بر اساس مطالعه وزارت خزانه داری ایالات متحده، اتخاذ CBDC می تواند بانک ها را بی ثبات کند، به خانواده ها کمک کند


هنگامی که یک CBDC یا استیبل کوین در اقتصاد ادغام می شود، حداقل تا زمان بحران مالی با سپرده های بانکی برای منافع عمومی رقابت می کند.

بر اساس مطالعه ای که توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده منتشر شده است، ادعا شده است که ادغام کامل یک استیبل کوین یا ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در اقتصاد بانک ها را بی ثبات می کند اما رفاه خانوار را بهبود می بخشد. مشخص شده است که آسیبی که ارزهای دیجیتال به بانکداری وارد می کنند می تواند در مواقع استرس «قابل توجه» باشد.

تحقیقات دفتر تحقیقات مالی یک “وضعیت باثبات” نظری در صنعت مالی پس از راه اندازی موفقیت آمیز استیبل کوین یا CBDC در نظر گرفت. این در تضاد با مطالعاتی است که خطرات ورشکستگی و عدم واسطه گری ناشی از معرفی ارزهای دیجیتال را بررسی می کند.

نویسندگان این مطالعه خطر اهرم سیستمی، کاهش ارزش سهام بانک‌ها پس از راه‌اندازی ارز دیجیتال را دیدند که منجر به بی‌ثباتی در مواقع بحران شد.

آنها استدلال کردند که هنگامی که یک استیبل کوین یا CBDC در اقتصاد وارد شود، سپرده های بانکی با ارز دیجیتال در پرتفوی نقدینگی خانوارها “رقابت” خواهند کرد. این امر باعث می شود بانک ها سود پرداختی به سپرده ها را افزایش دهند، شکاف بین نرخ وام و سپرده را کاهش دهند و دارایی کمتری نسبت به آنچه که بدون ارزهای دیجیتال داشتند، داشته باشند.

مطالب مرتبط: ایالات متحده راه هایی را برای تضمین سپرده های بانکی 18 تنی کشور بررسی می کند: گزارش

خانوارها از رقابت بین بانک ها و ارز دیجیتال سود خواهند برد. نویسندگان نوشتند:

در کالیبراسیون معیار ما، جایی که ما انعطاف‌پذیری بین ارز دیجیتال و سپرده را با انعطاف‌پذیری تخمینی بین سپرده و پول نقد تنظیم می‌کنیم، از نظر مصرف معادل، سود رفاهی معقولی در حدود ۲ درصد پیدا می‌کنیم.

بر اساس این مطالعه، اگر ارز دیجیتال به خوبی با سپرده‌های بانکی رقابت کند، بی‌ثباتی مالی ناشی از آن می‌تواند تأثیر منفی بر خانوارها داشته باشد. همچنین، حتی زمانی که اینطور نیست، ارزهای دیجیتال ممکن است بهترین راه برای افزایش رفاه عمومی نباشند. ممکن است «ناشران حداکثر سود در بازار رقابتی» بهتر از ارز دیجیتال عمل کنند. نویسندگان نتیجه گرفتند که:

نتایج ما نشان می‌دهد که اصطکاک‌های مالی می‌تواند مزایای بالقوه ارزهای دیجیتال را محدود کند و سطح بهینه ارز دیجیتال ممکن است کمتر از آن چیزی باشد که می‌توان در یک محیط رقابتی استخراج کرد.»

این مطالعه از ریاضیات و تئوری اقتصادی فشرده و پیشرفته برای پیشبرد استدلال های خود استفاده کرد. در 22 مارس، همان روزی که کاخ سفید گزارش اقتصادی رئیس جمهور را منتشر کرد، آشکار شد. گزارش ریاست جمهوری همچنین نگرانی هایی را در مورد اثرات بالقوه مضر CBDC یکپارچه اقتصادی بر سیستم بانکی مطرح کرد.
نویسنده: Derek Andersen

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *