7 بزرگترین سقوط کریپتو در سال 2022 که صنعت فراموش خواهد کرد

7 بزرگترین سقوط کریپتو در سال 2022 که صنعت فراموش خواهد کرد


در اینجا نگاهی به برخی از بزرگترین ناامیدی‌ها در فضای کریپتو در سال جاری می‌اندازیم، زیرا این صنعت خود را برای چیزهای بهتری در آینده آماده می‌کند.

سال 2022 با یکی از بدترین بازارهای نزولی در تاریخ و فروپاشی برخی از پلتفرم‌های اصلی در این فضا، سال پرتلاطمی برای بازار ارزهای دیجیتال بوده است. اقتصاد جهانی شروع به احساس عواقب همه‌گیری کرده است و این به وضوح بر صنعت کریپتو تأثیر گذاشته است.

در زیر برخی از بزرگ‌ترین ناامیدی‌ها در فضای کریپتو در سال جاری را مشاهده می‌کنید.

پل رونین Axie Infinity هک شد

در ماه مارس سال جاری، رونین، شبکه بلاک چین که بازی رمزنگاری محبوب توکن غیرقابل تعویض (NFT) را اجرا می کند، به مبلغ ۶۲۵ میلیون دلار هک شد. هکر 173600 اتر (ETH) و 25.5 میلیون دلار کوین (USDC) را از پل رونین در دو تراکنش دریافت کرد.

زمانی که گروه لازاروس حمله خود را آغاز کرد، پنج کلید از 9 کلید خصوصی پل زنجیره ای شبکه رونین هک شد. با این رأی، آنها اجازه دو برداشت به USDC، 25.5 میلیون دلار و 173600 ETH را دادند.

به گفته گروه Ronin، مشکلات Axie Infinity از نوامبر 2021 آغاز شد، زمانی که پایگاه کاربران آن به اندازه غیرقابل دفاعی رسید. در نتیجه، قوانین امنیتی شرکت باید برای پاسخگویی به تقاضای مشتریان تسهیل می شد. پس از تکمیل مرحله اول توسعه سریع، شرکت رویه های امنیتی خود را کاهش داد.

چالش اصلی فقدان یک شبکه غیرمتمرکز مناسب ایجاد شده توسط سازنده بازی Sky Mavis بود. هکر به کلیدهای خصوصی پنج گره از 9 گره اعتبار سنجی Ronin Chain Sky Mavis دسترسی پیدا کرد و به آنها اجازه داد شبکه را به خطر بیاندازند. هنگامی که هکرها کنترل پنج گره را به دست گرفتند، اساساً بیش از نیمی از شبکه را کنترل کردند و در پذیرش یا رد هر معامله ای که می خواستند آزاد بودند. آنها ETH و USDC را با جعل برداشت ها به دست آوردند.

این جنایت در 23 مارس انجام شد، اما تنها در 29 مارس زمانی که کاربری گزارش داد که قادر به برداشت 5000 ETH از دستگاه خودپرداز پل Ronin نیست، مورد توجه قرار گرفت. پس از این حمله، توسعه دهندگان Axie Infinity مبلغ 150 میلیون دلار برای جبران خسارت کاربران آسیب دیده جمع آوری کردند.

سقوط TerraUSD/LUNA

در 7 می، زمانی که بیش از 2 میلیارد دلار از سهام TerraUSD (UST) حذف شد (از پروتکل لنگر حذف شد)، صدها میلیون دلار آمریکا به سرعت منحل شد. مشخص نیست که آیا این حمله عمدی به بلاک چین Terra است یا پاسخی به افزایش نرخ بهره. به دلیل جریان نقدی عظیم، قیمت UST از 1 دلار به 0.91 دلار کاهش یافت. در نتیجه، بازیگران بازار شروع به معامله 0.90 دلار در UST با 1 دلار در Terra (LUNA) کردند.

هنگامی که مقدار قابل توجهی از UST استخراج شد، استیبل کوین تثبیت شد. در دسترس بودن LUNA افزایش یافت زیرا افراد بیشتری UST های خود را در طول وحشت فروختند.

پس از این افت، بازارهای کریپتو شروع به تعلیق جفت معاملاتی مانند LUNA و UST کردند. پس از اولین حادثه در ماه می، Do Kwon یک برنامه توانبخشی برای LUNA را اعلام کرد و به نظر می رسید اوضاع در حال بهبود است. با این حال، ارزش این ارز در نهایت کاهش یافت. تقریباً به محض شروع کار رها شد. سرانجام، Terra یک ارز کاملاً جدید به نام LUNA 2.0 راه اندازی کرد.

سرمایه گذاران در مجموع 60 میلیارد دلار به دلیل فروش وحشتناک همراه با سقوط یک توکن مرتبط، TerraUSD Classic (USTC) و Luna Classic (LUNC) از دست دادند.

در 14 سپتامبر، دادگاه کره جنوبی حکم بازداشت دو کوون را صادر کرد. این اتفاق چهار ماه پس از از کار افتادن توکن‌های LUNA و UST آزمایشگاه‌های Terraform افتاد. دو کوون و پنج نفر دیگر به اتهام نقض محدودیت های بازار منطقه ای بازداشت شدند.

سه پیکان سقوط پایتخت

هنگامی که LUNA و Terra سقوط کردند، صندوق سرمایه گذاری رمزنگاری Three Arrows Capital (3AC) که ارزش بازار آن بیش از 560 میلیون دلار است، متحمل ضررهای قابل توجهی شد. 3AC سرمایه گذاری زیادی در چندین پروژه مشکل دار رمزنگاری کرده است، از جمله بازی برد-برد Axie Infinity که امسال 625 میلیون دلار در اثر هک کره شمالی از دست داد و صرافی متمرکز ارزهای دیجیتال BlockFi که در اواسط ژوئن صدها کارمند را اخراج کرد. .

فروپاشی UST اعتماد سرمایه گذاران را از بین برد و کاهش ارزهای دیجیتال را تسریع کرد، که قبلاً به عنوان بخشی از فرار بزرگتر از خطر در جریان بود. مجموعه‌ای از تماس‌های حاشیه از سوی وام دهندگان 3AC به دنبال بازپرداخت آن بودند، اما این شرکت بودجه لازم برای برآورده کردن خواسته‌ها را نداشت. همچنین، بسیاری از طرف‌های مقابل شرکت نتوانستند انتظارات سرمایه‌گذاران خود را برآورده کنند، اکثر آنها سرمایه‌گذاران فردی بودند که بازده سالانه 20 درصد را وعده دادند.

مطالب مرتبط: بابانوئل ها و گرینچ ها: قهرمانان و تبهکاران 2022

صندوق تامینی کریپتو در نهایت پس از انجام معاملات گسترده و استقراض از بیش از 20 موسسه، سقوط کرد و بنیانگذاران در پرداخت‌های خود کوتاهی کردند.

از آنجایی که بنیانگذاران در دادگاه حاضر نشدند، پرونده بدون آنها ادامه یافت. در یک سند دادگاهی که به دادگاه عالی سنگاپور درز کرد، از دولت سنگاپور خواسته شد تا با روند انحلال موافقت کند و با مدیران تصفیه همکاری کند. در حالی که انحلال‌دهنده‌ها تلاش می‌کنند تا کسب‌وکار شکست خورده رمزارز Three Arrows Capital را منحل کنند، قاضی ورشکستگی ایالات متحده، مارتین گلن، بنیانگذاران شرکت را احضار کرده است.

سقوط وویجر دیجیتال

در 6 ژوئیه، شرکت پیشرو سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال Voyager Digital پس از عدم پرداخت وام 650 میلیون دلاری 3AC، اعلام ورشکستگی کرد. 3AC یک وام بزرگ بدون تضمین از وویجر دریافت کرد. هنگامی که 3AC نتوانست به تمام تعهدات خود عمل کند و صاحبان آن را ترک کردند، وویجر مقدار قابل توجهی از پول مشتری را از دست داد.

زمانی که وویجر اعلام کرد 3AC وام خود را بازپرداخت نمی کند، معاملات، برداشت ها و سپرده ها به حالت تعلیق درآمد. در ماه ژوئن، Sam Bankman-Fried، مدیر عامل میلیاردر شرکت های تجاری FTX و Alameda Research، به وویجر 500 میلیون دلار خط اعتباری پیشنهاد کرد تا به آن کمک کند تا از سقوط بازار جان سالم به در ببرد.

در 5 ژوئیه 2022، Voyager Digital Holdings در منطقه جنوبی نیویورک اعلام ورشکستگی کرد. به گفته وویجر دیجیتال، این شرکت 1 تا 10 میلیارد دلار به بیش از 100000 وام گیرنده بدهکار است. اما علیرغم بدهی هایش، این شرکت معتقد است دارایی هایی به ارزش بین 1 تا 10 میلیارد دلار دارد. آنها همچنین اطمینان حاصل می کنند که وجوه کافی برای پرداخت طلبکاران بدون وثیقه شرکت در دسترس است.

در یک پرونده در ماه سپتامبر، کارگزار ورشکسته ارزهای دیجیتال Voyager Digital اعلام کرد که دارایی های باقی مانده خود را به حراج می گذارد.

روی “Collect” در زیر تصویر در بالای صفحه کلیک کنید، یا این لینک را دنبال کنید.

سقوط درجه سانتیگراد و بحران نقدینگی

ارزش سلسیوس پس از اعلام ورشکستگی یکی از شرکت‌های اصلی رمزارز، شبکه سلسیوس، در 13 جولای 2022 کاهش یافت. با کاهش شدید قیمت ارزهای دیجیتال، سرمایه گذاران در شبکه سلسیوس شروع به برداشت بیت کوین (BTC) خود در جستجوی جایگزین های امن تر کردند.

در نتیجه، سرمایه‌گذاران وحشت‌زده درجه سلسیوس را در حجم باقی گذاشتند. شبکه سلسیوس در 12 ژوئن برداشت، مبادله و انتقال بیت کوین را متوقف کرد، علیرغم اینکه اعلام کرد به دلیل “شرایط شدید بازار” مجبور به انجام این کار شدند. کاربران سایت به طور قابل درک فکر می کردند که سلسیوس اعلام ورشکستگی کرده است و نمی توانند پول خود را بازپرداخت کنند. ارزش کریپتوکارنسی سلسیوس تنها در چند ساعت 70 درصد کاهش یافت و در روزهای بعد بیشتر کاهش یافت.

بازار کریپتو به دلیل بی اعتمادی و کاهش قیمت بسیاری از ارزهای دیجیتال اصلی که مربوط به کاهش قیمت سلسیوس است، شاهد فروش قابل توجهی بوده است. علاوه بر این، سلسیوس در تاریخ 3 ژوئیه 2022، 23 درصد اخراج را به دلیل افزایش مشکلات جریان نقدی اعلام کرد. وقتی زمان فرا رسید، شرکت در 13 جولای 2022 اعلام ورشکستگی کرد.

کل بدهی سلسیوس 6.6 میلیارد دلار و دارایی 3.8 میلیارد دلار بود و حکم دادگاه 1.2 میلیارد دلار حفره در ترازنامه شرکت ایجاد کرد.

سقوط FTX

FTX و معادل آن در ایالات متحده، FTX.US، در 11 نوامبر برای فصل 11 ورشکستگی ثبت کردند. بازارهای سهام به دلیل کمبود نقدینگی و سوءمدیریت پول سقوط کردند و در نتیجه تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران هراسان برداشت شدند.

پس از اعلام ورشکستگی، FTX.US به طور خلاصه در 11 نوامبر برداشت ها را محدود کرد، علی رغم وعده های قبلی مبنی بر اینکه FTX.US تحت تأثیر نگرانی های نقدینگی FTX قرار نخواهد گرفت. در شامگاه 11 نوامبر، بیش از 600 میلیون دلار از کیف پول های FTX در یک هک ادعایی به سرقت رفت. این حمله توسط FTX در کانال کمک خود در شبکه پیام رسانی فوری تلگرام فاش شد.

به گفته برخی از کاربران توییتر، هکرها همچنین سعی داشتند به حساب های بانکی مرتبط با FTX خود دسترسی پیدا کنند. Plaid، شرکتی که حساب‌های بانکی مصرف‌کننده را با برنامه‌های مالی مرتبط می‌کند، در پاسخ به “در رابطه با گزارش‌های عمومی”، دسترسی به محصولات FTX را رد کرده و مدعی است که آنها هیچ مدرکی دال بر استفاده غیرقانونی از ابزارهای آن ندارند.

بانکمن-فرید در 12 دسامبر به درخواست دولت آمریکا در باهاما دستگیر شد. Bankman-Fried در نهایت به ایالات متحده اخراج شد و پس از پرداخت وثیقه 250 میلیون دلاری منتظر محاکمه است.

ورشکستگی BlockFi

سقوط FTX در اوایل ماه جاری باعث ایجاد ترس و عدم اطمینان در بازار شد. یکی دیگر از صرافی‌های ارزهای دیجیتال، BlockFi، در 28 نوامبر اعلام ورشکستگی در فصل 11 کرد. این شرکت با دارایی ها و بدهی های بین 1 تا 10 میلیارد دلار، بیش از 100000 طلبکار داشت. همچنین Sam Bankman-Fried 275 میلیون دلار به شرکت تابعه آمریکایی خود FTX US بدهکار بود. این برنامه نشان می دهد که بزرگترین مشتری دارای موجودی 28 میلیون دلاری است.

پس از انحلال Three Arrows Capital، شرکت‌های متعددی با مشکلات نقدینگی جدی مواجه شده‌اند، از جمله شرکت رمزنگاری که یک صرافی معاملاتی برای ارزهای دیجیتال و یک سرویس نگهبانی با بهره را اداره می‌کند.

مرتبط: مشارکت زنان در صنعت کریپتو در سال 2022

در اوایل سال جاری، BlockFi با پذیرش بسته وام تا سقف 400 میلیون دلار از FTX برای کمک به صرافی برای دور زدن محدودیت نقدینگی ناشی از سقوط استیبل کوین TerraUSD موافقت کرد. در نتیجه این نگرانی ها، BlockFi اکنون به عملکرد صرافی ارزهای دیجیتال FTX متکی است که می تواند ثبات مالی آن را به خطر بیندازد.

در حالی که سال 2022 سال سختی برای بازار ارزهای دیجیتال است، اما می تواند بارقه ای از امید باشد. به نظر می رسد که احساسات سرمایه گذاران در حال بهبود است و بازار کریپتو همیشه از بازارهای نزولی قبلی و سقوط پلت فرم بهبود یافته است. رویدادهای سال 2022 ممکن است باعث شود پلتفرم های جدید از اشتباهات پیشینیان خود درس بگیرند.
نویسنده: Anthony Clarke

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉