5 نشانه که نشان می دهد روند صعودی آلتکوین ممکن است ادامه یابد

5 نشانه که نشان می دهد روند صعودی آلتکوین ممکن است ادامه یابد


بی ثباتی کم و داده های بالقوه مثبت اقتصاد کلان، فرصت های متعددی را برای معامله گران ارزهای دیجیتال ایجاد می کند.

در حالی که سال 2022 با بادهای مخالف کلان به پایان رسید که امید چندانی به احیای آن در سال 2023 نداشت، شروع سال جدید خرس ها را با افزایش قیمت بیت کوین (BTC)، اتر (ETH) و آلت کوین شگفت زده کرد. به نظر می رسد دوره نوسانات پراکنده در بازار ارزهای دیجیتال با یک شکست صعودی به پایان می رسد.

این افزایش به ویژه برای برخی آلتکوین ها مانند Lido (LIDO)، Solana (SOL) و Cardano (ADA) قابل توجه بود. عوامل اصلی افزایش این سکه ها، به روز رسانی آتی اتریوم شانگهای (برای LIDO) و نرخ منفی سرمایه گذاری در بازار آتی، به ویژه برای SOL است. نرخ‌های منفی نشان می‌دهد که بیشتر معامله‌گران در موقعیت‌های فروش کوتاه هستند و به خریداران نهنگ فرصتی می‌دهد تا ضرر را متوقف کنند. نرخ های تامین مالی برای برخی دیگر از توکن ها همچنان با فشار کوتاهی مواجه است.

سال جدید همچنین شاهد ظهور مجدد قمار دژن بود که پس از فروپاشی FTX در نوامبر 2022 در پس‌زمینه باقی ماند. از نظر فنی، با افزایش حرکت صعودی، ارزش کل بازار آلتکوین ها از یک سطح مقاومت فنی کلیدی فراتر رفته است.

در حالی که پایداری روند صعودی ممکن است مشکوک باشد زیرا روند گسترده تر نزولی است، روند صعودی اولیه ممکن است همچنان برای فروشندگان دیرهنگام کمی آزار دهنده باشد. پنج عامل اصلی که بر قیمت آلتکوین تأثیر می گذارد عبارتند از:

داده های بازار کار امیدهای فرود نرم را زنده می کند

داده‌های بازار کار برای دسامبر 2022، با مخالفت با پیش‌بینی 200000 شغل غیرکشاورزی و کاهش رشد بازار توسط داو، افزایش 230000 شغلی یا 0.2 درصدی را نشان داد.

یک بازار کار قوی، ادعاهای رکود گسترده را به چالش می کشد و به عنوان یک کاتالیزور برای افزایش ریسک عمل می کند. قرائت قیمت تورم مصرف کننده (CPI) دسامبر 2022، که در 12 ژانویه منتشر خواهد شد، در ایجاد احساسات صعودی تازه کشف شده یا بازگشت به احساسات منفی موثر خواهد بود.

اگر تورم به روند نزولی خود با فشار CPI در دسامبر به زیر 7.7 درصد ادامه دهد، ممکن است اعتماد بازار به فرود نرم افزایش یابد. با این حال، اگر تورم در ماه دسامبر افزایش یابد، احتمال افزایش نرخ بهره در نشست فدرال رزرو ایالات متحده در اواخر ژانویه در خطر یک اصلاح شدید است.

معامله گران به دنبال سوآپ های دائمی با نرخ های مالی منفی هستند

از آنجایی که حجم معاملات نقدی و نقدینگی در صرافی‌های ارزهای دیجیتال تا پایان سال، به‌ویژه در فصل تعطیلات، کاهش یافت، بازارهای آتی تأثیر بیشتری در تغییرات قیمت داشتند. واکنش قیمت مخالف در برابر یک موقعیت معاملاتی شلوغ به احتمال زیاد.

افزایش اخیر سولانا در قیمت ها گواه روشنی است که قیمت های کوتاه مدت در حال افزایش است. در آخر هفته، 200 میلیون دلار شورت SOL با افزایش بیش از 27 درصدی قیمت از پایین ترین قیمت 13 دلاری در 6 ژانویه، منحل شد. مستقل با توجه به تحلیلگر بازار الکس کورگر گفت: “SOL هنوز جایی برای رفتن دارد، اما مرحله اجرا بیشتر عقب مانده است.”

نرخ سرمایه برای سوآپ های دائمی SOL. منبع: شیشه سکه

در حالی که رشد سولانا در شرف پایان است، اکثر معامله گران هنوز در آلتکوین های متعددی مانند Apecoin (APE)، Tron (TRX)، بیت کوین کش (BCH) و Gala Games (GALA) موقعیت های باز دارند. این فرصتی را برای خریداران فراهم می‌کند تا قیمت را افزایش دهند و نقدینگی فروشندگان سوآپ دائمی را به دست آورند تا ضرر را متوقف کنند.

نرخ سرمایه گذاری برای آلتکوین ها در صرافی های کریپتو. منبع: شیشه سکه

سکه ها را پمپ کنید، سپس تخلیه کنید

در هفته اول ژانویه 2023، یک میم کوین مبتنی بر Solana به نام BONK 25 برابر افزایش یافت. این صعود نمادی از روح فاسد قمار بود که در دوره گاو نر 2021-2022 رایج بود. از سوی دیگر، بازارهای نزولی تمایل دارند تا احتیاط را در میان معامله گران ترغیب کنند.

علیرغم افت قیمت نهایی BONK، بازی موفق پمپ و دامپ کوین های میم نشان می دهد که برخی از معامله گران هنوز به بازی های پرخطر علاقه دارند.

نمودار قیمت BON. منبع: CoinGecko

شکست فنی مثبت

ارزش بازار آلتکوین به بالای میانگین متحرک نمایی 50 روزه (EMA) به 465 میلیارد دلار رسیده است. خریداران احتمالا متحرک نمایی ۱۰۰ روزه ۵۶۳ میلیارد دلاری را هدف قرار خواهند داد. این یک سود متوسط ​​20 درصدی در بین توکن ها است. معامله‌گران فنی می‌خواهند این سطوح کلیدی را قبل از شروع برگشت لمس کنند.

شاخص قدرت نسبی (RSI) برای ارزش بازار آلتکوین نیز به منطقه صعودی حرکت کرد و از مقاومت 60 امتیازی عبور کرد. همچنین، اگر خریداران حمایتی بالاتر از میانگین متحرک نمایی 50 روزه با حجم های مثبت ایجاد کنند، روند صعودی کوتاه مدت می تواند تا پایان سه ماهه اول سال 2023 ادامه یابد.

کل ارزش بازار آلتکوین (به استثنای بیت کوین). منبع: TradingView

روندهای تاریخی و افزایش احساسات مثبت

پایداری روند صعودی آلتکوین مشکوک است، به خصوص که روند اصلی به روند نزولی خود ادامه می دهد. تعیین دقیق کاتالیزور اصلی حمایت کننده از این روند صعودی دشوار است و قیمت بیت کوین زیر مقاومت 18200 تا 19000 دلار معامله می شود. بنابراین، روند صعودی احتمالاً با خسته شدن خریداران کاهش خواهد یافت.

اگر به چرخه‌های کریپتو قبلی نگاه کنیم، آلت‌کوین‌ها در یک دوره صعودی عملکرد بهتری از بیت‌کوین داشتند و سرد شدن بعدی شاهد یک گذار بود که بیت‌کوین منجر به افزایش سود بازار کریپتو شد.

آخرین اجرای سهموی در سال 2021 مشابه بود و آلت کوین ها بهتر از بیت کوین عمل کردند. با این حال، دوره اصلاح در بازار آلتکوین نسبت به بیت کوین از بین نرفت.

برخلاف ضررهای آلتکوین که از بیت کوین پیشی گرفت، هم ارزش بازار آلتکوین و هم قیمت بیت کوین 75 درصد از ارزش خود را از اوج از دست دادند.

آلت کوین ها در بازارهای صعودی بهتر از بیت کوین عمل می کنند. منبع: TradingView

یک استثنا از قاعده فوق می تواند به دلیل تسلط روزافزون اتر در بازار باشد. اتریوم با پیشرفت های فنی مانند حرکت به سمت مکانیسم سهام دوستدار انرژی و تورم پایین که به شدت از قیمت آن با وجود روند منفی حمایت کرد، تسلط خود بر بازار را حدود 20 درصد حفظ کرد. با این حال، اصلاح عمیق تر در بازار سرمایه آلتکوین های گسترده تر را نمی توان رد کرد.

تسلط بیت کوین (نارنجی) اتریوم (آبی) بر بازار ارزهای دیجیتال. منبع: TradingView

اخیراً محافل رسانه های اجتماعی شاهد ظهور دوباره احساسات مثبت بوده اند. داده های Santiment نشان می دهد که رسانه های اجتماعی از کلمات کلیدی مانند “خرید از پایین” و “پایین” در پلتفرم هایی مانند توییتر، ردیت و تلگرام نام می برند. معمولاً افزایش احساسات مثبت مهمترین شاخص تغییر روند صعودی قیمت است.

حجم رسانه های اجتماعی برای کلمات کلیدی “خرید پایین” و “پایین”. منبع: Santiment

یکی از اولین موانع، حمایت از قیمت پس از پاک شدن سفارشات باز خواهد بود. سولانا و کاردانو، یکی از اولین توکن‌هایی که افزایش یافتند، می‌توانند سرنخ‌هایی ارائه دهند که پایان روند صعودی را نشان می‌دهد.

اگر قیمت SOL به زیر حمایت 14.33 دلار و همزمان به زیر 0.30 دلار برای ADA کاهش یابد، می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد که گاو خسته شده است.

در همان زمان، توکن‌هایی مانند LIDO که از روایت مشتق استیکینگ مایع استفاده می‌کنند، ممکن است تا زمانی که توسعه‌دهندگان هسته اتریوم ارتقاء شانگهای را اجرا کنند، به افزایش خود ادامه دهند. محرک های کلان بازار مانند فشار CPI و قیمت بیت کوین نیز نقش مهمی در حفظ روند صعودی آلتکوین ایفا خواهند کرد.

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.
نویسنده: Nivesh Rustgi

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉