مدیرعامل آی‌بی‌ام می‌گوید هوش مصنوعی می‌تواند جایگزین ۷۸۰۰ شغل در آی‌بی‌ام شود


آرویند کریشنا، مدیرعامل آی‌بی‌ام گفت که تقریباً 30 درصد از موقعیت‌های غیرمشتری را می‌توان در یک دوره پنج ساله توسط هوش مصنوعی اداره کرد.

International Business Machines Corp. (IBM) در عوض انتظار دارد استخدام برای نقش‌های «پشت آفیس» را که به طور بالقوه می‌توانند توسط هوش مصنوعی (AI) خودکار شوند، «مکث» کند.

آرویند کریشنا، مدیرعامل آی‌بی‌ام، در مصاحبه‌ای با بلومبرگ در اول ماه مه توضیح داد که بسیاری از موقعیت‌های «پشت‌آفیس»، مانند آن‌هایی که در بخش‌های منابع انسانی و حسابداری هستند، احتمالاً اولین موقعیت‌هایی هستند که توسط هوش مصنوعی خودکار می‌شوند.

رئیس آی‌بی‌ام اضافه کرد که می‌تواند به راحتی شاهد جایگزینی 30 درصد از این موقعیت‌ها با هوش مصنوعی در یک دوره پنج ساله باشد.

طبق گزارش LinkedIn، IBM در سراسر جهان 282000 کارمند دارد و طبق گفته بلومبرگ حدود 26000 کارمند غیرمشتری دارد. این بدان معناست که حدود 7800 شغل را می توان به هوش مصنوعی واگذار کرد.

من به راحتی می توانم ببینم که 30 درصد از آن با هوش مصنوعی و اتوماسیون در یک دوره پنج ساله جایگزین می شود.

بر اساس برخی گزارش‌ها، اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی به آی‌بی‌ام کمک کرده است تا بیش از ۱ میلیارد دلار در هزینه‌های عملیاتی و نگهداری صرفه‌جویی کند.

وظایفی که می توانند خودکار شوند شامل ارائه نامه های تأیید استخدام یا جابجایی کارمندان بین بخش ها است.

با این حال، کریشنا فکر می‌کند که نقش‌های منابع انسانی که ترکیب نیروی کار را ارزیابی می‌کنند، بهره‌وری را اندازه‌گیری می‌کنند و سایر وظایفی که از قضاوت انسان استفاده می‌کنند، احتمالاً در دهه آینده تغییر نخواهند کرد.

بسیاری از کارشناسان صنعت بر سر این که آیا هوش مصنوعی واقعاً پتانسیل بیکار کردن افراد را در مقیاس انبوه دارد یا خیر، بر سر دوراهی قرار دارند.

مرتبط با: 5 شغل پردرآمد فناوری اطلاعات که نیازی به مدرک ندارند

یک مطالعه اخیر نشان داد که 62 درصد از آمریکایی‌ها فکر می‌کنند که استفاده از هوش مصنوعی در محیط کار در 20 سال آینده “تأثیر بزرگی” بر کارمندان خواهد داشت و بسیاری از کارگران را در مورد آینده آنها “احتیاط” و “نگران” می‌سازد.

با این حال، کارمندانی که از فناوری آگاه تر هستند، نسبت به آینده خود کمی اعتماد به نفس بیشتری دارند.

سلمان ارشد، توسعه دهنده بلاک چین، اخیراً به کوین تلگراف توضیح داد که هوش مصنوعی به جای تخریب بازار توسعه دهندگان، تنها به عنوان ابزاری برای افزایش کارایی عمل خواهد کرد.

شما می دانید که شرکت شما می خواهد چه کاری انجام دهد. می‌توانید به ChatGPT بگویید و می‌تواند دستورات شما را به یک قرارداد هوشمند، فرآیند ممیزی، سند یا کاغذ سفید تبدیل کند.

او افزود: «ابزارهای ChatGPT و AI موهبت الهی هستند؛ آنها دشمنان ما نیستند و برای پایان دادن به حرفه توسعه‌دهندگان اینجا نیستند.

سید غضنفر، یکی دیگر از توسعه دهندگان بلاک چین، به کوین تلگراف توضیح داد که ترکیب ورودی انسان و ChatGPT تطبیق پذیری بسیار بیشتری نسبت به انتقال کامل به اتوماسیون هوش مصنوعی ارائه می دهد.

از سوی دیگر، دومینیک شینر، بنیانگذار بنیاد آیوتا، معتقد است که هوش مصنوعی فرصت های شغلی را از انسان می گیرد، اما در عین حال، هوش مصنوعی و فرآیند رباتیک باعث ایجاد مشاغل جدید می شود:

ما می‌خواهیم ببینیم که افراد بیشتری به سمت نقش‌های جدیدی می‌روند که ممکن است متفاوت از هر چیزی باشد که تا به حال انجام داده‌اند.»

مجله: خالق NFT، امیلی زی: ایجاد هنر مولد “ارگانیک” از الگوریتم های رباتیک
نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *