4 تصویر نگران کننده برای گاوهای بیت کوین در حالی که 27000 دلار به یک مانع سخت تبدیل می شود


قیمت بیت کوین می تواند در سال 2023 به 15000 دلار کاهش یابد، اگر همبستگی تقویت آن با نمودارهای کلان خاص نشانه ای باشد.

بیت کوین (BTC) در سال 2023 به نزدیک به 27000 دلار رسید که تقریباً 60 درصد افزایش یافته است زیرا انتظار می رود فدرال رزرو در طول بحران بانکی ایالات متحده انقباضات کمی خود را متوقف کند. با این حال، قیمت بیت کوین نتوانست به طور مداوم بالای 30000 دلار افزایش یابد.

خرید خستگی در این سطح روانی اساسی منجر به اصلاح قیمت به 25000 دلار در هفته گذشته شد. جالب اینجاست که این افت ارتباط بیت کوین را با چندین معیار مالی سنتی تقویت کرد.

اما آیا این خطر ادامه روند نزولی بیت کوین در سه ماهه دوم را افزایش می دهد؟ بیایید نگاه دقیق تری بیندازیم.

شاخص دلار آمریکا دو کف است

شاخص دلار آمریکا (DXY) که قدرت دلار در برابر ارزهای خارجی اصلی را اندازه گیری می کند، در هفته منتهی به 14 می با 1.4 درصد افزایش به 102.70 رسید. این افزایش بهترین هفته دلار از سپتامبر 2022 است.

نکته جالب این است که رالی دلار از یک الگوی بالقوه دو کفی که توسط دو پایین ترین سطح نزدیک به سطح قیمت افقی مشابه در حدود 100.75 تایید شده است، پیشی گرفته است. روند معکوس الگوی دو کف نشان می دهد که DXY می تواند در چند ماه آینده به 105.85 صعود کند.

نمودار قیمت هفتگی DXY. منبع: TradingView

شاخص قدرت نسبی هفتگی (RSI)، که پس از رسیدن به 35، فقط پنج واحد بالاتر از آستانه فروش بیش از حد DXY، در حال بهبود است، به ادامه روند صعودی اشاره دارد که اغلب نوید بدی برای قیمت بیت کوین است.

دلیل اصلی این امر، تقویت همبستگی منفی هفتگی بین بیت کوین و DXY است، با ضریب حدود -50 از 14 می.

در اوایل هفته، آخرین گزارش شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) نشان داد که تورم کل در ماه آوریل به 4.9 درصد در مقایسه با 5 درصد در ماه قبل کاهش یافته است. با این حال، تورم اصلی 5.5 درصد افزایش یافت که نشان می دهد فشارهای قیمتی اساسی همچنان چسبنده هستند، که در حال حاضر انتظارات کاهش نرخ بهره فدرال رزرو را سرد کرده است.

جان اوترز از بلومبرگ می نویسد:

در بازارهای آتی و سوآپ که قبل از انتشار ارقام 84 درصد دیده می‌شد، احتمال توقف افزایش نرخ بهره در ماه آینده تقریباً قطعی شده است.»

توقف فدرال رزرو باید به ثبات بازار اوراق قرضه منجر شود. همانطور که ارین براون و امانوئل شارف از Pimco می گویند، تاریخ نشان می دهد که نرخ بهره پایدار برای خزانه داری ایالات متحده خوب است اما برای سهام بد است:

اگر فدرال رزرو حداقل شش ماه نرخ بهره را متوقف کند و ایالات متحده وارد رکود شود، تاریخ نشان می دهد که بازدهی 12 ماهه برای اوراق خزانه 10 ساله ایالات متحده پس از آخرین افزایش نرخ ثابت خواهد بود و S&P 500 می تواند بفروشد. به شدت.”

بنابراین، در حالی که ریسک ترش برای دلار یک مزیت است، اما این خطر را افزایش می دهد که بیت کوین نتواند در کوتاه مدت 30000 دلار را بازیابی کند.

قیمت طلا نزدیک به نقطه عطف کلیدی

قیمت طلا در بحبوحه بحران بانکی نزدیک به 15 درصد افزایش یافت و به بیش از 2000 دلار در هر اونس رسید. همبستگی مثبت با بیت کوین نیز با ضریب هفتگی 0.82 تا 14 می تقویت شد.

با این حال، رالی طلا قیمت آن را به سطح مقاومت افقی بدنام نزدیک به 2075 دلار رساند. در مارس 2022، این سطح در ایجاد یک روند نزولی شدید که ارزش طلا را تا 22 درصد کاهش داد، بسیار مفید بود.

نمودار قیمت هفتگی XAU/USD. منبع: TradingView

به طور مشابه، آزمایش سطح به عنوان مقاومت در آگوست 2020 قبل از افت قیمت 18 درصدی انجام شد. اگر این سناریو در سال 2023 تکرار شود، قیمت طلا می تواند به میانگین متحرک نمایی 50 هفته ای خود (EMA 50 هفته ای؛ موج قرمز) نزدیک به 1850 دلار کاهش یابد.

RSI هفتگی طلا در حول و حوش قیمت بیش از حد خرید در دهه 70 در نوسان است که نشان دهنده یک سناریوی نزولی مشابه است. بیت کوین می تواند در سه ماهه دوم به دلیل همبستگی مثبت این فلز گرانبها با بیت کوین شاهد اصلاح مشابهی باشد.

عرضه پول M2 کاهش می یابد

M2 پول نقد در گردش به اضافه دلار در حساب های بانکی و بازار پول را اندازه گیری می کند. رقم M2 در طول شیوع کووید-19 به دلیل تسهیل کمی فدرال رزرو بیش از 40 درصد افزایش یافت و در ژانویه 2022 به 21.84 تریلیون دلار رسید.

از آن زمان تاکنون بیش از 4 درصد از اوج خود در می 2023 به 20.81 تریلیون دلار کاهش یافته است.

نمودار عرضه ماهانه M2 ایالات متحده. منبع: TradingView

کاهش 2 درصدی عرضه M2 – چیزی که تا به امروز چهار بار اتفاق افتاده است – خبر بدی برای بازار سهام است، زیرا پیش از سه رکود و یک وحشت رخ داده است.

به عبارت دیگر، افت قابل توجه M2 می تواند نوید پایین ترین قیمت برای بیت کوین باشد، که اغلب همگام با شاخص های سهام ایالات متحده حرکت می کند.

در حال حاضر، ضریب همبستگی هفتگی بین بیت کوین و شاخص نزدک-100 0.92 است.

قیمت بیت کوین در حال افزایش است

به نظر می رسد بیت کوین بر اساس نقطه شکست بالقوه، که به نظر می رسد یک الگوی صعودی باشد، به سمت محدوده قیمتی 15000 تا 20000 دلار پیش می رود.

نمودار قیمت هفتگی BTC/USD. منبع: TradingView

برای تحلیلگران فنی، گوه افزایشی یک الگوی روند نزولی است که زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت در محدوده تعریف شده توسط دو خط روند باریک و صعودی افزایش یابد. پس از شکسته شدن قیمت به زیر خط روند پایین، با کاهش حداکثر ارتفاع گوه حل می شود.

مطالب مرتبط: قیمت بیت کوین با توجه به هشدار در مورد علاقه کم نهنگ ها به 25.8 هزار دلار کاهش یافت

اگر این الگوی قیمت بیت کوین تایید شود، قیمت بیت کوین می تواند حدود 45 درصد از سطوح قیمت فعلی به 15000 دلار در سال 2023 کاهش یابد، به خصوص با توجه به شاخص های کلان ذکر شده در بالا.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Yashu Gola

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *