73.3% از قرعه کشی های Q1 در زنجیره BNB: Immunefi انجام شد


در این گزارش آمده است که قالی‌کشی و سایر کلاهبرداری‌ها درصد کمی از ضرر و زیان را در مقایسه با هک کردن و سوء استفاده‌ها به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس گزارش 4 آوریل از شرکت امنیتی بلاک چین Immunefi، BNB Chain پادشاه فرش کشی در سه ماهه اول سال 2023 بود، به طوری که بیش از 73.3 درصد از این کلاهبرداری ها در کل اکوسیستم رمزنگاری در شبکه رخ داده است.

این گزارش با عنوان «زیان های رمزنگاری در سه ماهه اول 2023»، حملات و کلاهبرداری های مختلف ارزهای دیجیتال را در سه ماهه اول سال بررسی کرد. این نشان داد که اتریوم و زنجیره BNB با مجموع 68.8 درصد از کل ضررهای ناشی از این شبکه‌ها، دو هدف بزرگ برای هکرها و کلاهبرداران هستند. به ویژه زنجیره BNB 41.3 درصد از کل ضررهای ناشی از هک و کلاهبرداری را به خود اختصاص داده است.

یک نوع کلاهبرداری به طور خاص در زنجیره BNB غالب بود: قالی‌کشی، نوعی کلاهبرداری که در آن توسعه‌دهندگان سرمایه جمع‌آوری می‌کنند و سپس مغازه را بدون ارائه محصول یا خدمات می‌بندند. Immunefi اظهار داشت که 73.3 درصد از کل کشش فرش در اکوسیستم کریپتو در زنجیره BNB در سه ماهه اول رخ داده است.

مرتبط با: Uniswap اکوسیستم زنجیره ای BNB را برای تقویت رشد و نقدینگی راه اندازی می کند

آدریان هتمن، سرپرست فناوری Immunefi، حدس می‌زند که تعداد زیادی از کشش‌های ناهموار روی زنجیره می‌تواند به دلیل فرهنگی باشد که طرفدار انشعاب کد منبع باز است:

BNB Chain هنوز با توسعه دهندگانی که از کد فورک شده استفاده می کنند، مشکل جدی دارد. جامعه آن فاقد رویکرد اول امنیتی است و کاربران زیادی را به دنبال راهی سریع برای کسب درآمد جذب می کند. بنابراین، ما همچنان شاهد بیشترین تعداد سوء استفاده و تقلب در این اکوسیستم هستیم.»

علی‌رغم شیوع این کلاهبرداری‌ها در زنجیره BNB، Immunefi همچنین خاطرنشان کرد که کشیدن فرش و سایر کلاهبرداری‌ها نسبت به هک‌ها یا سوء استفاده‌ها، مسئله بسیار کوچک‌تری در جامعه رمزنگاری است. بر اساس این گزارش، هک “علت اصلی” ضرر در سه ماهه اول سال 2023 بوده است، در حالی که مجموع کل کلاهبرداری ها (شامل lock-pull و سایر کلاهبرداری ها) تنها 4.3٪ از کل ضررها را تشکیل می دهد.

سه ماهه اول سال 2023 شاهد حملات و سوء استفاده های خارق العاده ای بود که میلیون ها دلار از پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) مصرف می کردند. در 1 فوریه، برنامه وام دهی DeFi BonqDAO قربانی یک حمله پیشگویانه شد و 120 میلیون دلار ارز دیجیتال از دست داد. در 17 فوریه، صرافی غیرمتمرکز Dexible به قیمت بیش از 2 میلیون دلار هک شد. و در 13 مارس، اویلر بیش از 195 میلیون دلار ارز دیجیتال را در بزرگترین هک DeFi سه ماهه از دست داد.


نویسنده: Tom Blackstone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید