7 نفر که می توانند خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو باشند

7 نفر که می توانند خالق بیت کوین ساتوشی ناکاموتو باشند


هویت دقیق ساتوشی ناکاموتو تا به امروز در هاله ای از ابهام باقی مانده است.

ساتوشی ناکاموتو نام مستعاری است که توسط سازندگان بیت کوین استفاده می شود که هویت واقعی آن مشخص نیست. این نام برای نوشتن وایت پیپر اصلی بیت کوین (BTC) در سال 2008 و برای ایجاد و توزیع اولین نرم افزار بیت کوین در سال 2009 استفاده شد. هویت واقعی ناکاموتو هرگز فاش نشد و آنها در دنیای ارزهای دیجیتال یک راز باقی ماندند. تخمین زده می شود که آنها در روزهای ابتدایی شبکه حدود 1 میلیون بیت کوین استخراج کردند و آنها را به یکی از ثروتمندترین افراد جهان تبدیل کرد.

برخی بر این باورند که ساتوشی ناکاموتو نام مستعار یک فرد است، در حالی که برخی دیگر معتقدند که ممکن است یک گروه از افراد باشد. در زیر لیستی از افرادی وجود دارد که تصور می‌شود بهترین نامزد ممکن برای سازنده هستند، که برخی از آنها قبلاً هویت را رد کرده یا آن را پذیرفته‌اند.

نیک سابو

نیک سابو دانشمند کامپیوتر، محقق حقوقی و رمزنگار است که به دلیل تحقیقاتش در مورد قراردادهای دیجیتال و ارز دیجیتال شناخته شده است. او با توسعه مفهوم قراردادهای هوشمند، که قراردادهایی خوداجرا با شرایط توافق نامه نوشته شده در کد هستند، اعتبار دارد. سابو برای اولین بار ایده قراردادهای هوشمند را در مقاله ای با عنوان “قراردادهای هوشمند: بلوک های سازنده برای بازارهای دیجیتال” در سال 1994 مطرح کرد.

سابو همچنین به خاطر کارش در زمینه ارز دیجیتال و رمزنگاری شناخته شده است و از پیشگامان پول دیجیتال به حساب می آید. او پیشروی بیت کوین را به نام «Bit Gold» ایجاد کرد که در یک سری پست وبلاگ در اواخر دهه 1990 توضیح داد.

سابو در یک رویداد صحبت می کند. منبع: USA Sun

سابو از نظر بسیاری کاندیدای احتمالی هویت واقعی ناکاموتو است، اما او آن را رد کرده است.

او همچنین یک محقق حقوقی است و مطالب زیادی در مورد مفاهیم حقوقی قراردادهای دیجیتال و ارز دیجیتال نوشته است. او مدافع آزادی دیجیتال و حریم خصوصی است و در مورد تلاقی رمزنگاری و آزادی های مدنی نوشته است.

هال فینی

هال فینی یک برنامه نویس کامپیوتر بود و اولین مشارکت کننده در بیت کوین بود. او یکی از اولین افرادی بود که نرم‌افزار بیت‌کوین را اجرا کرد و در سال‌های پس از تأسیس آن، یکی از اعضای فعال جامعه بود. فینی همچنین توسعه دهنده نرم افزار رمزگذاری Pretty Good Privacy (PGP) بود که به طور گسترده برای ایمن سازی ارتباطات ایمیل استفاده می شود.

هال فینی و همسرش فرن فینی. منبع: مغزها

او یک چهره شناخته شده در جامعه بیت کوین بود و به دلیل مشارکت در توسعه آن شناخته شد. او همچنین از مدافعان سرسخت بیت کوین بود و در مورد پتانسیل این فناوری در انجمن ها و پلتفرم های رسانه های اجتماعی مختلف مطالب زیادی نوشته است.

فینی ادعاهایی مبنی بر ایجاد بیت کوین را خودش رد کرد، اما اعتراف کرد که اولین تراکنش بیت کوین خود را از ناکاموتو دریافت کرده است. او در سال 2014 بر اثر عوارض اسکلروز جانبی آمیوتروفیک، یک بیماری تخریبی سلول های عصبی که حرکت ماهیچه ها در مغز و نخاع را کنترل می کند، درگذشت. در جامعه بیت کوین به طور گسترده مورد احترام و افتخار قرار گرفته است.

دوریان ناکاموتو

دوریان ناکاموتو مهندس و فیزیکدان بازنشسته ژاپنی-آمریکایی است که توسط لیا مک گرات گودمن به عنوان یک ساتوشی ناکاموتو بالقوه در مقاله ای در مجله نیوزویک در سال 2014 معرفی شد.

دوریان ناکاموتو این اتهامات را رد کرد و اظهار داشت که قبل از انتشار مقاله هرگز نام بیت کوین را نشنیده بود و هیچ مشارکتی در ایجاد این ارز دیجیتال نداشته است. او همچنین گفت که به زبان انگلیسی روان صحبت نمی کند و احساس می کند که مصاحبه کننده اظهارات او را از متن خارج کرده است.

ناکاموتو در یک ویدیوی YouTube از جامعه بیت کوین تشکر می کند. منبع: دارا کر/CNET

علیرغم انکار او، این مقاله باعث جنجال رسانه ای شد زیرا روزنامه نگاران و مردم از خانه دوریان ناکاموتو جاسوسی کردند و سعی کردند برای مصاحبه با او تماس بگیرند. این توجه باعث استرس زیادی برای او و خانواده اش شد و او بعداً برای مقابله با این وضعیت به دنبال مشاوره حقوقی شد. نام دوریان ناکاموتو بعداً از لیست نامزدهای احتمالی حذف شد. او از آن زمان به یک شخص خصوصی تبدیل شده است و اطلاعات زیادی در مورد او یا فعالیت های او وجود ندارد.

کریگ رایت

کریگ رایت دانشمند و تاجر کامپیوتر استرالیایی است که علناً ادعا می کند ناکاموتو است. رایت ابتدا این ادعاها را در سال 2016 مطرح کرد و بعداً شواهدی فنی برای حمایت از آنها ارائه کرد.

رایت یک چهره بحث برانگیز در جامعه ارزهای دیجیتال بوده است و ادعا می کند که او ناکاموتو است با شک و تردید زیادی روبرو شده است. بسیاری از کارشناسان در این زمینه اظهار داشتند که شواهد ارائه شده توسط رایت برای اثبات ادعای او کافی نیست و برخی او را به تقلب متهم کردند.

کریگ رایت. منبع: فایننشال تایمز

رایت همچنین به دلیل درگیر شدن در چندین پرونده قضایی و منازعات حقوقی، از جمله دعوای چند میلیارد دلاری علیه اموال دیو کلیمن، دانشمند کامپیوتر و کارشناس امنیت سایبری که نامزد بالقوه ناکاموتو در نظر گرفته می شود، و چندین درگیری با سایر اعضا شناخته می شود. انجمن ارزهای دیجیتال

مرد برگشت

آدام بک یک دانشمند کامپیوتر و متخصص رمزنگاری بریتانیایی است که در توسعه پروژه های مختلف بلاک چین و ارز دیجیتال نقش داشته است. او بیشتر به عنوان خالق Hashcash شناخته می شود، یک سیستم اثبات کار که برای جلوگیری از حملات هرزنامه و انکار سرویس استفاده می شود، که در سال 1997 پیشنهاد شد و بعداً از مکانیسم استخراج بیت کوین الهام گرفت.

مرد برگشت. منبع: blockstream

بک یک چهره قابل احترام در صنعت بلاک چین و ارزهای دیجیتال است و در پروژه ها و شرکت های مختلفی مشارکت داشته است. او همچنین یکی از اعضای فعال جامعه سایفرپانک است، گروهی از فعالان و فن‌آورانی که از استفاده از رمزنگاری برای محافظت از حریم خصوصی و آزادی‌های مدنی حمایت می‌کنند.

بک ناکاموتو بودن او را رد کرده است، اما همچنان از مدافعان حریم خصوصی است و علیه نظارت دولت و تضعیف آزادی های مدنی صحبت کرده است. او همچنین به دلیل تحقیقاتش در مورد سیستم های توزیع شده، مقالات و مقالات مختلفی که در این زمینه نوشت، شناخته شده است.

وی دای

وی دای دانشمند کامپیوتر و رمزنگار است که به دلیل مشارکت در توسعه ارز دیجیتال شناخته شده است. او بیشتر به خاطر کارش در زمینه پول نقد دیجیتال و سیستم های پرداخت الکترونیکی شناخته شده است و یکی از پیشگامان در این زمینه محسوب می شود.

قابل توجه ترین مشارکت دای ایجاد B-money است، یک سیستم پول الکترونیکی توزیع شده ناشناس که در سال 1998 پیشنهاد شد. مفهوم B-money الهام بخش توسعه بیت کوین بود و بسیاری از ایده های ارائه شده در مقاله B-money دای بعداً در کاغذ سفید بیت کوین گنجانده شد.

دای ناکاموتو بودن را رد کرد. او همچنان عضوی از جامعه سایفرپانک است.

ویلی لهدونویرتا

Vili Lehdonvirta یک اقتصاددان فنلاندی و محقق فرهنگ دیجیتال و اقتصاد است. او یک محقق ارشد در مؤسسه اینترنت آکسفورد، دانشگاه آکسفورد است، جایی که او در مورد نیروی کار دیجیتال، اقتصادهای پلت فرم و ارزهای دیجیتال تحقیق می کند. Lehdonvirta چندین مقاله و مقاله در مورد ارزهای دیجیتال و بازارهای آنلاین منتشر کرده است و در کنفرانس ها و رویدادهای مختلف در این زمینه سخنران بوده است.

پروفسور ویلی لهدونویرتا. منبع: موسسه اینترنت آکسفورد

نام Lehdonvirta به دلیل تحقیقات اولیه او در مورد ارزهای دیجیتال و بازارهای آنلاین به عنوان یک ناکاموتو بالقوه پیشنهاد شد. با این حال، هیچ مدرک مشخصی وجود ندارد که او را به ایجاد بیت کوین مرتبط کند، و خود Lehdonvirta ناکاموتو بودن را رد کرده است. او همچنین در فرآیندهای مختلف سیاست گذاری مشارکت داشت و در مورد مسائل مربوط به اقتصاد دیجیتال به دولت ها و سازمان های بین المللی شهادت داد.


نویسنده: Alice Ivey

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉