راهنمای مبتدیان NBA شات های برتر NFT


حجم فروش انبوه NBA Top Shot NFT نسبت به اوج خود در فوریه 2021، 99 درصد کاهش یافته است.

NBA Top Shot یک بازار توکن غیرقابل تجارت (NFT) است که به علاقه مندان بسکتبال امکان خرید، فروش و تجارت کلکسیون های دیجیتال با موضوع NBA را می دهد.

این مجموعه‌ها کلیپ‌های ویدیویی NBA و «لحظه‌ها»، NFT‌های هنر دیجیتال هستند که به‌طور نادر در دسترس هستند. به عبارت دیگر، کاربران می توانند NFT هایی را خریداری و بفروشند که حاوی یکی از موارد زیر است: یک پرتاب سه امتیازی برنده برای دانک لبرون جیمز از لوکا دونچیچ بسته به شرایط آنها.

نمونه ای از لیست بهترین لحظه های تیراندازی NBA. منبع: وب سایت رسمی

این مفهوم شبیه به کلکسیون های ورزشی سنتی است، جایی که طرفداران سعی می کنند کمیاب ترین اقلام مرتبط با تیم ها را خریداری کنند تا بعداً آنها را با قیمت بالاتری جمع آوری کنند یا بفروشند. در مورد NFT ها، این اقلام قابل جمع آوری دیجیتال هستند – توکن های رمزنگاری منحصر به فرد که در یک زنجیره بلوکی قرار دارند و از نظر تئوری قابل کپی نیستند.

تاپ شوت NBA چگونه کار می کند؟

NBA Top Shot به طور رسمی توسط NBA، انجمن بازیکنان NBA، و Dapper Labs مجوز دارد. این بازار بر روی بلاک چین FLOW اجرا می شود، که Dapper Labs به عنوان یک دفتر کل مناسب برای توسعه دهندگان برای پشتیبانی از «بازی ها، برنامه های کاربردی و دارایی های دیجیتال نسل بعدی» ایجاد کرده است.

همانطور که در بالا توضیح داده شد، پلت فرم NBA Top Shot مانند کارت های معاملاتی کار می کند. این کار با صدور مجوز NBA برای قرقره ها و هنر دیجیتال خود به آزمایشگاه های Dapper آغاز می شود. در مقابل، Dapper Labs از تصاویر به عنوان NFT برای ایجاد Moments استفاده می کند.

هر لحظه دارای یک شماره سریال منحصر به فرد است که صحت آن را تضمین می کند و نادر بودن آن را نشان می دهد. علاوه بر این، تیم Dapper Labs فقط تعداد محدودی NFT را برای سازگاری با کمبود ایجاد می کند. در نتیجه، لحظه های در دسترس به طور گسترده از نظر ارزش ارزان تر از موارد کمیاب تر هستند. وب سایت NBA Top Shot توضیح می دهد:

NFT یک رمز رمزنگاری منحصر به فرد است که یک دارایی دیجیتال منحصر به فرد را بدون کپی یا جایگزین نشان می دهد. یک NFT را نمی توان با NFT دیگری جایگزین کرد، زیرا هر NFT به نوعی منحصر به فرد و منحصر به فرد است. NFT یک وسیله مبادله نیست و یک ارز مجازی قابل تبدیل نیست.

هر لحظه توسط بلاک چین ایمن می شود، به این معنی که لحظه شما منحصر به فرد است و توسط NBA و NBPA مجوز دارد.

لحظات به‌عنوان بخشی از «بسته‌ها» می‌آیند، شبیه به این که کارت‌های ورزشی سنتی در یک بسته ارائه می‌شوند. به نوبه خود، بسته ها بخشی از به اصطلاح “سری” هستند که همزمان با فصل NBA راه اندازی می شوند. بنابراین طرفداران می توانند بسته های جدیدی از لحظات NFT را جمع آوری کنند که بهترین لحظات فصل را نشان می دهد.

علاوه بر این، طرفداران می توانند لحظاتی از گذشته را بسته به در دسترس بودن جمع آوری کنند. به عنوان مثال، آنها می توانند دانک 16 می 1980 مجیک جانسون را بگیرند.

بسته ها و لحظات NBA

جمع آوری بهترین لحظات تیراندازی NBA کار آسانی نیست. از آنجایی که در دسترس بودن هر NFT بستگی به نوع مجموعه یا باندل آن دارد، کاربران اغلب نمی دانند هنگام شروع خرید چه لحظه هایی را دریافت خواهند کرد.

چهار نوع لحظه در تاپ شات NBA وجود دارد: گاه به گاه، تحسین، نادر و افسانه ای. دسته پنجمی نیز به نام Final وجود دارد، اما این لحظه فقط از طریق حراج در دسترس است. به هر حال، چهار دسته دیگر به این صورت عمل می کنند:

  • لحظات افسانه ای: آنها 0.09٪ از کل لحظه های موجود را تشکیل می دهند و به دست آوردن آنها بسیار نادر و دشوار است. به طور طبیعی، Legendary Moments از بسیاری از همتایان خود گران‌تر است.
  • لحظات نادر: 1.6٪ از کل لحظات را به خود اختصاص می دهد و معمولاً شامل نمایشنامه های تاریخی از افسانه های NBA است.
  • لحظه های هوادار: در دسترس بودن ثابت نیست زیرا Dapper Labs آنها را بر اساس تجربیات خاص مرتبط با رویدادهای خاص ایجاد می کند. به عنوان مثال، شرکت ممکن است فقط لحظات را در زمان واقعی به کاربران حاضر در عرصه ارائه دهد.
  • لحظات مشترک: آنها 95.8٪ از کل لحظات را تشکیل می دهند، به این معنی که آنها به راحتی در دسترس هستند و نسبت به سایر دسته ها ارزان تر هستند.
لحظات NBA بر اساس نادر بودنشان دسته بندی شده اند. منبع: وب سایت رسمی

Dapper Labs بهترین لحظات را در بسته‌ها گروه‌بندی می‌کند و آن‌ها را به عنوان Sets ارائه می‌کند. این مجموعه ها در دو دسته مختلف هستند: پایه و غیر ضروری. در اینجا نحوه کار آنها آمده است:

  • مجموعه های پایه: این بسته ها در رده Common rarity قرار می گیرند و به ترتیب سری و نسخه منتشر می شوند، یعنی سری 1 دارای 12 نسخه است. آنها حاوی سه لحظه ضروری هستند و برای کاربرانی که تازه وارد مجموعه NBA Top Shot خود شده اند ایده آل هستند.
  • مجموعه های غیر پایه: بر خلاف ست های پایه، ست های غیر ضروری انواع مختلفی دارند و شامل حداقل یک لحظه مشترک علاوه بر یک لحظه نادر یا افسانه ای هستند. این باعث می شود ست ها گران تر شوند.
تصویرسازی از بهترین ست های تیراندازی NBA. منبع: وب سایت رسمی

بهترین چالش ها و ماموریت های تیراندازی NBA

چالش‌ها و ماموریت‌ها به‌عنوان مسیری موازی عمل می‌کنند که از طریق آن کاربران بهترین شوت NBA می‌توانند لحظه‌ها را دریافت کنند، اما نه به اندازه پاداش‌ها.

موارد مرتبط: بازی‌های DeFi، NFT، بلاک چین: نکات کلیدی از بررسی 2022 DappRadar

مثلا، مشکلات به کاربرانی که کار خاصی را در یک بازه زمانی مشخص انجام می دهند، جایزه بدهید. در جزئیات، NBA Top Shot می‌تواند چالشی را با دستورالعمل‌هایی برای جمع‌آوری تعداد معینی از لحظه‌ها در زمان‌ها یا روزهای خاص آغاز کند. کاربرانی که این چالش را تکمیل می‌کنند، خاطرات تازه‌ای را دریافت می‌کنند.

به همین ترتیب، وظایف برای تکمیل ماموریت‌ها به کاربران جوایزی ارائه می‌کند، با این تفاوت که کوئست‌ها مانند شکار رفتگر هستند، جایی که به کاربران گفته می‌شود نمایشگاهی برای لحظات با ویژگی‌های خاص پیدا کنند و بسازند. در نتیجه، ماموریت‌ها سخت‌تر از چالش‌ها به نظر می‌رسند و در نتیجه پاداش‌های بیشتری به همراه دارند.

کلمه هشدار دهنده

تقاضا برای تاپ شات NBA در سال 2021 افزایش یافت و حجم فروش آن در ماه فوریه به حدود 224 میلیون دلار از بیش از 80820 خریدار منحصر به فرد رسید. تا نوامبر 2022، حجم فروش از حدود 10000 خریدار منحصر به فرد به حدود 2 میلیون دلار کاهش یافت.

حجم فروش NBA Top Shot در طول تاریخ. منبع: CryptoSlam

کاهش تقاضا مطابق با کاهش مشابه در فضای NFT بوده است، به طوری که چندین پروژه پیشرو از جمله Bored Ape Yacht Club و CryptoPunks شاهد تقاضای کمتری هستند. در نتیجه، برخی از تحلیلگران بازار NFT را به طور کامل به باد داده و آن را حباب می نامند.

در نتیجه، حدس و گمان در مورد Moments in the NBA Top Shot یک پیشنهاد مخاطره آمیز باقی می ماند و کلکسیونرهای بالقوه هرگز نباید بیشتر از حدی که می توانند از دست بدهند سرمایه گذاری کنند.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.
نویسنده: Yashu Gola

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید