راه اندازی ورلد کوین نظرات را از هم جدا می کند – جامعه کریپتو حرفی برای گفتن دارد


“چه چیزی می تواند اشتباه باشد؟” پروتکل هویت غیرمتمرکز Worldcoin با بررسی های متفاوت از جامعه ارزهای دیجیتال راه اندازی شد.

راه‌اندازی پلتفرم گذرنامه دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین Worldcoin تأثیر قطبی‌کننده‌ای بر جامعه ارزهای دیجیتال داشته است و سؤالاتی در مورد تمرکز، حریم خصوصی و امنیت آن برجسته شده است.

Worldcoin توکن پروتکل خود را در 24 جولای منتشر کرد و صرافی‌های بزرگی مانند Binance از این توکن حمایت کردند. این پروژه شامل یک هویت دیجیتال حفظ حریم خصوصی (World ID) و رمز اکوسیستم مرتبط (WLD) است که کاربران پس از ایجاد کیف پول دریافت می کنند.

برای اینکه کاربران به اکوسیستم ملحق شوند، باید عنبیه های خود را از طریق یکی از دستگاه های سخت افزاری Orb ویژه Worldcoin اسکن کنند. الکس بلانیا و سام آلتمن، بنیانگذاران Worldcoin، در نامه‌ای در طول راه‌اندازی نوشتند که این مرحله اثبات هویتی را ارائه می‌کند که از نظر رمزنگاری محافظت شده و به عنوان شناسه جهانی استفاده می‌شود.

“این به شما امکان می دهد تا به صورت آنلاین ثابت کنید که یک فرد واقعی و منحصر به فرد هستید و در عین حال کاملا خصوصی هستید.”

گذرنامه دیجیتال جهانی قرار است به صورت محلی در دستگاه های تلفن همراه کاربر ذخیره شود و برای اثبات هویت آنها به روشی حفظ حریم خصوصی استفاده شود. این مفهوم برای شناسه های جهانی در نظر گرفته شده است تا به عنوان یک “اثبات هویت” عمل کنند که از اثبات های دانش صفر (اثبات ZK) برای محافظت از داده های ضروری، از جمله داده های بیومتریک، KYC و AML استفاده می کند.

مرتبط: پروژه «World ID» یکی از بنیانگذاران OpenAI با لیست انتظار SDK راه اندازی شد

Worldcoin همچنین به کاربران این امکان را می دهد که هویت خود را با شماره تلفن در برخی کشورها با اسکن عنبیه مورد نیاز برای تکمیل تراکنش و دریافت شناسه جهانی “جدا” کنند.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، در میان تعدادی از چهره های صنعتی بود که با توجه به پتانسیل اثبات هویت بیومتریک، درباره راه اندازی Worldcoin نظر داد.

بوترین در یک پست وبلاگ طولانی توسط کوین تلگراف، جزئیات فنی پروتکل های بلاک چین اثبات شخصیت و مزایا و مشکلات احتمالی پروژه های پیشگامانه را برای این مورد بررسی کرد.

بوترین بر دلیل اصلی وجود پروتکل‌های اثبات شخصیت تأکید کرد که می‌توانند هویت انسان را اثبات کنند و برای توزیع درآمد پایه جهانی در آینده مورد استفاده قرار گیرند.

“Worldcoin از این نظر منحصر به فرد است که بر روی بیومتریک بسیار پیشرفته تکیه می کند که عنبیه هر کاربر را با استفاده از یک قطعه سخت افزاری خاص به نام “Orb” اسکن می کند.

همانطور که بوترین توضیح می دهد، Worldcoin Spheres قرار است در سراسر جهان توزیع شود تا به کاربران اجازه دهد هویت دیجیتال خود را ایجاد کنند. او همچنین نگرانی‌های مربوط به حریم خصوصی و امنیتی در مورد Orb، مسائل طراحی با نشانه اصلی آن و برخی نگرانی‌های اخلاقی در مورد اینکه آیا بیومتریک «اصلا ایده‌آل خوبی است» را برجسته کرد.

“خطرات شامل نشت حریم خصوصی اجتناب ناپذیر، فرسایش بیشتر توانایی افراد برای مرور ناشناس در اینترنت، اعمال شده توسط دولت های مستبد، و همچنین عدم امکان بالقوه غیرمتمرکز و ایمن بودن است.”

جک دورسی، بنیانگذار توییتر و حامی بیت کوین، یک کلمه برای توصیف “ابتکار تطبیقی ​​جهانی” که بلانیا و آلتمن قصد ارائه آن را داشتند، داشت:

آنیتا پوش، مدافع بیت‌کوین، همچنین پیشنهاد کرد که ماهیت متمرکز پروژه Worldcoin و مقدار داده‌ای که آن را مدیریت می‌کند، می‌تواند یک نقطه بالقوه شکست باشد:

آنتونی ساسانو، یکی از بنیانگذاران EthHub، پیشنهاد کرد که شرکت‌هایی مانند FTX ورشکسته و Three Arrows Capital (3AC) می‌توانند بر اساس صلاحدید سرمایه‌گذاری‌های اولیه خود در پروژه Worldcoin، همه طلبکاران را بازپرداخت کنند:

Yoni Assia، بنیانگذار eToro، به طور ضمنی گفت که Worldcoin در حال تقلید از پلتفرم درآمد پایه جهانی دیجیتال GoodDollars خود است:

با توجه به وایت پیپر Worldcoin، این پروتکل برای اولین بار در Polygon به صورت بتا اجرا شد، در حالی که نسخه فعلی بر روی شبکه اصلی اتریوم با استفاده از معماری ترکیب مقیاس پذیر از طریق پروتکل لایه 2 Optimism اجرا می شود. بیش از دو میلیون کاربر در این پروژه ثبت نام کرده اند.

مجله: کارشناسان می خواهند به هوش مصنوعی «روح» انسان بدهند تا همه ما را نکشند
نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *