پس از FTX: اگر Defi بر معایب خود غلبه کند، می تواند به جریان اصلی تبدیل شود


فروپاشی FTX و دیگر پلتفرم‌های متمرکز در سال 2022، سرمایه‌گذاران را به سمت پلتفرم‌های غیرقانونی سوق داد.

سقوط صرافی ارزهای دیجیتال FTX که اکنون ورشکسته شده است، نگرانی های زیادی را در مورد پلتفرم های متمرکز غیرقانونی ایجاد کرده است.

سرمایه گذاران اکنون شروع به این سوال کرده اند که نگهداری وجوه خود در این مبادلات چقدر ایمن است و نگرانی های جدی خود را در مورد تصمیم گیری متمرکز بدون هیچ گونه کنترلی ابراز می کنند.

FTX یک میلیارد در صندوق یک مشتری داشت و مشخص شد که از دارایی های رمزنگاری سرمایه گذاری شده توسط مشتری برای کاهش ضررهای تجاری خود استفاده می کند.

همچنین، گزارش اخیر حاکی از آن است که کاهش مبادلات رمزنگاری متعدد در طول دهه گذشته، 1.2 میلیون بیت کوین (BTC) – تقریباً 6٪ از کل بیت کوین – را برای همیشه از گردش خارج کرده است.

افشای اقدامات غیراخلاقی FTX در تشکیل پرونده ورشکستگی باعث ایجاد وحشت در بین سرمایه گذارانی شده است که در حال حاضر اعتماد خود را به این شرکت های تجاری متمرکز از دست داده اند. پس از فروپاشی FTX، خروجی ها به بالاترین حد تاریخی 106000 BTC در ماه رسیدند و از دست دادن اعتماد در صرافی های متمرکز (CEX) سرمایه گذاران را به سمت پلتفرم های مالی خودکفا و غیرمتمرکز (DeFi) سوق داده است.

کاربران از صرافی‌های رمزنگاری خارج شدند و برای تجارت وجوه به گزینه‌های غیرقانونی روی آوردند. Uniswap، یکی از بزرگترین صرافی های غیرمتمرکز (DEX) در اکوسیستم، در 11 نوامبر، زمانی که FTX اعلام ورشکستگی کرد، افزایش قابل توجهی در حجم معاملات ثبت کرد.

با رونق FTX که به عنوان یک کاتالیزور عمل می کند، معاملات DEX شاهد افزایش قابل توجهی در حجم بوده است. همین هفته گذشته، Uniswap بیش از یک میلیارد دلار در حجم معاملات 24 ساعته ثبت کرد که بسیار بالاتر از بسیاری از صرافی های متمرکز در همان بازه زمانی است.

آیشواری گوپتا، رئیس دفتر Polygon DeFi به Cointelegraph گفت که شکست دارایی‌های متمرکز مانند FTX مطمئناً اهمیت DeFi را به کاربران یادآوری می‌کند:

پلتفرم‌های DeFi محور نمی‌توانند قربانی شیوه‌های تجاری مبهم شوند، فقط به این دلیل که برای آنها «کد قانون است». بدیهی است که کاربران نیز از این موضوع آگاه هستند. پس از رونق FTX، Uniswap Coinbase را تغییر داد تا به دومین پلتفرم بزرگ برای تجارت اتریوم تبدیل شود. پس از Binance، “هیچ راهی وجود ندارد که فساد یا سوء مدیریت وارد معادله شود، زیرا پلتفرم های غیر انسانی توسط قراردادهای هوشمند قابل حسابرسی و شفاف به جای انسان ها مدیریت می شوند.”

بر اساس داده‌های Token Terminal، حجم معاملات روزانه مبادلات دائمی به 5 میلیارد دلار رسید که بالاترین حجم معاملات روزانه از زمان فروپاشی Terra در می 2022 است.

آخرین: مقررات کریپتو کانادا: ETF بیت کوین، مجوزهای محدود و دلارهای دیجیتال

کوین تلگراف با PalmSwap، یک صرافی دائمی غیرمتمرکز، تماس گرفت تا رفتار سرمایه گذاران را در پی بحران FTX و اینکه چگونه به طور خاص بر پلتفرم آنها تأثیر گذاشته است، درک کند. Bernd Stöckl، مدیر ارشد محصول و یکی از بنیانگذاران Palmswap، به Cointelegraph گفت که این صرافی شاهد افزایش قابل توجهی در حجم معاملات است.

استفاده از DeFi قطعاً به لطف کاهش FTX افزایش خواهد یافت. گفته می شود Crypto.com، Gate.io، Gemini و برخی صرافی های متمرکز دیگر در آب داغ هستند، و افزود: با سقوط این همه CEX، اعتماد به کیف پول های ذخیره سازی بسیار پایین است و مزایای DeFi قطعاً خواهد بود. مورد استقبال کاربران بیشتری قرار گرفت.»

Elie Azzi، یکی از بنیانگذاران VALK و ارائه دهنده زیرساخت های DeFi، معتقد است که افزایش حجم DEX می تواند شروع یک روند بلندمدت باشد، با توجه به عدم تمایل عمومی معامله گران به تکیه بر CEX برای دارایی های خود. او به کوین تلگراف گفت:

DEX ها بسیار سریعتر از همتایان خود نوآوری می کنند، زمان اجرا و پرداخت در زنجیره های خاص تقریباً آنی می شود. روند این است که DEX ها منطق را در backend بهبود می بخشند در حالی که CEX ها قابلیت استفاده و UI را بهبود می بخشند. همراه با ویژگی‌های منحصربه‌فردی که DEX به ارمغان می‌آورد، مانند نظارت شخصی، تجارت از کیف پول شخصی خود، و کنترل کلیدهای خصوصی.

او افزود که پلتفرم‌های CEX ممکن است شاهد کنترل‌ها و ابتکارات شفاف‌تر سخت‌گیرانه‌تر باشند، اما این شفافیت در نگاه اول در DeFi کامل وجود خواهد داشت. در عوض، هیچ کس برای دارایی ها نیازی به تکیه بر CEX ها نخواهد داشت و تجارت، تحویل نقدینگی یا هر فعالیت دیگری در زنجیره در زمان واقعی ثبت می شود.

مبارزه DeFi در برابر حملات هدفمند

در حالی که پروتکل‌های DeFi به دنبال خرابی‌های تبادل مرکزی افزایش چشمگیری داشته است، اکوسیستم رو به رشد خود به هدف اصلی هکرها در سال 2022 تبدیل شده است.

بر اساس داده‌های گروه تجزیه و تحلیل کریپتو Chainalysis، حدود 97 درصد از کل ارزهای رمزنگاری شده سرقت شده در سه ماه اول سال 2022 از پروتکل‌های DeFi دریافت شده است که در سال 2021 72 درصد و در سال 2020 فقط 30 درصد افزایش داشته است.

برخی از بزرگترین سوء استفاده های DeFi در سال 2022 شامل بهره برداری از شبکه Ronin است که منجر به از دست رفتن سرمایه 620 میلیون دلاری در ماه مارس شد. هک پل Wormhole 320 میلیون دلار ضرر کرد و پل Nomad به قیمت 190 میلیون دلار توقیف شد. تنها در ماه اکتبر، ۷۱۸ میلیون دلار دارایی رمزنگاری شده از ۱۱ پروتکل مختلف DeFi به سرقت رفت.

بیشتر حملات در اکوسیستم DeFi روی پل‌های زنجیره‌ای متقاطع رخ داده است، که جردن کروگر، مدیرعامل و یکی از بنیان‌گذاران پروتکل سهامداری DeFi Vesper Finance، معتقد است که نباید به عنوان سوء استفاده‌های DeFi در نظر گرفته شوند.

بخش قابل توجهی از این سوء استفاده ها (حدود 3 میلیارد دلار در سال جاری) حملات به پل بوده است. پل ها به اندازه زیرساخت «DeFi» نیستند. تلفات CEX با یک مرتبه بزرگی این عدد را کوتوله می کند. با این حال، DeFi سریعتر تکامل می یابد و به دلیل توانایی بازگشت سریعتر، نسبت به همتایان متمرکز خود، ایمن تر می شود. مثل این است که لینوکس از رویکرد منبع باز خود سود زیادی می برد و شهرتی قوی برای امنیت و پذیرش فوق العاده ایجاد می کند.”

DeFi بر اساس اخلاق تمرکززدایی واقعی ساخته شده است و فرآیند تصمیم گیری اغلب با استفاده از قراردادهای هوشمند خودکار می شود. اگرچه DeFi تلاش می کند مداخله انسان را حذف کند، اما آسیب پذیری ها همچنان در محیط های مختلف مانند کدگذاری ضعیف قراردادهای هوشمند یا نقض داده های حساس به وجود می آیند.

لانگ می، مدیرعامل AirDAO به کوین تلگراف گفت که فناوری نوپای DeFi مستعد برخی باگ‌ها و مشکلات است، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که بیشتر حملات “یا مربوط به وام دهی یا پل زدن زنجیره ای هستند، پیشگیری از آسیب پذیری ها بسیار دشوار است.” در فناوری که هم کاملاً جدید است و هم اغلب به دلیل رقابت، برنامه توسعه نسبتاً سریعی دارد.

او اقدامات دیگری را پیشنهاد کرد که می‌تواند توسط توسعه‌دهندگان برای به حداقل رساندن امکان بهره‌برداری از کدهای غیرمتمرکز در برنامه‌های غیرمتمرکزشان انجام شود، مانند «هک کلاه سفید، برنامه‌های پاداش باگ، و تبلیغ شبکه آزمایشی ابزارهای ارزشمندی برای کمک به شناسایی و رفع اشکال هستند. برای جذب و جذب کاربران استفاده می شود، بنابراین اساساً یک موقعیت برد-برد برای تیم است. تمرکززدایی قدرت حاکمیتی نیز از طریق توزیع عرضه توکن و محافظت هایی مانند کیف پول های چند امضایی مهم است.

تیل وندلر، یکی از بنیانگذاران اکوسیستم DApp Peaq که متعلق به جامعه است، به کوین تلگراف گفت که رفع نقص های انسان ساخته در ارتباطات و طراحی هوشمند دشوار است.

او گفت: “جامع ترین ممیزی امنیتی قراردادهای هوشمند فقط شما را تا اینجای کار می رساند – برخی از سوء استفاده ها به دلیل نحوه تعامل قراردادهای هوشمند بین خود در اکوسیستم گسترده تر است، نه فقط نقص های طراحی داخلی.” بهترین شیوه های امنیتی خود را توسعه می دهد و ساعت به ساعت قابل اعتمادتر می شود.”

میچل آمادور، مدیر عامل Bug Bounty Protocol Immunefi، به Cointelegraph گفت که DeFi می تواند با پیشرفت در بخش امنیتی کمک کند:

“انفجار عظیمی از فناوری امنیتی وجود دارد که بی سر و صدا در پس زمینه ایجاد می شود تا هر جنبه ای از مشکل امنیتی را حل کند.”

آمادور می‌گوید: «با گذشت زمان، با توجه به نوآوری‌ها در تجربه و امنیت کاربر، و همچنین ویژگی‌های شفافیت ذاتی DeFi، DeFi ممکن است از پلت‌فرم‌های متمرکز بهتر عمل کند، اما این پویایی به کارت وحشی مقررات نیز بستگی دارد.

فروپاشی پلتفرم‌های متمرکز و افزایش متعاقب آن خدمات غیرحضوری و DeFi در سال 2022 مطمئناً نشانه‌ای از تغییر زمان است. با این حال، به گفته بسیاری در فضای رمزنگاری، مهم‌ترین عامل در حماسه FTX عدم درک و دقت کافی سرمایه‌گذاران کریپتو بود.

کارشناسان رمزنگاری بیشماری مدتی است که از استفاده از نظارت خود و پلتفرم غیرمتمرکز حمایت می کنند. بارنی چمبرز، یکی از بنیانگذاران شبکه Umbria، به Cointelegraph گفت:

«فضای ارزهای دیجیتال، غرب وحشی و وحشی مالی است. چند نکته برای اطمینان از ایمن بودن پولتان: هرگز کیف پول خود را به وب سایتی که به آن اعتماد ندارید پیوند ندهید، کلیدهای خود را در مکانی امن مانند کیف پول سخت افزاری نگه دارید، هرگز به افراد ناشناس در اینترنت هنگام درخواست کمک اعتماد نکنید، و همیشه [do your own research]!»

در حال حاضر، تنها راه برای سرمایه‌گذاران برای اطمینان از محافظت از وجوه خود این است که از طرف‌های سرمایه‌گذار خود بخواهند اطلاعات شفاف و روشنی در مورد کلیه حسابداری ارائه دهند و به راه‌حل‌های غیرقانونی، هم از نظر کیف پول و هم از نظر مکان‌های معاملاتی تکیه کنند.

دارن مایبری، رئیس اکوسیستم پروتکل عملیاتی غیرمتمرکز dappOS، به کوین تلگراف گفت که خدمات غیرقانونی برای سرمایه گذاران باید راه پیش رو باشد.

نهایی: پایداری: DAO ها برای موفقیت در بلندمدت به چه چیزهایی نیاز دارند؟

«پاسخگویی و حسابرسی باید رویه‌های استاندارد برای همه سرمایه‌گذاران باشد، دقت لازم مانند تأیید و تحقیق بخشی طبیعی از تجارت است. در مورد کیف‌پول‌های غیرقانونی، آن‌ها مطمئن‌ترین شکل ذخیره‌سازی هستند که فقط مسئولیت را به صاحبانشان منتقل می‌کند و در نتیجه خطرات طرف مقابل را حذف می‌کند.»

پلتفرم‌های DeFi ممکن است آسیب‌پذیری‌ها و خطرات خاص خود را داشته باشند، اما ناظران صنعت معتقدند که بررسی مناسب و کاهش خطای انسانی می‌تواند اکوسیستم نوپای پلت‌فرم‌های DEX را به گزینه‌ای ارجح نسبت به پلتفرم‌های CEX تبدیل کند.


نویسنده: Prashant Jha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید