3 برداشت از مقررات MiCA اتحادیه اروپا


مقررات اتحادیه اروپا در مورد بازار دارایی های رمزنگاری می تواند مانع نوآوری و افزایش هزینه های انطباق برای صنعت کریپتو شود.

اتحادیه اروپا به اولین حوزه قضایی اصلی تبدیل شده است که مقررات بازار دارایی های رمزنگاری (MiCA) را تصویب کرده است، یک قانون جامع رمزنگاری که هدف آن ایجاد اطمینان قانونی برای صنعت کریپتو و سرمایه گذاران با ایجاد مقررات استاندارد و قوانین هماهنگ در سطح اتحادیه اروپا است. .

MiCA می‌تواند در نهایت نوآوری را خفه کند، یک رویکرد یکسان برای مقررات برای تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) معرفی کند، هزینه‌های انطباق را برای صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) افزایش دهد. و پلتفرم‌های DeFi نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی را افزایش می‌دهند و نیاز به همکاری بین صنعت کریپتو و تنظیم‌کننده‌ها برای ایجاد تعادل بین مقررات و نوآوری دارند.

نوآوری بازدارنده

از آنجایی که MiCA ممکن است ویژگی‌های منحصر به فرد سیستم‌های غیرمتمرکز را در نظر نگیرد، می‌تواند با اجرای یک رویکرد یک‌اندازه مناسب برای تنظیم DeFi مانع نوآوری شود. در نتیجه، پلتفرم‌های DEX و DeFi ممکن است هزینه‌های انطباق بالاتری را متحمل شوند که توانایی آنها را برای نوآوری و ارائه محصولات و خدمات جدید کاهش می‌دهد.

قانون Dodd-Frank در ایالات متحده و سایر مقررات مشابه در امور مالی سنتی به دلیل تأثیر منفی آنها بر نوآوری مورد انتقاد قرار گرفته است. برای مثال، افزایش الزامات نظارتی و هزینه های انطباق، رقابت بانک ها و مؤسسات مالی کوچکتر با بانک های بزرگتر را دشوارتر کرده است. در نتیجه، تعداد بانک های محلی کاهش یافته و بخش بانکی متمرکزتر شده است.

به طور مشابه، محدودیت‌های MiCA ممکن است با سخت‌تر کردن ورود استارت‌آپ‌های کوچک‌تر DeFi به بازار، مانع ادغام صنعت شود. اصول اصلی DeFi، که هدف آن ارائه یک سیستم مالی غیرمتمرکز، باز و بدون مجوز است، ممکن است با اعمال قوانین MiCA در شبکه‌های غیرمتمرکز نیز به خطر بیفتد.

افزایش هزینه های انطباق برای پلتفرم های DEX و DeFi

همانطور که گفته شد، انتظار می‌رود اجرای MiCA هزینه‌های انطباق را برای پلتفرم‌های DEX و DeFi که در بازار ارزهای دیجیتال فعال هستند، افزایش دهد. مقررات MiCA مجموعه‌ای از قوانین و مقررات را به پلتفرم‌های DEX و DeFi معرفی می‌کند تا از محافظت از مصرف‌کننده، جلوگیری از پولشویی و حفظ یکپارچگی بازار اطمینان حاصل شود، همانطور که در بخش مالی سنتی که الزامات رعایت مقررات می‌تواند پرهزینه و زمان‌بر باشد، صدق می‌کند.

مرتبط با: جهان ممکن است به لطف CBDC ها با آینده ای تاریک روبرو شود

موسسات مالی سنتی به طور سنتی هزینه های زیادی را برای انطباق متحمل شده اند، به ویژه در سال های پس از بحران مالی 2008. بانک‌ها، شرکت‌های بیمه و سایر موسسات مالی اکنون مجبورند برای پیروی از چارچوب‌های نظارتی جدید مانند بازل III و قانون داد-فرانک هزینه بیشتری بپردازند. هزینه انطباق شامل هزینه های پرسنلی، فنی و حقوقی بالقوه گران است.

به طور مشابه، انتظار می رود مقررات MiCA هزینه های عملیاتی را افزایش دهد و به طور بالقوه ورود بازیگران جدید را محدود کند. تاثیر این هزینه ها بر نوآوری و رقابت در بازار ارزهای دیجیتال هنوز دیده نشده است. با این حال، تقاضا برای انطباق با مقررات می‌تواند به عنوان مانعی برای ورود شرکت‌های جدید عمل کند و توانایی کسب‌وکارهای کوچک را برای رقابت با بازیگران بزرگ‌تر و معتبرتر که می‌توانند این هزینه‌ها را بهتر برآورده کنند، محدود می‌کند.

نگرانی های حریم خصوصی

مسائل مربوط به حریم خصوصی نیز مطرح خواهد شد زیرا مقررات MiCA از ارائه‌دهندگان خدمات دارایی‌های رمزنگاری می‌خواهد تا حجم قابل‌توجهی از داده‌های شخصی، از جمله اطلاعات شناسایی کاربران، تاریخچه تراکنش‌ها و سایر داده‌های حساس را جمع‌آوری و ذخیره کنند. این جمع آوری داده ها می تواند منجر به نقض حریم خصوصی و افزایش آسیب پذیری دارایی های رمزنگاری در برابر هکرها شود.

قوانین مالی سنتی مانند قانون اسرار بانکی ایالات متحده (BSA) و مقررات عمومی حفاظت از داده های اتحادیه اروپا (GDPR) موضوع نگرانی های مشابهی درباره حریم خصوصی بوده است. استانداردهای سختگیرانه حفاظت از داده GDPR به دلیل تحمیل بار غیرضروری بر مشاغل، افزایش هزینه های انطباق و سرکوب نوآوری مورد انتقاد قرار گرفته است. BSA همچنین به دلیل الزام موسسات مالی به رعایت الزامات گزارش دهی طاقت فرسا، که می تواند پرهزینه و وقت گیر باشد، و به دلیل قرار دادن مشتریان در معرض خطر نقض حریم خصوصی به دلیل جمع آوری و ذخیره داده های شخصی آنها مورد انتقاد قرار گرفته است.

مرتبط با: Flatcoiners باید از سرنوشت TerraUSD سرنخی بگیرند

در مورد MiCA، الزامات جمع آوری و ذخیره سازی گسترده داده ها ممکن است کاربران را در معرض نقض حریم خصوصی و افشای اطلاعات شخصی آنها قرار دهد. به دلیل هزینه‌های اضافی مربوط به رعایت قانون، شرکت‌های کوچک ممکن است رقابت با شرکت‌های بزرگ‌تری را که می‌توانند از عهده این کار برآیند دشوار باشد. علاوه بر این، این می تواند صنعت کریپتو را از نوآوری باز دارد.

با قوانینی مانند MiCA، مقامات باید تعادلی بین نیاز به محافظت از حریم خصوصی در تجارت کریپتو و نوآوری ایجاد کنند.

Guneet Kaur در سال 2021 به عنوان ویراستار به Cointelegraph پیوست. او دارای مدرک کارشناسی ارشد در فناوری مالی از دانشگاه استرلینگ و مدرک MBA از دانشگاه Guru Nanak Dev در هند است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Guneet Kaur

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید