zkSync سیستم گواهی‌نامه جدید مبتنی بر STARK را با تمرکز بر در دسترس بودن انبوه راه‌اندازی می‌کند


جدیدترین سیستم اثبات بازدهی بهتر و هزینه کمتر در دراز مدت نسبت به نرخ فعلی 100 TPS نوید می دهد.

راه حل مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم (ETH) zkSync Era یک سیستم گواهی‌دهنده جدید مبتنی بر STARK به نام Boojum راه‌اندازی کرده است که قول می‌دهد بر روی سیستم‌های GPU درجه مصرف‌کننده اجرا شود.

zkSync Era یکی از معدود پروتکل‌های مقیاس‌پذیری اتریوم است که از تجمیع‌های دانش صفر (ZK-rollups) برای افزایش ظرفیت و سرعت و در عین حال کاهش هزینه‌ها استفاده می‌کند. تجمعات ZK بیشتر از دو سیستم شواهد اصلی zk-STARK و zk-SNARK استفاده می کنند. zk-SNARK یک آرگومان اطلاعاتی با دانش صفر، مختصر و غیر تعاملی را نشان می‌دهد، در حالی که zk-STARK یک آرگومان اطلاعات شفاف مقیاس‌پذیر با دانش صفر را نشان می‌دهد.

سیستم جدید اثبات Boojum بر اساس یک کتابخانه رمزگذاری مبتنی بر Rust از zkSync است که یک نسخه ارتقا یافته از مدارهای حسابی را برای دوره zkSync و پشته توسعه‌دهنده ZK پیاده‌سازی می‌کند. مهمتر از همه، Boojum اجازه می دهد تا برنامه های تصحیح را بر روی رایانه های شخصی روزمره به جای سخت افزار و سرورهای قدرتمند اجرا کنند.

این ارتقا فقط می تواند بر روی رایانه هایی با 16 گیگابایت رم GPU کار کند و به کاربران عادی امکان می دهد در فعالیت های شبکه نیز شرکت کنند. برای زمینه، zkSync در حال حاضر روی یک کلاستر از 100 پردازنده گرافیکی با 80 گیگابایت رم در حال اجرا است.

قبل از انتشار Boojum، zkSync عمدتاً به سیستم‌های گواهی zk-SNARK وابسته بود، که نسبت به سیستم‌های مبتنی بر zk-STARK قادر بودند اما شفافیت نسبتاً کمتری داشتند. سیستم قبلی می توانست حدود 100 تراکنش در ثانیه را پردازش کند، در حالی که Boojum قول ارائه قابلیت های پردازش برتر را می دهد.

مرتبط با: درایوهای حریم خصوصی از موارد برای مقیاس‌بندی، فناوری دانش صفر استفاده می‌کنند

در مرحله نهایی پیاده سازی، پروف جدید پروف های STARK را با یک SNARK دو پایه غیر شفاف می پوشاند. این اساسا یک نسخه کمی ارتقا یافته از سیستم اثبات موجود مبتنی بر SNARK خواهد بود. این اثبات به ذخیره سازی کمتری نیاز دارد و برای تأیید ارزان تر است که هزینه سیستم اثبات و در نتیجه هزینه تراکنش ها را کاهش می دهد.

Boojum در حال حاضر در شبکه اصلی zkSync Era برای آزمایش، تولید و اعتبار سنجی “Shadow proof” فعال است. توسعه‌دهندگان در حال حاضر در حال آزمایش «اثبات سایه» با داده‌های واقعی تولید قبل از مهاجرت کامل و استفاده گسترده‌تر هستند. سیستم جدید بدون هیچ گونه تمدید ارتقاء خواهد یافت.

مجله: در اینجا آمده است که چگونه انباشته‌های ZK اتریوم می‌توانند قابلیت تعامل داشته باشند


نویسنده: Prashant Jha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *