3 دلیل برای کاهش قیمت بیت کوین به زیر 16000 دلار


دلایل این افت عبارتند از انقباض فدرال رزرو ایالات متحده، عدم تقاضا از سوی خریداران اهرمی و معامله گران هراس گزینه BTC.

دسامبر احتمالاً با شکست ساختگی بیت کوین (BTC) بالای 18000 دلار به یاد می‌آید، اما جدا از این بیش از حد کوتاه مدت، مسیر آن کاملاً نزولی بود. در واقع، یک واگرایی نزولی که در حال حاضر مقاومت 18850 دلاری را ارائه می دهد، می تواند قیمت بیت کوین را تا اواسط ژانویه به زیر 16000 دلار برساند.

شاخص قیمت بیت کوین/دلار آمریکا، 12 ساعت. منبع: TradingView

چندین دلیل می تواند این حرکت منفی را توضیح دهد، از جمله گزارشی که شرکت حسابرسی Mazars Group در دسامبر از صنعت ارزهای دیجیتال خارج شد. این شرکت قبلا خدمات حسابرسی اثبات ذخیره را برای Binance، KuCoin و Crypto.com اجرا کرده است.

علاوه بر این، می‌توان به ورشکستگی Core Scientific، یکی از بزرگترین ماینرهای ارزهای دیجیتال در ایالات متحده اشاره کرد. این شرکت سهامی عام در دسامبر برای فصل 11 اعلام ورشکستگی کرد.

بحران نقدینگی در وام دهنده و میز معاملات ارزهای دیجیتال جنسیس گلوبال و شرکت مادر آن گروه ارز دیجیتال (DCG) باعث ترس در میان سرمایه گذاران شده است. مهمتر از همه، DCG مدیریت 10.5 میلیارد دلاری Grayscale Bitcoin Investment Trust (GBTC) را بر عهده دارد. این صندوق در حال حاضر با 47 درصد تخفیف نسبت به ارزش خالص دارایی خود معامله می‌کند، تا حدی به دلیل گمانه‌زنی سرمایه‌گذاران مبنی بر قرار گرفتن در معرض جنسیس گلوبال.

فشار منفی از سوی فدرال رزرو آمریکا

در کنار جریان نزولی اخبار، سناریوی اقتصاد کلان پس از اینکه فدرال رزرو آمریکا در 14 دسامبر نرخ بهره را 50 واحد پایه افزایش داد، بدتر شد. تحلیلگران، از جمله جیم بیانکو، رئیس شرکت تحقیقاتی نهادی Bianco Research، گفتند که مقام پولی سیاست‌های پولی سخت‌تر را حفظ خواهد کرد. سیاست در سال 2023

سرمایه گذاران می ترسند که بیت کوین با سقوط به زیر سطح حمایت از روند نزولی فعلی 16100 دلار، باعث اصلاح شدید شود. TH3 Cryptoologist، یک معامله گر کهنه کار رمزنگاری، به یک گوه نزولی اشاره می کند که احتمالاً تا فوریه 2023 به 14000 دلار می رسد.

اما بیایید نگاهی به داده‌های مشتقات بیت‌کوین بیندازیم تا ببینیم آیا اقدام قیمت و آخرین اخبار بر احساسات سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارد یا خیر.

هنوز تقاضایی برای اهرم توسط خریداران بیت کوین وجود ندارد

معامله گران خرده فروشی اغلب از معاملات آتی سه ماهه به دلیل تفاوت قیمت با بازارهای نقدی اجتناب می کنند. در همین حال، معامله گران حرفه ای این ابزارها را ترجیح می دهند زیرا آنها از نوسانات نرخ های تامین مالی در یک قرارداد آتی دائمی جلوگیری می کنند.

حق بیمه سالانه سه ماهه باید بین +4٪ و +8٪ در بازارهای سالم معامله شود تا هزینه ها و ریسک های مرتبط را پوشش دهد. بنابراین، وقتی معاملات آتی با تخفیف در برابر بازارهای نقدی معمولی معامله می‌شود، نشان‌دهنده عدم اعتماد به خریداران اهرمی است – یک شاخص روند نزولی.

حق بیمه سالانه آتی 3 ماهه بیت کوین. منبع: Laevitas.ch

نمودار بالا نشان می دهد که معامله گران مشتقه به روند نزولی ادامه می دهند زیرا حق بیمه آتی بیت کوین منفی است. جالب تر اینکه حتی پمپ 18000 دلاری در 14 دسامبر نتوانست این نهنگ ها و سازندگان بازار را به سمت تقاضای متعادل برای اهرم بین موقعیت های خرید و فروش سوق دهد.

با این حال، عدم وجود تقاضا برای خریداران اهرمی لزوماً نشان دهنده این نیست که معامله گران منتظر یک حرکت صعودی ناگهانی قیمت هستند. بنابراین، بازارهای اختیار بیت کوین باید برای رد اثرات خارجی خاص ابزار آتی تحلیل شوند.

مربوط: کاهش 8000 دلاری یا بازیابی 22000 دلاری؟ معامله گران بیت کوین منتظر اقدام قیمت بیت کوین در سه ماهه اول هستند

معامله گران گزینه ها با ریسک های نزولی آرام می گیرند

انحراف دلتا 25% زمانی که بازارسازان و میزهای آربیتراژ برای محافظت در جهت صعودی یا نزولی بیش از حد هزینه می پردازند، نشانه تعیین کننده ای است.

در بازارهای نزولی، معامله گران آپشن نرخ های بالاتری را برای کاهش قیمت در نظر می گیرند که باعث می شود شاخص چولگی به بالای 10 درصد برسد. از سوی دیگر، بازارهای صعودی تمایل دارند که شاخص چولگی را به زیر 10-% بکشند، به این معنی که گزینه های فروش نزولی تخفیف داده می شوند.

گزینه های 30 روزه بیت کوین 25% انحراف: منبع: Laevitas.ch

چولگی دلتا در 29 دسامبر به 23 درصد رسید که نشان می‌دهد معامله‌گران گزینه‌ها از خطرات نزولی ناراحت هستند.

اسلاید دلتا 30 روزه روی 18 درصد باقی می‌ماند که هم بازارهای اختیاری و هم بازارهای آتی به معامله‌گران حرفه‌ای اشاره می‌کنند که می‌ترسند حمایت 16100 دلاری احتمالاً آزمایش شود.

بنابراین، دلایل روند نزولی برای سرمایه گذاران ادامه نرخ های بهره بالا، عدم تقاضا از سوی خریداران اهرمی و معامله گران گزینه های بیت کوین که موقعیت های نزولی بیشتری اتخاذ می کنند است.

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید