بلک فرایدی چیست؟ تاریخ بلک فرایدی کی است؟

بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه، یکی از معروف‎‌ترین حراج‌هایی است که هر ساله در بسیاری از کشورهای جهان حتی ایران برگزار شده و خریداران و مشتریان می‌توانند کالای مدنظر خود را با تخفیف‌های بیشتر خریداری کنند.در این مقاله در خصوص تاریخ دقیق بلاک فرایدی، ماهیت و تاریخچه آن و همچنین ساعت برگزاری و جزییات مربوط به نحوه برگزاری این رویداد اطلاعاتی را اختیار شما همراهان قرار دهد.

فرارسیدن بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه برای بسیاری از کسانی که علاقه‌مند به خرید مخصوصا کالاهای ارزان قیمت هستند می‌تواند هیجان‌انگیز باشد؛ چرا که می‌توانند به دلیل تخفیف‌ها و حراج‌های باورنکردنی این روز، در ازای پول کمتر کالا و اجناس بیشتری را به دست آورند. به همین ترتیب، حائز اهمیت است که بدانیم بلک فرایدی چه روزی است و جمعه سیاه در چه تاریخی برگزار می‌شود؟ با توجه به این مسئله، وبلاگ آریاپی در نظر دارد تا در این مقاله در خصوص تاریخ دقیق بلاک فرایدی، ماهیت و تاریخچه آن و همچنین ساعت برگزاری و جزییات مربوط به نحوه برگزاری این رویداد اطلاعاتی را اختیار شما همراهان قرار دهد.

بلک فرایدی یا جمعه سیاه چیست؟

اگر شما هم اهل خریدهای فصل به فصل و مناسبتی باشید به احتمال زیاد تا به حال نام بلک فرایدی یا جمعه سیاه به گوشتان خورده است؛ اما به راستی بلک فرایدی چه روزی است؟ بلک فرایدی یا جمعه سیاه در واقع به جمعه خاصی از سال اشاره دارد که در آن طبق رسم چندین و چند ساله فروشگاه‌ها و مغازه‌ها با هر محصولی که برای عرضه دارند، تخفیف‌ها و حراج‌های غیر قابل چشم پوشی را بر روی اجناس خود قرار می‌دهند.

با توجه به این تخفیف‌ها، افراد زیادی نیز با هیجان و اشتیاق فراوان برای خرید مایحتاج و کالای مورد علاقه خود راهی بازارها می‌شوند. بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه در کشورهایی که کریسمس را جشن می‌گیرند، نظیر آمریکا، کانادا، انگلیس و بسیاری از کشورهای دیگر بیشتر بهانه‌ای برای شروع خریدهای سال نو به حساب می‌آید.

استقبال از این رسم هر ساله در کشورها به قدری زیاد است که حتی کشورهایی که در آنها کریسمس به صورت رسمی جشن گرفته نمی‌شود نیز بلک فرایدی یا جمعه سیاه را در بازارها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای خود اجرا می‌کنند. کشور ایران یکی از کشورهایی است که از بلک فرایدی به واسطه نزدیک بودن به شب یلدا استقبال کرده و خریدوفروش در این روز، در بازارهای ایرانی رونق دارد.

شور و اشتیاق مردم برای بلک فرایدی و همچنین سود فروش در این روز از سال به حدی زیاد است که هیچ یک از طرفین یعنی مشتریان و فروشندگان حاضر به کنسل کردن این رویداد در سال‌های همه‌گیری کرونا نشدند و در طی سال‌های 2020 و 2021، بلک فرایدی در تمام کشورهای برگزار کننده به صورت آنلاین و خرید اینترنتی برگزار شد.

تاریخ بلک فرایدی چه روزی است؟

به نظر می‌رسد هرکسی که آوازه بلک فرایدی یا جمعه سیاه به گوشش می‌خورد، مشتاق می‌شود تا برای یک بار هم که شده از تخفیفات باورنکردنی و حراجی‌های وسوسه انگیز این روز استفاده کرده و با پول کمتر به کالاهای مورد علاقه‌اش برسد؛ پس برای از دست ندادن بلک فرایدی باید دانست که تاریخ دقیق این رسم هیجان‌انگیز هر ساله چه زمانی است؟ بلک فرایدی در واقع هر سال یک روز پس از جشن شکرگزاری (Thanksgiving) شروع می‌شود. جشن شکرگزاری در تقویم میلادی در چهارمین پنج شنبه ماه نوامبر برگزار می‌شود؛ به این ترتیب آخرین جمعه ماه نوامبر را بلک فرایدی می‌گویند.

مطلب پیشنهادی: خرید اکانت اسپاتیفای پرمیوم | Spotify

در اصل بلک فرایدی یا جمعه سیاه از سال 1952 به صورت یک عادت در آمده و شروع یک خرید لذت بخش برای تعطیلات کریسمس و سال جدید است. نکته جالب‌تر در خصوص تاریخ بلک فرایدی این است که این روز به صورت رسمی در تقویم میلادی تعطیل نیست؛ اما به علت استقبال بیش از حد انتظار هر ساله مردم کشورها برای خرید در این روز، بسیاری از کارفرمایان و شرکت‌های دولتی نیز به کارمندان و کارکنان خود این اجازه را می‌دهند که آن روز را در محل کار خود حاضر نشوند.

تاریخ بلک فرایدی

بلک فرایدی یا همان جمعه سیاه به عنوان پرفروش‌ترین و پرکارترین روز فروشگاه‌های آنلاین و حضوری نیز به حساب می‌آید؛ از آنجایی که گفته می‌شود رونق و سود بازار در این تاریخ با وجود تخفیفات چشمگیر، به دو تا سه برابر حد بازار در روزهای معمولی می‌رسد.

ساعت شروع حراجی بلک فرایدی چه زمانی است؟

در خصوص ساعت شروع حراجی بلک فرایدی یا جمعه سیاه نمی‌توان به صورت قطعی صحبت کرد؛ چرا که با توجه به فروش‌های نجومی و مشتریان مشتاق در این روز، هر فروشگاه قصد دارد با زودتر شروع کردن کار خود بتواند سود بیشتری کسب کند. رقابت در میان فروشگاه‌ها و همچنین مغازه‎‌داران برای فروش هرچه بیشتر باعث شده تا گاهی ساعت شروع حراجی بلک فرایدی به ساعت 4 صبح هم برسد؛ به صورتیکه اگر 6 صبح روز جمعه سیاه به سراغ فروشگاه‌ها بروید، بسیاری از آن‌ها را پر از مشتری می‌بینید و حتی ممکن است برخی قفسه‌ها خالی از محصول باشند. همچنین در سال‌های اخیر دیده شده است که برخی فروشگاه‌ها از ساعت 12 بامداد بلک فرایدی، درب‌ها را به روی مشتریان گشوده‌اند.

گاهی نیز برخی برندهای معروف به دلیل اینکه مبادا مشتریان در زمان محدود 24 ساعته نتوانند به محصول مورد نظر خودشان دست یابند، حراج‌های روز بلک فرایدی را از یک روز قبل و در اصل از صبح روز پنج شنبه یعنی روز شکرگزاری شروع می‌کنند. ساعت پایان حراجی بلک فرایدی یا جمعه سیاه نیز اصولا در فروشگاه‌های بزرگ به 11 شب روز جمعه یعنی بلک فرایدی می‌رسد؛ اما گاها مشاهده می‌شود که برخی بازارهای آنلاین و سنتی به علت هجوم مشتریان و بالا بودن رونق خریدو فروش در ساعت‌های پایانی روز، فروشگاه‌های خود را تا ساعت 2 بامداد روز شنبه نیز باز نگه می‌دارند.

بلک فرایدی همیشه سودآور نیست!

نکته تعجب‌آوری که در خصوص بلک فرایدی یا جمعه سیاه وجود دارد این است که این روز آنقدرها هم که به نظر می‌رسد روز خوبی برای خشنود بودن از خریدهای تخفیف دار نیست. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که این روز به روزی با صفت سیاه معروف است، جرم و جنایت‌های مربوط به این رویداد است. بلک فرایدی هر ساله در کشورها و شهرهای گوناگونی برگزار می‌شود اما این برگزاری همیشه هم بدون دردسر و آسیب به پایان نمی‌رسد.

برای خرید پوشاک از ترکیه اینجا کلیک کنید.

گاها پیش می‌آید که به علت هجوم مردم برای دست‌یابی به کالاهایی با شمار اندک، بسیاری از مشتریان و حتی خدمه فروشگاه در بهبهه و جمعیت زیاد مردم دچار آسیب‌های جسمی و حتی مرگ می‌شوند. این آسیب‌ها به قدر شدید هستند که گاهی پرونده‌های قتل و سرقت نیز در میان آنها به چشم می‌خورد. از نمونه‌های ضررهای وارده در روز بلک فرایدی می‌توان به حادثه فروشگاه وال مارت در سال 2010 اشاره کرد که در آن بیش از ده نفر کشته و 111 نفر نیز مصدوم شدند؛ در حالیکه دوسال قبل از آن نیز در این فروشگاه، نگهبان 195 سانتی متری با وزن بیش از 122 کیلوگرم در زیر دست و پای بیش از 2000 خریداری که با فشار به جمعیت قصد داشتند وارد فروشگاه شوند و اجناس را بردارند، بر اثر خفگی جان سپرده بود.

بلک فرایدی همیشه سودآور نیست!

علاوه بر این ضررهای جانی، ضررهای مالی بسیاری نیز شامل حال بسیاری از مشتریان در روز بلک فرایدی می‌شود؛ از آنجا که به گزارش سایت WalletHub، کمتر از نصف کالاهای به فروش رسیده در این روز قیمتی برابر با روزهای عادی دارند و کمتر از بیست درصد آنها حتی با قیمت بیشتری به فروش می‌رسند.

بلک فرایدی یا جمعه سیاه؛ فرصتی برای خرید اجناس زیر قیمت

ساعت شروع حراجی‌های بلک فرایدی گاها از صبح زود همان روز و گاها در بعضی فروشگاه‌ها از صبح روز قبل یعنی روز جشن شکرگزاری آغاز می‌شود و تا پاسی از شب ادامه می‌یابد. بلک فرایدی سنتی است که از کشور آمریکا و از بیش از 80 سال پیش شروع شده و تا به امروز ادامه دارد و با اینکه هر ساله به علت استقبال بیش از اندازه مردم، سود و رونق خریدو فروش در این روز چند برابر می‌شود؛ اما نمی‌توان بالا رفتن آمار جرم وجنایت در این تاریخ را هم نادیده گرفت.

اشتراک گذاری و حمایت

دیدگاهتان را بنویسید