3 دلیل که چرا رالی توکن متاورس MANA و SAND به زودی به پایان می رسد

3 دلیل که چرا رالی توکن متاورس MANA و SAND به زودی به پایان می رسد


به نظر می‌رسید که عرضه هدست واقعیت مجازی اپل باعث افزایش شدید توکن‌های متاورس شود، اما داده‌ها نشان می‌دهند که این حرکت پایدار نیست.

کلاهبرداری متاورس که در سال 2021 آغاز شد، تقریباً تا پایان سال 2022 به طور کامل به پایان رسید و Decentraland و The Sandbox، بهترین پروژه‌های این فضا، 95 درصد از ارزش بازار خود را از دست دادند. بارزترین دلیل کاهش، عدم افزایش استفاده بود.

با این حال، روایت متاورس به دور از مرگ است و در آینده رشد خواهد کرد. طبق گزارش ها، اپل سخت افزار VR خود را در بهار سال 2023 عرضه خواهد کرد. این اعلامیه کاتالیزور مثبتی برای MANA و SAND بود که منجر به افزایش دو رقمی قیمت شد.

در حالی که شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه حجم خرید مثبت پمپ را تقویت می‌کند، پایه‌های ضعیف پلت‌فرم‌های متاورس و شاخص‌های بازار بیش از حد گرم شده نشان می‌دهند که پمپ قیمت در معرض خطر برگشت سریع است.

پمپ و تخلیه سیب

حمله متاورس فیس بوک (Meta) یکی از مهم ترین کاتالیزورها برای توکن های متاورس بود. ایده رشد Decentraland و The Sandbox این است که یک متای جهان غیرمتمرکز بیش از یک نسخه متمرکز متا تکامل یابد.

با این حال، این فناوری هنوز در میان توده ها محبوب نشده است. در سال 2022، درصد کاربران VR در بین گیمرهای Steam کمتر از 2٪ بود و استفاده از آن در دو سال گذشته هنوز افزایش نیافته است. این برای پذیرش فناوری دلسرد کننده است زیرا صنعت بازی اولین کسی بود که آن را پذیرفت.

این فناوری از یک مشکل اساسی رنج می برد که هدست های VR برای ساعات طولانی مناسب نیستند. مطالعات نشان داده اند که استفاده طولانی مدت از هدفون می تواند باعث مشکلات سلامت روان شود.

اخبار اخیر اپل VR باعث افزایش توکن های متاورس شده است، اما این لزوما به معنای موفقیت این پروژه ها نیست. سامسونگ و Oculus متعلق به متا در حال حاضر دستگاه هایی در بازار دارند که این سوال را در مورد تأثیر بالقوه دستگاه های جدید اپل بر پذیرش واقعیت مجازی ایجاد می کند.

داده‌های بد استفاده مانع از واقعیت تجمع توکن متاورس مداوم می‌شود

احتمالاً شور و شوق متاورس در سه ماهه آخر همان سال با تغییر نام فیسبوک به متا به اوج خود رسید. با این حال، آمار استفاده از دو پلتفرم محبوب متاورس، Sandbox و Decentraland، در طول افزایش قیمت چشمگیر نبوده است. کمتر از 5000 کیف پول فعال منحصربفرد (UAWs) با قراردادهای هوشمند در اوج هر دو پلتفرم تعامل داشتند.

آدرس‌های کیف پول منحصربه‌فرد Sandbox با قراردادهای هوشمند dapp تعامل دارند. منبع: DappRadar
آدرس‌های کیف پول منحصربه‌فرد Decentraland که با قراردادهای هوشمند dapp تعامل دارند. منبع: DappRadar

از آن زمان، استفاده بیشتر کاهش یافته است و کمتر از 1000 UAW در روز منعکس کننده اصول وخیم است.

همچنین، در حالی که قیمت های توکن افزایش یافته است، فروش NFT برای قطعات Sandbox از سه ماهه آخر سال 2022 با قیمت ها و حجم مشابه بهبود نیافته است. این یک بار دیگر تأیید می کند که فعالیت در سراسر این پلت فرم بدون حادثه بوده است.

خطرات رقیق شدن توکن باقی می ماند

Decentraland همچنین در لیست طلبکاران جنسیس است که هفته گذشته اعلام ورشکستگی کرد. طبق پرونده های دادگاه، شرکت وام دهنده منحل شده است بدهکار منطقه غیر متمرکز 55 میلیون دلار است.

با این حال، طبق گفته Decentraland’s Discord، جنسیس تنها 7.8 میلیون دلار بدهی دارد. سخنگوی جامعه گفت: “خزانه در وضعیت سالمی است و مبلغ وام سهم قابل توجهی از خزانه بنیاد را ندارد.”

موضوع پیدایش از دیرباز شناخته شده است. بنابراین، این امکان وجود دارد که سازمان قبلاً مشکل را حل کرده باشد. با این حال، احتمالاً بر نرخ رشد اکوسیستم تأثیر خواهد گذاشت، که در ابتدا کوچک است.

از سوی دیگر، توکن SAND به دلیل باز کردن قفل های ماهانه تا پایان سه ماهه سوم سال 2024 از خطر رقیق شدن رنج می برد. اگر شرایط بازار بهبود نیابد، ممکن است برخی از سرمایه گذاران تمایل به فروش سهام خود از توکن ها داشته باشند.

با وجود کاستی های آن، تا زمانی که فناوری پتانسیل این را داشته باشد که بخشی از آینده باشد. بازار به طور مداوم از اولین حرکت کنندگان در فضا قدردانی خواهد کرد. مشکل این است که چشم‌اندازهای بلندمدت نمی‌توانند تظاهرات کوتاه‌مدت و میان‌مدت را حفظ کنند.

نمودار قیمت روزانه MANA/USD. منبع: TradingView

افزایش پس از چند روز نوسانات کم باعث شده است که شاخص قدرت نسبی (RSI) خوانش های بیش از حد گرم را نشان دهد. شرایط سخت تر می شود زیرا قیمت با مقاومت از ناحیه شکست سقوط FTX معامله می شود.

داده های نانسن ورودی های بازار سهام برای MANA و SAND را به ترتیب 8.4 و 12.6 میلیون دلار نشان می دهد. این نشان می دهد که سرمایه گذاران بیشتری برای ورود به یک شکست مثبت به سمت فروش حرکت می کنند تا خرید.

با این حال، افزایش اخیر در Decentraland توسط حجم سالم پشتیبانی شد. گزارش شده است داده های شرکت تحلیلی Santiment دلگرم کننده است. با این حال، MANA/USD برای ادامه حرکت صعودی باید از ناحیه مقاومت و حمایت 0.735 دلار فراتر رود.

نمودار قیمت روزانه SAND/USD. منبع: TradingView

تنظیم معاملات مشابه برای SAND مقاومت نزدیک به 0.93 دلار را برای توکن می بیند. اگر خریداران بالاتر از این سطوح برای توکن‌های متاورس باشند، می‌توان انتظار داشت که رالی ادامه یابد. با این حال، بر اساس ریسک های بنیادی و کوتاه مدت، بعید به نظر می رسد که قیمت بالاتر از مقاومت باشد.

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.
نویسنده: Nivesh Rustgi

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉