“ADA بسیار متمرکز است”: جاستین بونز از کاردانو انتقاد می کند، جامعه پاسخ می دهد


جاستین بونز، تحلیلگر معروف ارزهای دیجیتال، اخیرا با ادعای اینکه کاردانو (ADA) بسیار غیرمتمرکز است، جنجال برانگیخته است. در یک نقد دقیق، بونز استدلال کرد که مکانیسم‌های کنترلی در پروتکل کاردانو، قدرت بیش از حدی به ورودی خروجی جهانی (IOG) می‌دهد.

با توجه به Bons، “کلیدهای تشکیل” در Cardano به IOG اجازه می دهد تا قوانین پروتکل را بدون نیاز به هارد فورک به طور یکجانبه تغییر دهد. این فرآیندی است که به طور بالقوه می تواند زنجیره را متوقف کند یا پارامترهای کلیدی را بدون اجماع گسترده تغییر دهد.

مرتبط با

بونز تاکید کرد که IOG پنج کلید از هفت کلید تشکیل را کنترل می کند. او معتقد است که این وضعیت تمرکززدایی کاردانو را تضعیف می کند. او همچنین از تصمیم اتخاذ شده در به روز رسانی شلی در سال 2020 برای تثبیت این کنترل انتقاد کرد و آن را به عنوان سطح بی سابقه ای از تمرکز برای چنین بلاک چین توصیف کرد.

جامعه کاردانو به سرعت به ادعاهای بونز پاسخ داد. مدیر ارشد فناوری Sundae Labs، صرافی غیرمتمرکز پیشرو مستقر در Cardano، ادعاهای Bons را رد کرد. او توضیح داد که سوئیچ های جنسیس نمی توانند خودسرانه قوانین پروتکل را تغییر دهند. در عوض، آنها ممکن است فقط سیگنال دهند که اپراتورهای گره باید قوانین جدید را اتخاذ کنند. وی تاکید کرد که هرگونه تغییر مهم در پروتکل همچنان نیازمند مشارکت و موافقت اپراتورهای استخر است که نهادهای مستقلی هستند که گره های کاردانو را اداره می کنند.

بنیانگذار کاردانو، چارلز هاسکینسون، با بازنشر نظر دقیق CTO، دفاع جامعه را بیشتر تقویت کرد.

مرتبط با

پاسخ دیگری توضیح داد که کلیدهای تشکیل برای تسهیل ارتقاء یکپارچه طراحی شده اند و نمی توان از آنها برای سانسور تراکنش ها یا سوء استفاده از وجوه استفاده کرد. همچنین تاکید شد که این سوئیچ ها با یک مدل مدیریت غیرمتمرکزتر به عنوان بخشی از ارتقای Voltaire جایگزین خواهند شد.

علی‌رغم تبادل گرم، بونز تلاش‌های جامعه برای تمرکززدایی را تصدیق کرد و نسبت به پیشرفت‌های حکومتداری آینده کاردانو ابراز خوش‌بینی کرد. با این حال، او موضع خود را مبنی بر اینکه مکانیسم فعلی بیش از حد متمرکز است و نیاز به اصلاحات فوری دارد، حفظ کرد.
نویسنده: Gamza Khanzadaev

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید