4 «روایت نوظهور» که باید در کریپتو تماشا کنید: شرکت تجاری

4 «روایت نوظهور» که باید در کریپتو تماشا کنید: شرکت تجاری


این شرکت تجارت کریپتو می بیند که NFT ها با IP نام تجاری در هم تنیده می شوند، در حالی که برنامه های کاربردی Web3 با “ابزار دنیای واقعی” در حال افزایش هستند.

استیون گولدن، تحلیلگر ارشد تحقیقاتی در شرکت تجارت کریپتو کامبرلند، به وجود چندین “تبعیدی سبز” در رمزارزها در سال 2023 اشاره کرد، علیرغم سالی پر از حادثه و پر از سقوط کریپتوها و افت قیمت.

گولدن در گزارش ۱۴ صفحه‌ای «بازبینی سال» که در ۲۴ دسامبر منتشر شد، گفت که چهار «روایت نوظهور» برای رمزارزها در سال ۲۰۲۳ را می‌بیند که طی شش تا ۲۴ ماه آینده منجر به «پیشرفت قابل‌توجه» خواهد شد.

اینها شامل توکن‌های غیر وفاداری (NFT) است که به “روش مناسب” برای توکن کردن مالکیت معنوی یک برند (IP) تبدیل شده است، برنامه‌ها و بازی‌های Web3 واقعاً محبوب شده‌اند، در حالی که بیت‌کوین (BTC) و اتر (ETH) بیشتر هستند. ممکن است تبدیل شود. اغلب به عنوان دارایی ذخیره یک کشور استفاده می شود.

گولدن استدلال کرده است که NFT ها تا این لحظه “تا حد زیادی محدود به قلمرو هنر” بوده اند، و معتقد است که گام بعدی برای NFT ها ترکیب NFT ها با مالکیت معنوی یک برند خواهد بود.

این تحلیلگر خاطرنشان کرد که بسیاری از شرکت های غیر وب 3 قبلاً “پیشرفت قابل توجهی” در کسب درآمد از IP و بهبود تعامل با مشتری با استفاده از NFT داشته اند.

اینها شامل همکاری Starkbuck با Polygon برای ایجاد NFT برای مشتریان Starbucks و راه اندازی Swoosh توسط نایک است که به کاربران امکان می دهد کفش های ورزشی NFT سفارشی طراحی کنند.

گولدن گفت: “گوش دادن به صحبت های این شرکت ها در مورد طرح های Web3 خود به وضوح نشان می دهد که آنها تعامل دیجیتال با مشتریان و طرفداران را جنبه جدیدی از تجربه خرده فروشی می دانند.”

همچنین بیان کرد که «فروش NFT به کاربران خرده‌فروشی پتانسیل ایجاد درآمد ملموس و با حاشیه بالا را دارد». نایک که تنها در تولید کفش های کتانی دیجیتالی 200 میلیون دلار درآمد داشته است، نمونه ای از کتاب درسی این موضوع است. تحلیلگر انتظار دارد که MATIC از Polygon، LOOK از LookRare و توکن XMON 0xmon در این زمینه پیشتاز باشند.

کفش های دیجیتال CryptoKicks از نایک و RTFKT. منبع: نایک

تحلیلگر کامبرلند همچنین به اشتراک گذاشت که در حال حاضر حدود 80 تریلیون دلار دارایی نامشهود در ترازنامه شرکت ها وجود دارد و گفت که NFT ها به “روش توکن سازی IP” تبدیل خواهند شد.

برنامه های کاربردی دنیای واقعی برای علاقه

گولدن همچنین می‌بیند که در سال 2023 استفاده از پلتفرم‌های Web3 که «ابزار دنیای واقعی» را فراهم می‌کنند، رو به افزایش است، با توجه به اینکه شکستن انحصارات Web2 تاکنون «بسیار چالش‌برانگیز» بوده است:

واقعیت این است که ساخت و راه‌اندازی پروژه‌هایی مانند این زمان می‌برد، و بنابراین ما تخمین می‌زنیم که کشش مواد احتمالاً 12+ ماه خواهد بود و احتمالاً 2 تا 5 سال آینده پذیرش جدی توسط کاربر خواهد بود.»

برخی از پلتفرم‌های «واقعی مفید در دنیای واقعی» که گولدن برجسته کرده است شامل پلتفرم استخدام فناوری اطلاعات Braintrust، پروتکل اینترنت اشیا هلیوم، سرویس رندر GPU، پروژه نقشه‌برداری جهانی Hivemapper و برنامه اشتراک‌گذاری سواری Teleport است.

بازی های وب 3 برای جذب گیمرهای “جدی”.

این تحلیلگر همچنین درباره بازار بازی های Web3 خوش بین بود و خاطرنشان کرد که حدود سه میلیارد بازیکن در جهان وجود دارد که 200 میلیون نفر از آنها “جدی” هستند که نشان دهنده 200 تا 300 میلیارد دلار در کل بازار آدرس پذیر است.

“[…] با این حال، این کاربران اغلب دارای آیتم های درون بازی نیستند و کنترل یا حاکمیت کمی بر روی این اکوسیستم های بازی دارند.

مربوط: 5 ارز دیجیتال که باید در سال 2023 مراقب آنها باشید

گولدن می‌گوید جنبه‌های برد-برد بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین به سوددهی قابل‌توجهی برای توسعه‌دهندگان منجر می‌شود، اما او اضافه کرد که احتمالاً ما برنده شدیم زیرا «حدود ۲ تا ۳ سال طول می‌کشد تا یک بازی سه‌گانه A (با کیفیت‌ترین بلاک‌باستر) بسازیم. تا سال 2023 یا 2024 یک “بازی وب 3 با ستاره” را نبینید.

ارقام بازار بازی Web3. منبع: قارچ.

BTC و ETH به عنوان دارایی های ذخیره

در نهایت، تحلیلگر تحقیق پیشنهاد کرد که باید به نقش بالقوه BTC و ETH به عنوان یک دارایی ذخیره، به ویژه برای کشورهای متمرکز بر صادرات، توجه زیادی شود.

گولدن گفت که بسیاری از کشورهای با صادرات بالا در سراسر جهان ممکن است ذخایر خود را با دارایی های جایگزین مانند ارزهای دیجیتال به جای اسناد خزانه ایالات متحده به عنوان راهی برای کاهش ارزش پول خود در برابر دلار انتخاب کنند.

حتی تخصیص کوچک بانک مرکزی به BTC یا ETH قابل توجه خواهد بود و احتمالاً سایر کشورهای صادرکننده را نیز به انجام همین کار سوق خواهد داد.
نویسنده: Brayden Lindrea

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉