Aave V3 در شبکه لایه ۲ اتریوم متیس راه اندازی شد


پروتکل‌های لایه ۲ اتریوم با پروتکل نقدینگی Aave که در شبکه مقیاس‌پذیری متیس مستقر شده است، همچنان بزرگترین بازیگران بخش مالی غیرمتمرکز را به خود جذب می‌کنند.

پروتکل نقدینگی غیرمتمرکز Aave روی پلتفرم مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم (ETH) متیس مستقر شده است و مجموعه‌ای از ویژگی‌ها و محصولات مالی غیرمتمرکز (DeFi) را به اکوسیستم خود می‌آورد.

انجمن Aave اخیراً به استقرار EVM zkSync محافظت شده با دانش صفر (zk) رأی مثبت داد و راه را برای بهره مندی پروتکل DeFi از بهبودهای عملکرد قدرتمند ارائه شده توسط موتور مقیاس پذیر هموار کرد.

تعدادی از پروتکل‌های لایه ۲ محافظت‌شده مختلف zk توسط شرکت‌کنندگان اکوسیستم اتریوم در حال توسعه هستند که دامنه وسیع‌تری را با انتخاب گسترده‌تری از زیرساخت‌ها برای مقیاس‌بندی پلت‌فرم‌های مربوطه ارائه می‌دهند.

اگرچه Aave هنوز آن را در zkSync Era مستقر نکرده است، اما اعلام کرده است که V3 پروتکل خود را روی Metis، پروتکل مقیاس‌بندی تجمع Optimistic، مستقر خواهد کرد. آخرین نسخه پروتکل Aave برای بهره مندی کاربران در هر دو پروتکل راه اندازی شده است و کاربران Metis آماده هستند تا از ارائه خدمات وام دهی و وام دهی DeFi بهره مند شوند.

Ethereum.org تفاوت کلیدی بین ادغام های خوش بینانه و تجمعات zk را برجسته می کند. اولی، تراکنش‌های خارج از زنجیره را قبل از انتشار داده‌ها در زنجیره پردازش می‌کند، با یک چارچوب زمانی برای مشارکت‌کنندگان شبکه تا اعتبار داده‌های تراکنش را جویا شوند.

در همین حال، Zk-rollups تراکنش‌های خارج از زنجیره را مدیریت می‌کند و دسته‌های بزرگی را با استفاده از یک اثبات اعتبار واحد ارسال می‌کند، بدون اینکه شبکه نیاز به اعتبارسنجی داده‌ها داشته باشد.

تیم متیس راه های مختلفی را که کاربران اکوسیستم می توانند از استقرار Aave بهره مند شوند، برجسته کردند. این شامل استقراض دارایی‌هایی با وثیقه کمتر با حالت Aave High Yield، بهبود مدیریت ریسک با محدودیت‌های عرضه و استقراض، و وام‌گیری سیل‌شده برای کاهش قرار گرفتن در معرض آلودگی بالقوه بازار است.

حالت ایزوله Aave همچنین مجموعه دارایی های وثیقه را افزایش می دهد، پورتال های زنجیره ای دسترسی به راه حل های گسترده تر DeFi را فراهم می کند و بهینه سازی گاز کارمزد تراکنش ها را کاهش می دهد.

پادکست: مدیر پروژه Layer-2 روی قابلیت های راه حل های مقیاس پذیری اتریوم زوم می کند

Aave در فضای DeFi با ارزش کل بیش از 5.5 میلیارد دلار در پروتکل قفل شده مشهور است. V3 پروتکل نقدینگی DeFi در ژانویه 2023 و پس از انتشار آن بر روی تعدادی از پروتکل‌های لایه 2 اتریوم، از جمله Avalanche، Arbitrum، Optimism و Polygon بر روی شبکه اصلی اتریوم مستقر شد.

شبکه 1inch، یکی دیگر از پخش کننده های پیشرو DeFi، zkSync را برای استقرار پروتکل های مجموعه و سفارش محدود انتخاب کرد، در حالی که دارندگان توکن Uniswap در آوریل 2023 به نفع استقرار راه حل انبوه zkEVM Polygon رأی دادند.

مجله: موسس Polygon Miden، ZK «پایان بازی» را برای مقیاس‌بندی بلاک‌چین‌ها تجمیع می‌کند


نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید