800 قربانی کلاهبرداری «بزرگ» Bitconnect 17 میلیون دلار غرامت دریافت خواهند کرد

800 قربانی کلاهبرداری «بزرگ» Bitconnect 17 میلیون دلار غرامت دریافت خواهند کرد


میلیون ها دلار بین تعدادی از قربانیان منتخب توزیع خواهد شد، اما هزاران نفر دیگر تحت تأثیر این طرح کلاهبرداری 2.4 میلیارد دلاری قرار گرفته اند.

گروهی از قربانیان کلاهبرداری رمزارز طرح سرمایه گذاری BitConnect پس از اینکه دادگاه حکم به دریافت 17 میلیون دلار خسارت به آنها داد، کمی از کلاهبرداری چند میلیارد دلاری منحرف خواهند شد.

بر اساس بیانیه وزارت دادگستری (DOJ) در همان روز، دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه جنوبی کالیفرنیا در 12 ژانویه دستور بازگرداندن نقشه “بزرگ” را صادر کرد.

800 قربانی این طرح از 40 کشور، بخش کوچکی از غرامت 17 میلیون دلاری دریافت خواهند کرد، اصطلاحی که به بازگرداندن دارایی یا ارزش پولی به مالک واقعی اشاره دارد.

بیانیه وزارت دادگستری بیان کرد که Bitconnect یک پلتفرم به اصطلاح وام رمزنگاری است که فناوری اختصاصی را راه‌اندازی می‌کند، از جمله «ربات تجارت Bitconnect» و «نرم‌افزار نوسان» که ادعا می‌کند سرمایه‌گذاران خالص بازده را تضمین می‌کنند.

متوسط ​​سود مرکب 1% یا 3700% در سال را وعده داد.

سرمایه گذاران بیت کوین (BTC) را با دریافت بیت کانکت کوین (BCC) معامله می کنند که در ازای آن می توان با نرخ های بهره متفاوت وام داد.

الان رای بدهید!

با این حال، معلوم شد که کل پلتفرم یک «طرح هرمی کتاب درسی» است، زیرا سرمایه‌گذاران اولیه با سرمایه‌های جمع‌آوری‌شده توسط سرمایه‌گذاران جدید پرداخت می‌شوند.

پلتفرم کریپتو در سال 2016 راه اندازی شد اما در سال 2018 پس از سرقت 2.4 میلیارد دلار از بیش از 4000 نفر از 95 کشور جهان سقوط کرد.

مربوط: چگونه بفهمیم که یک پروژه ارز دیجیتال یک طرح پونزی است؟

ساتیش کومبانی، موسس ادعایی Bitconnect، توسط وزارت دادگستری در فوریه 2022 متهم شد. وی همچنین در هند تحت تحقیقات پلیسی قرار دارد و محل اختفای او در حال حاضر مشخص نیست.

کومبانی (راست) در مصاحبه ای در سال 2017. تصویر: یوتیوب

گلن آرکارو، بزرگترین حامی Bitconnect مستقر در ایالات متحده، در سپتامبر 2021 به اتهامات توطئه کلاهبرداری اعتراف کرد و به بازپرداخت 24 میلیون دلار به سرمایه گذاران دستور داده شد.

به گفته وزارت دادگستری، Arcaro و دیگران 15 درصد از پول سرمایه گذار Bitconnect را برای تامین مالی یک صندوق ضعیف استفاده کردند که به نفع مالک و سایر حامیان استفاده خواهد شد.

در 16 سپتامبر 2022، آرکارو به دلیل پیوستن به Bitconnect به 38 ماه زندان محکوم شد.


نویسنده: Jesse Coghlan

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉