CertiK: 62 میلیون دلار رمز ارز سرقت شده در ماه دسامبر به پایین ترین رقم ماهانه در سال 2022 تبدیل شد.

CertiK: 62 میلیون دلار رمز ارز سرقت شده در ماه دسامبر به پایین ترین رقم ماهانه در سال 2022 تبدیل شد.


طبق CertiK، دسامبر با حدود 23 حادثه بزرگ، کمترین تعداد ارزهای رمزنگاری شده سرقت شده را در سال 2022 داشت.

به گفته CertiK، هکرها و بهره‌برداران رمزارز ظاهراً برای تعطیلات سال 2022 کند شده‌اند، زیرا طبق گفته CertiK، 62.2 میلیون دلار ارزهای رمزپایه در ماه دسامبر به سرقت رفتند که آن را به «پایین‌ترین رقم ماهانه» سال تبدیل کرد.

این شرکت امنیتی بلاک چین لیستی از هک های برتر ماه را در ماه دسامبر در توییتر منتشر کرد. این روش کلاهبرداری خروج 15.5 میلیون دلاری و پس از آن 7.6 میلیون دلار کسری مبتنی بر وام فوری را به عنوان روشی که بیشترین ارزش را در طول ماه به سرقت برد، برجسته کرد. .

بعد چهچهچه در 1 ژانویه، تأیید شد که بزرگترین 23 سوء استفاده تقریباً 98.5 درصد از رقم 62.2 میلیون دلاری را بر عهده داشتند و حادثه 15 میلیون دلاری Helio Protocol که در 2 دسامبر رخ داد، بزرگترین حادثه ماه بود.

پروتکل حاکم بر استیبل کوین HAY (HAY) زمانی که یک معامله گر از ناهماهنگی قیمت در Ankr Reward Bet BNB (aBNBc) برای قرض گرفتن میلیون ها HAY سوء استفاده کرد، آسیب دید.

در آن زمان، پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) Ankr از آسیب‌پذیری جداگانه‌ای استفاده کرد که در آن مهاجم 20 تریلیون aBNBc چاپ کرد و باعث کاهش شدید قیمت آن شد. معامله گر Helio به سرعت توکن های aBNBc را برای وام گرفتن 16 میلیون HAY سپرده گذاری کرد که منجر به وثیقه قابل توجهی از این وام شد و در نتیجه پروتکل را از دست داد و استیبل کوین آن کاهش یافت.

دومین رویداد بزرگ ماه، بهره برداری 12.9 میلیون دلاری Defrost Finance در پروتکل های v1 و v2 در دسامبر بود.

چند روز پس از اکسپلویت، هکر وجوه دزدیده شده از پروتکل v1 را به آدرسی که توسط Defrost کنترل می‌شود برگرداند، اما وجوه مربوط به هک v2 هنوز برگردانده نشده است.

CertiK این اکسپلویت را “کلاهبرداری خروج” نامگذاری کرده است زیرا برای انجام حمله به یک کلید مدیر نیاز است. دیفروست اتهامات مطرح شده به کوین تلگراف را رد کرد و مدعی شد که کلید به خطر افتاده است.

مربوط: بازیابی رمزارز به راه حل های ضد کلاهبرداری تهاجمی تری نیاز دارد

رقم دسامبر بسیار کمتر از ماه قبل است و شاهد کاهش 89.5 درصدی نسبت به کسری 595 میلیون دلاری در 36 رویداد مهم CertiK است که در نوامبر 2022 ثبت شده است.

برای سال 2022 به طور کلی، 10 سوء استفاده برتر سال به تنهایی نزدیک به 2.1 میلیارد دلار به بازیگران بد منتقل کردند که عمدتاً در پل های بلاک چین متقابل و پروتکل های DeFi دخیل بودند.
نویسنده: Jesse Coghlan

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉