پذیرش و اعصاب – پمپ های رمزنگاری در میان بحران بانکی


علی‌رغم سقوط اخیر چهار بانک بزرگ، بیت‌کوین همچنان انعطاف‌پذیر است، اما سوالاتی در مورد پایداری بلندمدت افزایش مداوم آن باقی می‌ماند.

در 19 مارس، فدرال رزرو ایالات متحده اعلام کرد که وارد یک برنامه مشترک با چندین بانک مرکزی بزرگ از جمله بانک مرکزی اروپا، بانک کانادا، بانک انگلستان، بانک ژاپن و بانک ملی سوئیس شده است. حمایت از جریان نقدی دلار آمریکا و کاهش فشارها در بازارهای مالی جهانی.

همچنین، جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، گفت خطوط سوآپ، که توافقات بین دو یا چند بانک مرکزی برای تقویت قابل توجه نقدینگی و کاهش فشارها در بازارهای مالی جهانی است، حداقل تا پایان آوریل فعال خواهند ماند.

این امر می تواند باعث کند فدرال رزرو افزایش نرخ بهره را که به عنوان یک عامل کمک کننده در بحران جاری بانکی ذکر شده است، کند کند.

از ابتدای مارس 2023، بسیاری از مؤسسات مالی بزرگ از جمله بانک سیلورگیت، بانک سیلیکون ولی (SVB)، بانک سیگنچر و کردیت سوئیس سقوط کرده اند.

علیرغم این تحولات، بیت کوین (BTC) در 24 مارس به 28500 دلار رسید و به بالاترین سطح خود از زمان سقوط کریپتو در ژوئن 2022 رسید. پس از سقوط ماه مارس، زمانی که ارز دیجیتال پرچمدار به زیر 20000 دلار سقوط کرد، به نظر می رسد بیت کوین از همان جایی که متوقف شد، ادامه یافته است. رالی 2023.

از ژانویه، زمانی که بیت کوین در حدود 16500 دلار معامله می شد، دارایی دیجیتال 72.73 درصد افزایش یافته است. از تقریباً 4600 روزی که بیت کوین به عنوان یک دارایی قابل مبادله استفاده شد، 4065 سرمایه گذار 4065 روز سودآور داشتند که روایت بی ثباتی پیرامون اکوسیستم کریپتو را به چالش کشید.

بحران بانکی توضیح داد

در هفته‌های اخیر، صنعت بانکداری جهانی تحت تأثیر مجموعه‌ای از رویدادها قرار گرفته است که شوک‌هایی را به بازارهای مالی وارد کرده است. در اروپا، Credit Suisse ورشکست شد و مجبور شد توسط بانک رقیب UBS “وثیقه” بگیرد.

این تحول باعث تعجب کسانی نشد که مشکلات مالی و حقوقی کردیت سوئیس را که ماه هاست در دستور کار قرار دارد دنبال می کنند.

بانک ملی سوئیس و سازمان نظارت بر بازار مالی سوئیس توافق کرده اند در صورت لزوم وام اضطراری 50 میلیارد فرانک (54.5 میلیارد دلار) به Credit Suisse ارائه دهند. UBS با خرید Credit Suisse به مبلغ 3.25 میلیارد دلار موافقت کرد. این کمتر از نیمی از ارزش بازار چند روز پیش است، اما بسیار بیشتر از پیشنهاد اولیه یک میلیارد دلاری است که کردیت سوئیس آن را رد کرد.

در همین حال، ایالات متحده با بحران بانکی خود در سراسر اقیانوس اطلس مواجه است. بانک های متعددی از جمله SVB، Signature Bank و Silvergate Bank اخیراً ورشکسته شده اند و فدرال رزرو و دولت را بر آن داشته تا از سپرده گذاران حمایت کنند. همه بانک های فوق با فرارهای بانکی در مقیاس بزرگ روبرو بودند. این اتفاقات اغلب زمانی رخ می دهد که بانک اعتماد مشتریان خود را از دست می دهد و منجر به درخواست های برداشت انبوه می شود.

آخرین: جاستین سان در مقابل SEC، Do Kwon دستگیر شد، 180 میلیون بازیکن به بازی Polygon: Asia Express گوش می دهند

در واکنش به این تحولات، فدرال رزرو از برنامه تامین مالی مدت بانکی (BTFP) برای تزریق نقدینگی اضافی به سیستم بانکی و پوشش سپرده ها استفاده کرد و سیاستمداران به مردم اطمینان دادند که سیستم بانکی ایمن است. در حالی که این اقدامات به دنبال بازگرداندن اعتماد به سیستم بانکی و بازارهای مالی است، برخی تحلیلگران هشدار می دهند که ممکن است تنها یک راه حل کوتاه مدت ارائه دهند.

یک مطالعه اخیر نشان داده است که سیستم بانکی ایالات متحده به شدت آسیب پذیر است و بسیاری از بانک ها این پتانسیل را دارند که از نظر فنی در طول دوره بانکی ورشکست شوند. با فرض بدترین سناریو که در آن 100 درصد سپرده های بیمه نشده برداشته می شوند، نویسندگان این مطالعه بیان می کنند که بیش از 1600 بانک آمریکایی ممکن است یک شبه سقوط کنند. گیج‌کننده‌تر این است که محققان پیشنهاد کردند که 106 بانک حتی اگر تنها 30 درصد از سپرده‌های بیمه‌نشده برداشته شوند، شکست خواهند خورد.

اعداد به نفع کریپتو هستند

بیت کوین در هفته گذشته بیش از 13 درصد رشد داشته است و در زمان نگارش این مقاله با قیمت 28430 دلار معامله می شود. مشکلات پیش روی سیستم بانکداری سنتی نگرانی هایی را در مورد اعتماد به دارایی های سنتی ایجاد کرده است زیرا به نظر می رسد پول بیشتری به بیت کوین سرازیر می شود. طبق داده‌های Coinglass، علاقه باز به معاملات آتی بیت‌کوین در آخر هفته به ۱۲ میلیارد دلار رسید که نشان‌دهنده علاقه مجدد به این ارز دیجیتال پرچم‌دار است.

موقعیت باز معاملات آتی بیت کوین منبع: شیشه سکه

بهره باز بیت کوین به تعداد کل موقعیت های باز بسته یا بسته نشده در قراردادهای آتی بیت کوین اشاره دارد. این معیاری برای فعالیت بازار و علاقه به معاملات آتی بیت کوین است. وقتی بهره باز بالا باشد، نشان دهنده علاقه زیاد سرمایه گذاران به بیت کوین و بالعکس است.

در همین حال، ده ارز دیجیتال برتر بر اساس ارزش بازار، XRP (XRP)، کاردانو (ADA)، اتر (ETH)، سولانا (SOL) و لایت کوین (LTC)، اکثر آلت کوین ها نیز شاهد افزایش هستند. -20 درصد در هفته گذشته.

علاقه مجدد به کریپتو در بحبوحه نگرانی‌های فزاینده در مورد تورم، افزایش سطح بدهی جهانی و سیاست‌های پولی و مالی بی‌سابقه اتخاذ شده توسط بانک‌های مرکزی و دولت‌ها در سراسر جهان رخ می‌دهد.

آینده کریپتو چیست؟

در حالی که حرکت مالی مداوم پیرامون صنعت کریپتو هیچ نشانه‌ای از کاهش را نشان نداد، 30000 دلار همچنان یک مانع بزرگ برای بیت‌کوین باقی ماند. با این حال، اگر دارایی دیجیتال به این سطح نزدیک شود یا از آن فراتر رود، بسیاری از گاوها می‌توانند سودهای کوتاه‌مدتی را برای خود بگیرند و به طور بالقوه باعث سقوط مجدد ارز دیجیتال شوند.

الکس تورن، سرپرست تحقیقات گروه دارایی دیجیتال گلکسی، در مصاحبه با Barron’s گفت که می‌توانیم شاهد لحظه‌ای شگفت‌انگیز برای بیت کوین باشیم. او بر این باور است که «تاب آوری، پیش بینی پذیری و امنیت نسبی بیت کوین تا حد زیادی کاهش یافته است» زیرا سیستم بانکی نیمه رزرو شده در لبه پرتگاه در حال نوسان است.

همچنین شاخص ترس و طمع کریپتو در 29 اسفند با 66 به بالاترین امتیاز شاخص امسال خود رسید. این سطوح از زمان رسیدن بیت کوین به بالاترین حد خود در نوامبر 2021 مشاهده نشده است. 61 امتیاز قطعا او را در منطقه “طمع” قرار می دهد.

شاخص ترس و طمع رمزنگاری شده منبع: Alternative.me

شاخص ترس و طمع کریپتو با هدف ارائه عددی «احساسات و افکار» فعلی نسبت به بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال، با امتیاز 100 است. این شاخص آخرین بار در 16 نوامبر 2021 امتیاز بالای 66 را ثبت کرد. چند روز پس از بالاترین قیمت بیت کوین یعنی 69000 دلار.

کریس بردبری، مدیر عامل پلتفرم مالی غیرمتمرکز Oasis.app و مدیر ارشد سابق محصولات MakerDAO، به کوین تلگراف گفت که افزایش اخیر مربوط به ورشکستگی بانکی و ترس گسترده تر است که شاهد از بین رفتن مقادیر زیادی از ارزش در بخش بانکداری ایالات متحده و اروپا بود. . سهام بانکی اضافه:

بعید است که ما شاهد یک تجمع پایدار از این پس باشیم. با این حال، از ابتدای سال، ما شروع به بازگشت دوباره در فعالیت های زنجیره ای و کمی خوش بینی بیشتر در بازارها کرده ایم.

سایر ناظران فضای کریپتو فکر می‌کنند که پمپ اخیر با عواملی کمتر سخاوتمندانه برای این فرضیه توضیح داده می‌شود که کریپتو پناهگاه امن و جایگزینی برای سیستم مالی سنتی است.

مولی وایت، محقق و مهندس نرم‌افزار رمزارز، اخیراً خاطرنشان کرد که، از جمله موارد دیگر، بیت‌کوین نقدینگی پایینی دارد و همچنین می‌تواند به عنوان یک خروجی برای معامله‌گرانی که نگران استیبل کوین‌ها هستند، عمل کند. وایت استدلال کرد که از آنجایی که در اوایل بحران بانکی، رمپ های انتقال از USD Coin (USDC) به دلار محدود بود، بسیاری تصمیم گرفتند به دارایی های رمزنگاری مختلف مانند بیت کوین روی بیاورند.

آخرین: بودن یا نبودن: اخلاق، دموکراسی و اخلاق در متاوره در حال توسعه

او همچنین اظهار داشت که افراد با نفوذ از افزایش قیمت بیت کوین سود خواهند برد. بالاجی سرینیواسان، مدیر ارشد فناوری سابق Coinbase، بر اساس این باور که نقدینگی فدرال رزرو باعث “تورم بیش از حد دلار” خواهد شد، شرط بندی 2 میلیون دلاری را مبنی بر رسیدن بیت کوین به 1 میلیون دلار در 90 روز آینده انجام داده است.

همانطور که وایت می گوید، «اگر او قبلاً مقدار زیادی بیت کوین دارد یا OTM دارد [out of the money] پوزیشن های طولانی، 3 میلیون دلار (با در نظر گرفتن دو شرط به اضافه 1 میلیون دلار در پرداخت توییت) اگر بتوانند بیت کوین را چند امتیاز افزایش دهند، هزینه کمی خواهد بود.

همانطور که به سمت آینده ای می رویم که با افزایش عدم اطمینان مالی مواجه است، مشاهده چگونگی حرکت بازار کریپتو از طریق عدم اطمینان کلان اقتصادی که در اقتصاد جهانی نفوذ کرده است، جالب خواهد بود.


نویسنده: Shiraz Jagati

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *