در مورد تأثیر آنها بر ثبات و یکپارچگی سیستم های مالی موجود خود، تمایلی به اجرای CBDC ها ندارند. گفت:

اخیراً، چهار کشور – دانمارک، ژاپن، اکوادور و فنلاند – به طور علنی اعلام کرده‌اند که برنامه‌های پذیرش CBDC آنها به دلیل بسیاری از عوامل، از جمله مشکلات اقتصادی و مشکلات پیش آمده در فرآیند توسعه، لغو شده است. بنابراین، تدوین و اجرای سیاست در مورد CBDCها باید از منظر توسعه ای نگریست و به این ترتیب یکپارچه شود.

چن معتقد است که رایج ترین نگرانی ها در مورد CBDC ها در حال حاضر شامل پتانسیل آنها برای تغییر اساسی ساختار مالی جهانی است، زیرا معرفی آنها بر مدل سپرده بانک تجاری سنتی و مدل وام دهی تأثیر زیادی می گذارد. در عین حال، CBDCهای بهره‌دار باعث می‌شود برخی از کاربران در دارایی‌های کم ریسک سرمایه‌گذاری کنند.

CBDC ها همچنین به سرمایه گذاری در مقیاس بزرگ در سرمایه، استعداد و فناوری نیاز دارند. «حفظ داده‌ها، سیستم‌ها و خدمات مستلزم سرمایه‌گذاری بلندمدت است. چن در پایان گفت: چنین هزینه هایی برای برخی کشورها بسیار زیاد است.

به طور مشابه، کلایتون مک، مدیر مدیریت محصول در شرکت فناوری بلاک چین ParallelChain Lab، به کوین تلگراف گفت که منابع انبوه مورد نیاز برای ادغام CBDCها در ساختارهای مالی موجود، احتمالاً جریان سیستم‌های موجود را مختل می‌کند و نتیجه نهایی قرار گرفتن بانک‌های مرکزی در برابر هر یک از آنهاست. دیگر . . سایر بازیگران مالی پذیرش خود را بسیار عجولانه کرده اند.

وارون کومار، بنیانگذار و مدیر عامل صرافی غیرمتمرکز هش‌فلو، به کوین تلگراف گفت که CBDCها با توجه به اینکه اکثر ارزهای فیات امروزه به شکل دیجیتالی وجود دارند، منطقی نیستند.

به گفته وی، معرفی CBDCها با تغییر نسبت بین پول پایه و M1 یا M2 (یعنی پول ایجاد شده توسط بانک های تجاری و سایر موسسات مالی) کار را پیچیده می کند در حالی که بانک مرکزی تعهد مستقیم به افزایش حجم پول دارد. نسبت به بقیه پول در گردش.

«اگر به طور کامل از شر پول نقد فیزیکی خلاص شویم، بانک‌های مرکزی اساساً می‌توانند نرخ‌های بهره و سایر متغیرهای اقتصادی را به روشی بسیار دقیق و مؤثر دستکاری کنند – به آنها اهرم بزرگی برای اعمال نظارت و کنترل می‌دهند – به عنوان مثال، ارز دیجیتال ملی چین، ارز دیجیتال. پرداخت الکترونیکی. او گفت: «هرجا اینها را از شهروندان دریافت کنید، تبادلات بزرگی از حریم خصوصی و خودمختاری وجود خواهد داشت.

استدلال برای CBDCها

اندرو وینر، معاون صرافی ارزهای دیجیتال MEXC، به کوین تلگراف گفت که تقریباً 90 درصد از بانک‌های مرکزی جهان از پروژه‌های CBDC پیروی می‌کنند، زیرا آنها مزایای مختلفی را ارائه می‌دهند. به عنوان مثال، آنها افزایش کارایی پرداخت، ثبات نظارتی، شفافیت حسابرسی، کاهش هزینه های تراکنش و افزایش قابلیت انتقال برون مرزی را فراهم می کنند. اضافه:

با توجه به کاهش مداوم استفاده از پول نقد، علاقه گسترده به دارایی های دیجیتال و نگرانی های مداوم در مورد حاکمیت و ثبات پولی، به نظر می رسد بانک های مرکزی انگیزه بالایی برای ادامه بررسی پتانسیل های CBDC دارند.

به طور مشابه، رابرت کوارتلی-ژانیرو، مدیر ارشد استراتژی صرافی ارزهای دیجیتال Bitrue، معتقد است که معرفی CBDC ها می تواند سیستم های پولی موجود امروز را در سطح جهانی متحول کند. با این حال، به نظر او، بانک‌های مرکزی احتمالاً نسبت به تأثیر این امر بر رقابت‌پذیری اقتصادی در یک اقتصاد دیجیتال جدید محتاط هستند.

هنری لیو، مدیر عامل پلتفرم تجارت دارایی دیجیتال BTSE، به کوین تلگراف گفت:

با ادامه تکامل فناوری و زیرساخت CBDCها، ممکن است شاهد باشیم که بانک‌های مرکزی بیشتری نسبت به انتشار نسخه دیجیتالی ارز خود باز شوند. مهم است که به خاطر داشته باشید که این هنوز یک حوزه تحقیقاتی و آزمایشی نسبتاً جدید است و ممکن است مدتی طول بکشد تا بانک‌های مرکزی به طور کامل پیامدها و مزایای بالقوه را درک کنند.

آیا می توان حد وسطی پیدا کرد؟

با توجه به Mak’s ParallelChain Lab، پرورش یک اکوسیستم مالی غیرمتمرکز که به طور همزمان از شبکه‌های بدون مجوز و مجاز استفاده می‌کند، راه‌حلی مناسب است که می‌تواند به پیشرفت CBDC کمک کند.

به نظر او، یک شبکه کنسرسیومی نه تنها به ایجاد شفافیت بیشتر از طریق تراکنش‌های تغییرناپذیر کمک می‌کند، بلکه مشکلات مربوط به تاخیرهای انتقال را نیز کاهش می‌دهد. در نهایت، همچنین می تواند از هرگونه تضاد منافع بین بازیگران مالی که شیوه های CBDC خود را دارند جلوگیری کند.

به طور مشابه، واینر معتقد است که بانک‌های تجاری با توجه به توانایی‌ها و دانش آنها از نیازها و عادات مشتری، احتمالاً نقش کلیدی در عرضه CBDC در مقیاس بزرگ ایفا خواهند کرد.

بانک‌های تجاری عمیق‌ترین قابلیت‌ها را در پذیرش مشتری و پردازش و ثبت تراکنش‌ها دارند، بنابراین به نظر می‌رسد موفقیت مدل CBDC به مشارکت عمومی و خصوصی بین بانک‌های تجاری و مرکزی بستگی دارد.

تا این مرحله، مشارکت‌های دولتی و خصوصی به بانک‌های مرکزی اجازه می‌دهد تا از زیرساخت‌های ایجاد شده و روابط با مشتری استفاده کنند. چنین اتحادهایی به بانک‌های مرکزی کمک می‌کنند تا موارد استفاده را که با نیازهای کاربر نهایی همسو هستند، تکمیل کنند و شکاف‌های دانش و مهارت‌ها در مورد عادات مصرف، به‌ویژه در سناریوهای خرده‌فروشی را تکمیل کنند. .

بانک‌های مرکزی با مشارکت بانک‌های تجاری و سایر ذینفعان خصوصی – یعنی ارائه‌دهندگان فناوری، معامله‌گران و کاربران – در فرآیند عرضه، قادر خواهند بود حس مالکیت گسترده‌تری ایجاد کنند و احتمال پذیرش موفقیت‌آمیز را افزایش دهند و در عین حال ترس از جابجایی را به طور مؤثر مدیریت کنند. .

«کشورهای مختلف احتمالاً از مدل‌های CBDC پیروی می‌کنند که با اهداف، قابلیت‌ها و ذینفعان خاص آن‌ها هماهنگ است. محیط چند مدلی در حال ظهور، بانک‌های جهانی را ملزم می‌کند تا استراتژی‌های CBDC خود را – چه در سطح جهانی و چه در سطح محلی – بیان کنند و با بانک‌های مرکزی سایر کشورها تعامل داشته باشند.

جاده

با زمستان فعلی ارزهای دیجیتال، Ezeji-Okoye از آزمایشگاه های Millicent معتقد است که بانک های مرکزی لزوماً علاقه ای به آخرین تحولات در صنعت دارایی دیجیتال ندارند. با وجود این، تحولات مثبت در این زمینه همچنان ظاهر شد.

اخیراً: استخراج بیت کوین در خوابگاه کالج: داستان خنک تر BTC

به عنوان مثال، ساختار حساب ذخیره چندمنظوره جدید بانک انگلستان درها را به روی سیستم های تسویه خصوصی مبتنی بر DLT باز کرده است که تقریباً همان مزایای سیستم تسویه عمده فروشی مشابه آنچه توسط Fnality International (یک شرکت گیرنده پرداخت) ارائه می شود، ارائه می دهد. دستور تشخیص سیستم توسط وزارت خزانه داری اعلیحضرت). به طور مشابه، هند، یکی از بزرگترین اقتصادهای جهان، آزمایشی زنده CBDC را تنها چند هفته پیش راه اندازی کرد.

بنابراین، جالب خواهد بود که ببینیم چگونه الگوی CBDC همچنان به تکامل و بلوغ خود ادامه می دهد، زیرا مردم بیشتر و بیشتر به ارزهای دیجیتال روی می آورند.


نویسنده: Shiraz Jagati

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉