Manta Pacific متمرکز بر ToM، OP Stack را برای Polygon CDK کنار می‌گذارد


شبکه کاربردی ZK Manta Pacific از طریق نرم افزار Chain Development Kit با اکوسیستم Polygon یکپارچه خواهد شد.

طبق اطلاعیه 16 اکتبر، Manta، یک شبکه بلاک چین متمرکز بر برنامه های کاربردی با دانش صفر (ZK)، نرم افزار خود را از OP Stack به Polygon CDK منتقل خواهد کرد. این به این معنی است که Manta در Superchain آینده Optimism ادغام نخواهد شد و در عوض بخشی از اکوسیستم Polygon خواهد بود.

کاوشگر بلوک مانتا اقیانوس آرام. منبع: مانتا

شبکه Manta یک لایه 2 اتریوم است که بر برنامه های کاربردی مبتنی بر دانش صفر، از جمله راه حل های هویت دیجیتال و حفظ حریم خصوصی متمرکز شده است. در 12 سپتامبر یک شبکه اصلی راه اندازی کرد و بیش از 500000 تراکنش را پردازش کرده است.

Manta در ابتدا به عنوان یک مجموعه خوش بینانه با استفاده از نرم افزار OP Stack توسعه یافته توسط Optimism Labs توسعه یافت. هدف این نرم افزار کمک به ایجاد یک “ابر زنجیره” از شبکه های به هم پیوسته است که مدل امنیتی یکسانی را به اشتراک بگذارند. با این حال، با رقابت با کیت توسعه زنجیره چند ضلعی (CDK) مواجه است، که از یک مدل امنیتی متفاوت استفاده می‌کند، اما همچنین برای ایجاد شبکه‌ای از شبکه‌های بلاک چین متصل به هم استفاده می‌شود.

Manta در اطلاعیه خود گفت که به سه دلیل به Polygon CDK تغییر وضعیت داده است. اول، سپرده‌ها و برداشت‌ها را می‌توان به سرعت با Polygon CDK پردازش کرد، زیرا زمان خاصی برای ارائه اثبات تقلب لازم نیست. در این اطلاعیه آمده است: «قطعیت می‌تواند در چند دقیقه یا چند ثانیه اتفاق بیفتد تا چند روز». این به این دلیل است که “CDK به جای انگیزه های اجتماعی-اقتصادی شواهد تقلب، از امنیت ریاضیات سود می برد.”

ثانیاً، Manta ادعا کرد که Polygon CDK نسبت به گزینه‌های جایگزین، «مدولار» و «مستقل»تر است و به تیم انعطاف‌پذیری بیشتری را در ادامه توسعه ویژگی‌ها می‌دهد. سوم، استفاده از Polygon CDK به توسعه دهندگان این امکان را می دهد که یک پل ZK بدون اعتماد به اتریوم ایجاد کنند. در دراز مدت، این پل به کاربران شبکه های CDK مختلف Polygon اجازه می دهد تا به نقدینگی یکدیگر دسترسی داشته باشند و این شبکه را بخشی از یک اکوسیستم بزرگتر می کند.

مرتبط با: شواهد ToM می تواند نه تنها Web3 بلکه اینترنت را تغییر دهد – Aleo exec

اکوسیستم Polygon در ابتدا فقط از شبکه Polygon Proof of Stake تشکیل شده بود. در 27 مارس، تیم Polygon دومین شبکه به نام Polygon zkEVM را راه اندازی کرد. در ماه ژوئن، آنها اعلام کردند که قصد دارند این دو شبکه را در یک اکوسیستم جدید به نام “Polygon 2.0” ادغام کنند.

اکوسیستم Optimism در 9 آگوست هنگامی که Coinbase شبکه Base را راه اندازی کرد، شبکه دوم را اضافه کرد. در 3 اکتبر، تیم Optimism یک سیستم ضد تقلب را راه‌اندازی کرد که قرار بود در کل اکوسیستم خود استفاده شود.


نویسنده: Tom Blackstone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید