معرفی بهترین دوره آموزشی زبان برنامه نویسی پایتون + مزایا و معایب

بهترین دوره آموزشی زبان برنامه نویسی پایتون

دوره های مختلفی برای آموزش پایتون ارائه می شود که مدرسان مختلفی آنها را تدریس کرده اند. اگر قصد یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون را داشته باشید، بهترین کاری که می توانید برای شروع یادگیری انجام دهید، انتخاب یکی از بهترین دوره های آموزشی برنامه نویسی پایتون است که می تواند پروسه یادگیری شما را در سریعترین زمان و با کیفیت بهتر انجام دهد.

در این مطلب، ویژگی هایی که یکی از بهترین آموزش های python باید داشته باشد را ذکر کرده ایم و همچنین بهترین آموزش هایی که به زبان فارسی ارائه شدند را در آخر همین مطلب مورد نقد و بررسی قرار داده ایم.

ویژگی های بهترین آموزش برنامه نویسی python

برای انتخاب یک آموزش برنامه نویسی خوب، باید به موارد مختلفی توجه داشته باشید. این موضوع در مورد برنامه نویسی پایتون نیز صادق است.

عوامل مختلفی می توانند بر روی کیفیت آموزش تاثیر داشته باشند و ممکن است همه این موارد را نتوانید در یک آموزش مشاهده کنید. با این حال، در صورتی که تعدادی از این موارد را در آموزش های مووجود مشاهده کردید، بررسی دقیقی تر انجام دهید.

بررسی رزومه مدرس دوره

مدرس به صورت مستقیم بر روی یادگیری شما تاثیر گذار است. اگر مدرس اطلاعات کافی از زبان برنامه نویسی پایتون نداشته باشد، احتمالا شما هم پس از دیدن آموزش مورد نظر، اطلاعات خوبی به دست نخواهید آورد.

یک مدرس خوب در زمینه آموزش پایتون python باید بر روی پروژه های مختلفی کار کرده باشد و با بازار کار آشنایی کامل داشته باشد. به این صورت شما می توانید از تجریبیان مدرس استفاده کنید و اطلاعات بیشتری در زمینه مورد نظر به دست آورید.

هر چقدر اطلاعات و رزومه مدرس قوی تر باشد، احتمالا کیفیت تدریس و اطلاعاتی که به شما منتقل خواهد کرد نیز بیشتر خواهد بود. در نتیجه اگر قصد تهیه آموزش پایتون را دارید، توجه کنید که مدرس چند سال در زمینه برنامه نویسی پایتون کار کرده است، چه پروژه هایی را با این زبان برنامه نویسی انجام داده و در چه شرکت هایی مشغول به فعالیت بوده است.

بهترین آموزش برنامه نویسی python

پشتیبانی دوره آموزش پایتون

همیشه در نظر داشته باشید که در زمان یادگیری، مشکلات بسیار زیادی برای شما به وجود می آید که حل کردن این مشکلات برای افراد مبتدی بسیار زمان بر و حوصله سر بر خواهد بود. در این زمان است که پشتیبانی دوره دست به کار می شود و می تواند در کوتاه ترین زمان به شما کمک کند.

قبل از تهیه دوره، حتما بررسی کنید که بهترین آموزش پایتون در نظر گرفته شده، چه نوع پشتیبانی دارد و چگونه می توانید این پشتیبانی را دریافت کنید. آیا پشتیبانی به صورت رایگان ارائه می شود یا برای تهیه پشتیبانی باید هزینه جداگانه پرداخت کنید.

همچنین در صورتی که برای پشتیبانی دوره، به صورت مستقیم با مدرس دوره در ارتباط باشید، احتمالا پشتیبانی با کیفیت تری دریافت کنید. به صورت کلی سعی کنید که دوره تهیه شده حتما دارای پشتیبانی باشد. در نظر داشته باشید که بسیاری از آموزش های رایگان پایتون که از کیفیت خوبی نیز برخوردار هستند، به دلیل نداشتن پشتیبانی در این لیست بهترین آموزش python جای نگرفته اند.

نظرات افرادی که از دوره استفاده کرده اند

با اینکه ممکن است مدرس از آموزش خود تعریف و تمجید کند، اما تا زمانی که نظرات کاربران واقعی را مشاهده نکنید، احتمالا به کیفیت واقعی دوره پی نمی برید. در نظر داشته باشید که به صورت کلی در بسیاری از شرایط می توانید مزایا و معایب اصلی دوره پایتون را از نظرات کاربران به دست آورید.

معرفی بهترین دوره آموزشی زبان برنامه نویسی پایتون

اگر این سوال برای شما پیش آمده که نظرات کاربران را از کجا مشاهده کنیم؟ باید بدانید که بسیاری از بهترین دوره های پایتون در وب سایت های معتبر قرار گرفته اند. شما می توانید در وب سایت ها نظرات کاربران مشاهده کنید و بر اساس این نظرات تجزیه و تحلیل کاملی بر روی دوره داشته باشید.

سرفصل های دوره پایتون

از بخش های دیگر دوره آموزشی که باید به آن دقت داشته باشید، سرفصل های دوره است. معمولا مدرس سرفصل های کاملی از چیزی که قرار است به شما آموزش دهد، در اختیارتان قرار می دهد. به این صورت شما می توانید قبل از اینکه آموزش را مشاهده کنید، متوجه شوید که چه مباحثی در طول دوره قرار است مورد بررسی قرار بگیرند.

اگر قصد یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون را دارید، باید به دنبال دوره ای باشید که سرفصل های استاندارد که در سایت پایتون تعریف شده اند، حتما در دوره آموزشی شما قرار داشته باشد.

پروژه محور بودن

یکی از ویژگی هایی که هر دوره برنامه نویسی باید داشته باشد، پروژه محور بودن است. اگر صرفا قصد دارید تا اصول برنامه نویسی را یاد بگیرید، سایت های بسیار زیادی می توانند این کار را برای شما به صورت رایگان انجام دهند. اما در صورتی که قصد دارید یک برنامه نویس حرفه ای شوید، باید دوره ای را انتخاب کنید که بعد از اتمام مباحث اصلی، پروژه های مختلفی را انجام دهد تا بعد از اتمام دوره بتوانید از پروژه های ساده شروع کرده و به پروژه های حرفه ای بپردازید.

ارائه ابزار های دیگر

یکی از مزیت هایی که برخی از دوره ها دارند این است که علاوه بر برنامه نویسی پایتون، شما را با تکنولوژی های دیگری نیز آشنا می کنند که ممکن است برای یادگیری همین تکنولوژی ها، نیاز به دورهای آموزشی دیگری داشته باشید. برای مثال ممکن است در دوره آموزش پایتون، آموزش گیت هاب نیز ارائه شود و این می توانید یک مزیت عالی برای دوره باشد.

بعد از اینکه این ویژگی ها را در دوره مورد نظر یافت کردیم، بهتر است تا بررسی کنیم کدامیک از دوره های ارائه شده در سطح وب کیفیت بهتری دارند:

بهترین آموزش پایتون کدام است؟

آموزشی خوب است که تمامی موارد بالا را در خود داشته باشید، در این بین آموزش های مختلفی وجود دارند که ویژگیهای بالا را در خود دارند، که برخی از بهترین آنها را در ادامه برای شما ذکر کرده ایم:

دوره جامع آموزش پایتون امیر رسولی

این دوره توسط امیر محمد رسولی تدوین شده است. مدرس این دوره در شرکت های معتبر ایرانی و خارجی فعالیت داشته و رزومه بسیار قوی با سالها فعالیت در بازار کار، باعث شده تا این مدرس ریز و درشت برنامه نویسی پایتون را به خوبی بشناسد.

همچنین دوره هایی ارائه شده در وب سایت امیر رسولی، همگی توسط مدرس دوره پشتیبانی می شوند و معمولا دارای ظرفیت های محدودی هستند تا کیفیت پشتیبانی افت نداشته باشد. سرفصل های دوره بسیار کامل است و همچنین در طول دوره نیز، پروژه های مختلفی انجام می شود که نشان می دهد این دوره به صورت تخصصی پروژه محور است.

با توجه به سرفصل های ارائه شده، می توان گفت هر چیزی که برای یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون نیاز داشته باشید، در این دوره در دسترس شما قرار گرفته است. ویدئو دوره ها نیز به صورت ضبط شده در اختیار دانشجویان قرار میگیرد تا هر زمان نیاز به دسترسی داشتند، بتوانند از آن استفاده کنند.

مزایای دوره پایتون رسولی

 • کاملا پروژه محور
 • پشتیبانی دائمی توسط مدرس دوره
 • سرفصل های استاندارد و کامل
 • دسترسی دائمی به ویدئو های دوره
 • مدرس با تجربه
 • دوره کامل
 • قیمت مقرون به صرفه

آموزش پایتون فرادرس

یکی از بهترین آموزش های پایتون، توسط فرادرس ارائه می شود. فرادرس جزو پلتفرم های آموزش آنلاین می باشد که از گذشته در این زمینه فعالیت دارد. شما می توانید آموزش های مختلفی را در این پلتفرم مشاهده کنید. البته یکی از ایراداتی که به آموزش های پایتون فرادرس وارد است، این است که دوره های ارائه شده در این مجموعه به شکل دوره جامع نیستند و معمولا با سرفصل های خاصی ارائه شده اند. در صورتی که یک فرد مبتدی هستید و به تازگی قصد شروع برنامه نویسی پایتون را دارید، ممکن است استفاده از آموزش های فرادرس برای شما سخت باشد.

به همین دلیل توصیه می شود تا یک دوره جامع مانند دوره رسولی را در اولویت خود بگذارید. اما در صورتی که فرد حرفه ای تری هستید و قصد یادگیری سرفصل های خاص از آموزش پایتون را دارید، آموزش های ارائه شده در فرادرس برای شما مناسب خواهد بود.

مزایا:

 • آموزش های تخصصی
 • مدرسان خبره
 • سرفصل های تخصصی

معایب

 • عدم پشتیبانی دوره ها
 • جامع نبودن دوره ها

آموزش تاپ لرن

آموزش پایتون در سایت تاپ لرن نیز ارائه شده است. این آموزش یک مجموعه مقدماتی است و دوره مورد نظر نیز فاقد پشتیبانی می باشد. مدرس این دوره محمد اردوخانی است که دارای تجربه خوبی در زمینه برنامه نویسی می باشد و به صورت کلی کیفیت دوره برای افراد مبتدی مناسب است.

در این دوره بیشتر اصول برنامه نویسی پایتون بررسی شده و اگر قصد یادگیری پروژه محور را داشته باشید، احتمالا این دوره پاسخگوی نیاز های شما نخواهد بود.

مزایا

 • رایگان بودن
 • مدرس با تجربه

معایب

 • محوریت اصلی بر روی یادگیری اصول زبان است نه پروژه

جمع بندی

دوره های معرفی شده در لیست بهترین آموزش های پایتون، همگی به اساتیدی تعلق دارند که به صورت تخصصی در زمینه برنامه نویسی فعالیت دارند و کیفیت همه این دوره ها تضمین شده است. اما باید در نظر داشته باشید که هر کدام از این دوره ها برای افراد خاصی مناسب هستند.

دوره امیر رسولی، یک آموزش جامع است و اگر در سطح مبتدی یا متوسط هستید، می توانید با این آموزش شروع کنید و برنامه نویسی را به صورت پروژه محور یاد بگیرید. دوره فرادرس، دارای سرفصل های مختلفی است و به صورت تخصصی بر روی بخش های مختلف تمرکز دارد، به همین دلیل نیز اگر در برنامه نویسی پایتون اطلاعاتی دارید، این آموزش میتوانید برای شما مناسب باشد.

همچنین دوره تاپ لرن نیز، یک آموزش رایگان است که برای افراد مبتدی مناسب می باشد. افرادی که به صورت تخصصی برنامه نویسی را در نظر ندارند و به دنبال انجام پروژه های سطح بالا نیستند، می توانند از این دوره برای یادگیری برنامه نویسی پایتون به صورت رایگان استفاده کنند.

اشتراک گذاری و حمایت

دیدگاهتان را بنویسید