توسعه فناوری اطلاعات صفر در میان بازار نزولی داغ می شود


تقاطع پروفیل های ZK و پل های چند زنجیره ای به یکی از جذاب ترین پیشرفت های صنعت تبدیل شده است.

اثبات‌های دانش صفر (ZK) یا روش‌های رمزنگاری که به یک طرف اجازه می‌دهد درست بودن چیزی را بدون افشای هیچ گونه اطلاعات خصوصی حساس به طرف دیگر ثابت کند، موضوع داغ بحث در میان کهنه‌کاران ارز دیجیتال بوده است. در رویداد zkDay که هفته گذشته به عنوان بخشی از EthCC پاریس برگزار شد، بیش از 2000 شرکت کننده به یک مکان کوچک در Rue l’Aubrac آمدند تا آخرین پروژه های ZK را که به نمایش گذاشته شده است، ببینند. P0x Labs، توسعه‌دهنده پروتکل ZK Manta Network، حتی از افزایش ۲۵ میلیون دلاری در این رویداد خبر داد.

در حال حاضر، فناوری نقش مهمی در راه‌حل‌های لایه ۲ ایفا می‌کند. با محاسبه یک اثبات رمزنگاری ساده در Layer-2، تراکنش‌ها را می‌توان تقریباً فوراً خاتمه داد، در حالی که رکورد به عنوان یک اثبات مختصر به بلاک چین بازگردانده می‌شود. در عین حال، شواهد ZK می تواند فرآیندهای خاصی را فعال کند که اطلاعات حساس را به ناظران منتقل نمی کند.

در صحبت با Cointelegraph در طول zkDay، Tiancheng Xie، CTO پروتکل ZK Polyhedra، یکی دیگر از کاربردهای فناوری نوظهور در زمینه پل های زنجیره ای متقابل را تشریح کرد. تیم Polyhedra می گوید که این پروتکل از زمان راه اندازی شبکه اصلی خود در ماه آوریل تاکنون بیش از 50000 کاربر فعال روزانه و 800000 کاربر فعال ماهانه داشته است.

کوین تلگراف: من فکر می کنم پل ZK در بین تمام شرکت های ZK که تاکنون دیده ایم منحصر به فرد است. ممکن است در این مورد کمی توضیح دهید؟

تیانچنگ زی: ما در حال ساختن هستیم [ZK] پل ارتباطی بیش از 10 بلاک چین لایه 1 و لایه 2 مختلف. از آنجایی که ما از شواهد دانش صفر برای اثبات یک مورد استفاده می کنیم، امنیت ما تنها بر امنیت شواهد و امنیت زنجیره منبع متکی است. بنابراین اساساً اگر هیچ کدام از آنها خراب نشود، امنیت ما هم خراب نیست.

CT: مزیت ساخت چیزی مانند این زنجیره متقابل مانند Cosmos SDK چیست؟

تگزاس: تنها مزیت اصلی هزینه است. همانطور که می‌دانید، ZK می‌تواند مقیاس‌پذیری برای بلاک‌چین‌ها، مانند تجمیع، فراهم کند و درخواست‌های کاربران را در یک تراکنش فشرده کند. به عنوان مثال، اگر قرار است دو یا سه کاربر به اتریوم پیام ارسال کنند. ما می‌توانیم این پیام‌ها را کنار هم بگذاریم تا یک شواهد واحد بسازیم. و هزینه گاز ثابت باقی می ماند. بنابراین، اگر کاربران بیشتری به گروه بیایند، همه آنها می توانند تمرینات رایگان دریافت کنند.

CT: زنجیره متقاطع هنوز یک فناوری بسیار جدید است و متأسفانه ما شاهد چندین رویداد امنیتی در آن بوده ایم. بنابراین چگونه پل Polyhedra ZK این مشکل را حل می کند؟

تگزاس: پس صفر [knowledge] اثبات نمی تواند شکسته شود زیرا قبلاً صحت آن ثابت شده است. در مرحله بعد امنیت زنجیره منابع است که شکستن آن بسیار سخت است، زیرا برای مثال برای شکستن زنجیره منابع ابتدا باید اتریوم را شکست. [the underlying chain]، این خیلی سخته. من فکر می‌کنم این پایه در مقایسه با سایر پروتکل‌های زنجیره‌ای که می‌توانید روی مجموعه‌ای از گره‌های کامپیوتری تکیه کنید، بسیار محکم است. با این حال، این خیلی امن نیست زیرا توان عملیاتی می تواند بسیار بالا باشد، تا 200000 یا 300000 در روز، بنابراین می توان حملات علیه گره ها را پنهان کرد.

CT: صنعت به سرعت در حال تغییر است. آیا فکر می‌کنید دانش توسعه‌دهندگان، فناوری ZK را که می‌خواهند ایجاد کنند، تسخیر می‌کند؟

تگزاس: بنابراین وقتی به هوش مصنوعی نگاه می کنید، وقتی به پیشرفت هوش مصنوعی نگاه می کنید، ما در واقع مسیر مشابهی را دنبال می کنیم. هر سال ابزارهای بهتری می سازیم و توسعه دهندگان بهتر و بهتر می شوند. بنابراین در نهایت استفاده از این ابزارها برای وب آسان خواهد بود. بنابراین من فکر می کنم تفاوت باید بسیار کوچک باشد.

zkDay صحنه اصلی پاریس | منبع: کوین تلگراف

این مصاحبه برای وضوح از قالب اصلی ویرایش شده است.


نویسنده: Zhiyuan Sun

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *