نمودار چیست و چگونه کار می کند؟


Graph یک پروتکل نمایه سازی برای برنامه های کاربردی Web3 است که داده های زنجیره بلوکی را سازماندهی می کند تا با GraphQL به راحتی قابل دسترسی باشد.

آیا ارز دیجیتال The Graph (GRT) سرمایه گذاری خوبی است؟

با توجه به ماهیت ناپایدار و غیرقابل تنظیم بازار ارزهای دیجیتال، بررسی دقیق و درک کامل استفاده، پذیرش و خطرات The Graph (GRT) اکیداً قبل از سرمایه گذاری توصیه می شود.

محبوبیت ارز دیجیتال The Graph (GRT) از زمان عرضه آن در دسامبر 2020 افزایش یافته است. مانند سایر ارزهای دیجیتال، انجام تحقیقات گسترده قبل از سرمایه گذاری در GRT مهم است.

یکی از عواملی که هنگام در نظر گرفتن پتانسیل مالی GRT باید در نظر گرفته شود، کاربرد آن است. GRT ابزاری ضروری برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد به راحتی به داده‌های بلاک چین دسترسی پیدا کرده و فهرست‌بندی کنند.

برنامه های محبوب بلاک چین مانند Uniswap، Aave و Compound شبکه گراف را می پذیرند. این نویدبخش تقاضای آینده برای این پلتفرم است. پایگاه کارکنان نیز قابل توجه است. بنیانگذار The Graph تجربه زیادی در تجارت بلاک چین دارد و این شرکت قبلاً ظرفیت خود را برای دستیابی به اهداف خود نشان داده است.

به همین ترتیب، این تیم از شرکت‌های بزرگ سرمایه‌گذاری خطرپذیر که ثابت کرده‌اند پشتوانه مالی برای ادامه توسعه شبکه گراف را دارند، دریافت کرده‌اند. اگرچه جذاب است، اما درک ریسک های ذاتی سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بسیار مهم است. ارزش GRT بسیار سوداگرانه است و در معرض نوسانات بازار است.

با توجه به اینکه صنعت کریپتوکارنسی عمدتاً در بسیاری از کشورها کنترل نشده است، توجه به نگرانی های نظارتی نیز مهم است. بنابراین، مانند هر سرمایه گذاری، تحقیق کامل ضروری است.

نحوه خرید گرافیک (GRT)

کاربران می توانند با باز کردن یک حساب در یک صرافی ارز دیجیتال که جفت های معاملاتی GRT را ارائه می دهد و سفارش خرید، The Graph (GRT) را خریداری کنند.

کاربران می‌توانند با باز کردن یک حساب در یک صرافی ارز دیجیتال که جفت‌های معاملاتی GRT مانند Binance یا Coinbase را ارائه می‌کند، The Graph (GRT) را خریداری کنند. پس از آن، حساب را تامین مالی کنید، جفت معاملاتی GRT را پیدا کنید و برای توکن‌های GRT سفارش خرید بدهید. توکن های GRT پس از تکمیل سفارش خرید به حساب صرافی واریز می شود.

پس از تایید سفارش، صرافی معامله را تکمیل می کند. اگر کاربر یک سفارش بازار بدهد، معامله تقریباً بلافاصله با قیمت فعلی بازار انجام می شود. از سوی دیگر، در صورتی که کاربر سفارش محدودی را ثبت کند، خرید تنها زمانی انجام می شود که بازار به قیمت تعیین شده برسد. توکن های GRT پس از تکمیل سفارش خرید به حساب صرافی واریز می شود.

چگونه از گرافیک استفاده کنیم؟

کاربران می توانند از طریق Chart Explorer به نمودار دسترسی داشته باشند، جایی که توسعه دهندگان می توانند نمودارهای فرعی ایجاد کنند، مصرف کنندگان می توانند به داده ها دسترسی داشته باشند و GRT می تواند در صرافی های ارزهای دیجیتال فروخته شود.

در اینجا مراحل نحوه استفاده از نمودار آمده است:

  • یک کتابخانه یا نرم افزاری مانند Graph Node یا Graph Explorer را نصب کنید، که یک رابط کاربری است که به کاربران و توسعه دهندگان اجازه می دهد تا با شبکه گراف تعامل داشته باشند.
  • مرحله بعدی تعیین اینکه کدام زیرگراف را باید پرس و جو کرد.
  • پس از تعریف زیرگراف به پرس و جو، کاربران می توانند پرس و جو خود را تعریف کنند.
  • اکنون که کوئری تعریف شده است، کاربران می توانند از گره گراف برای پرس و جو کردن زیرگراف استفاده کنند. Graph دارای نرم افزار منبع باز است که توسعه دهندگان می توانند از آن برای ایجاد و انتشار زیرگراف ها استفاده کنند.

نمودارهای فرعی در شبکه نمودار

کاربران می توانند داده ها را در برنامه های غیرمتمرکز یکپارچه شده با شبکه گراف جستجو کرده و به آنها دسترسی داشته باشند. آن‌ها همچنین می‌توانند GRT را در صرافی‌های ارزهای دیجیتال که جفت‌های معاملاتی GRT ارائه می‌دهند، مبادله کنند و به آن‌ها امکان خرید و فروش توکن‌های GRT مانند هر ارز دیجیتال دیگری را می‌دهند.

گرافیک چه مشکلی را حل می کند؟

نمودار یک مدل حاکمیت جامعه محور، امنیت و شفافیت را با یک پروتکل نمایه سازی غیرمتمرکز ارائه می کند که نمایه سازی و پرس و جو از داده های بلاک چین را خودکار می کند.

نمودار با ارائه یک پروتکل نمایه سازی غیرمتمرکز که فرآیند را خودکار می کند، به موضوع نمایه سازی و پرس و جوی متمرکز داده های بلاک چین می پردازد. با کارآمدتر کردن فهرست‌بندی و جستجوی داده‌های بلاک چین در زمان و هزینه توسعه‌دهندگان صرفه‌جویی می‌کند.

دارندگان GRT می توانند از طریق یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) در مدیریت شبکه گراف شرکت کنند. این امر شبکه را غیرمتمرکز و جامعه محور نگه می‌دارد و به توسعه‌دهندگان و مشارکت‌کنندگان امکان می‌دهد با استفاده از راه‌حل‌های نمایه‌سازی و پرس‌وجو از The Graph، تصمیماتی را اتخاذ کنند که بر شبکه تأثیر می‌گذارد.

علاوه بر این، به دلیل اینکه گراف بین گره‌ها توزیع می‌شود، امنیت و شفافیتی را ارائه می‌کند که دایرکتوری‌های مرکزی توانایی پرداخت آن را ندارند. از آنجایی که داده های بلاک چین در یک شبکه غیرمتمرکز نمایه و جستجو می شوند، احتمال کمی وجود دارد که مجرمان سایبری سیستم را به خطر بیاندازند.

کریپتو گرافیک (GRT) چگونه کار می کند؟

گراف (GRT) یک ارز دیجیتال غیرمتمرکز با موارد استفاده چندگانه و یک اکوسیستم مبتنی بر جامعه باز است که گزینه‌های نمایه‌سازی و پرس و جو را برای توسعه‌دهندگان ایجاد کننده DApp فراهم می‌کند.

این نمودار از فناوری بلاک چین و یک پروتکل نمایه سازی پیشرفته برای تسهیل جستجوی داده های بلاک چین کارآمدتر استفاده می کند. ابتدا، DApps را قادر می سازد تا اتریوم را با داده ها از طریق تراکنش های قرارداد هوشمند تقویت کنند. Graph به طور خاص از فناوری GraphQL برای توصیف جزئیات هر API استفاده می کند.

گره های نمودار اولین مرحله جمع آوری داده ها را انجام می دهند. آنها ستون فقرات شبکه هستند و قراردادهای هوشمند را اسکن می کنند. Graph از فناوری GraphQL برای توصیف بیشتر داده های هر API استفاده می کند.

اتریوم تنها در صورتی به شما اجازه می‌دهد که داده‌های اساسی را از پروژه‌های مربوط به NFT‌های پیچیده مانند CryptoPunks و قراردادهای هوشمند مانند Uniswap وارد کنید که بخواهید مستقیماً آن‌ها را بخوانید.

API Graph یا زیرگراف های نمایه شده را می توان برای جستجو در بلاک چین و بازیابی داده های پیچیده تر سریعتر، کارآمدتر و بدون قربانی کردن ویژگی های امنیتی برای تمرکززدایی استفاده کرد.

پروتکل Graph داده های درخواست شده از شبکه گراف را به عنوان زیرگراف تجزیه و تحلیل و ذخیره می کند و سپس بلافاصله نتایج را به برنامه درخواست کننده برمی گرداند. از آنجایی که The Graph بر روی نرم افزار منبع باز ساخته شده است، کاربران می توانند زیرگراف های پلتفرم را با استفاده از پورتال The Graph Explorer مرور کنند.

نمای کلی کاوشگر گرافیک

شش بازیگر اصلی در اکوسیستم The Graph برای دسترسی و سازماندهی داده ها با استفاده از زیرگراف ها با یکدیگر همکاری می کنند. آنها عبارتند از:

  • مصرف کنندگان: توسعه دهندگانی که برای ساخت DApp به داده نیاز دارند. آنها هزینه پرس و جو می پردازند و یک درخواست برای داده ها ارسال می کنند.
  • Indexers: اپراتورهای گره وظیفه دارند زیرگراف های سیگنال داده شده را نمایه سازی و پرس و جو کنند و باید GRT را به اشتراک بگذارند.
  • Delegators: با واگذاری GRT به نمایه سازها، به مدیریت شبکه بدون نصب گره کمک کنید.
  • متصدیان: توسعه دهندگانی که زیرگراف های باکیفیت را برای گنجاندن در فهرست The Graph شناسایی می کنند.
  • ماهیگیران: شرکت کنندگانی که صحت پاسخ های پرس و جو را در شبکه تأیید کرده اند.
  • بازبینان: به تعیین اینکه آیا یک Indexer در حال انجام فعالیت های مخرب است کمک کنید. حکمرانی غیرمتمرکز داورانی را منصوب می کند.

این شرکت‌کنندگان می‌توانند از شبکه برای مشارکت‌هایشان پرداختی دریافت کنند، اما فقط پس از پرداخت GRT. GraphQL در حال حاضر توسعه و استفاده از برنامه های کاربردی را در اتریوم، سیستم فایل بین سیاره ای و شبکه های اثبات اعتبار (PoA) امکان پذیر می کند، با این انتظار که در آینده نزدیک شبکه های بیشتری در دسترس باشند.

تاریخچه نمودار

The Graph که در سال 2018 راه اندازی شد، یک شبکه غیرمتمرکز است که یک کیف پول و پلت فرم کاربر پسند را برای توسعه دهندگان برای دسترسی به داده های بلاک چین فراهم می کند.

The Graph یک بازیکن نسبتاً جدید در صنعت است (تاسیس شده در سال 2018) که توسط Jannis Pohlmann، Yaniv Tal و Brandon Ramirez توسعه یافته است. هدف آنها ایجاد یک سیستم غیرمتمرکز بود که دسترسی آسان به داده ها و پرس و جو را برای توسعه دهندگان در شبکه های بلاک چین فراهم می کند.

ادغام پروتکل گراف که اکنون با نام Edge & Node شناخته می شود، اکوسیستم The Graph را مفهوم سازی و توسعه داد. توکن پروژه تا اواخر سال 2020 روی شبکه اصلی پخش نشد. این نشان‌دهنده راه‌اندازی رسمی پروتکل بود که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌داد تا زیرگراف‌هایی را در شبکه‌های مختلف بلاک چین بسازند و مستقر کنند.

کیف پول گرافیکی

پس از راه اندازی شبکه اصلی، The Graph مورد توجه و پذیرش گسترده جامعه DeFi قرار گرفت. بسیاری از پروژه‌های بزرگ DeFi، نمودار را برای تسهیل دسترسی کاربران به داده‌هایشان در زنجیره استفاده کرده‌اند.

کیف پول گرافیکی یک راه راحت و امن برای ذخیره و مدیریت توکن های GRT است. کاربران می‌توانند توکن‌های GRT را با استفاده از The Graph Wallet که با دستگاه‌های iOS و Android سازگار است ذخیره، ارسال و دریافت کنند و از آن برای تعامل با برنامه‌هایی که GRT را می‌پذیرند استفاده کنند.

تعداد شبکه های پشتیبانی شده در The Graph به طور مداوم افزایش یافته است که انعطاف پذیری بیشتری را در موارد استفاده ارائه می دهد. همچنین با چندین پروژه پیشرو بلاک چین از جمله The Graph، Chainlink و Uniswap همکاری کرده است.

ارز دیجیتال نمودار (GRT) چیست؟

Graph یک سیستم نمایه سازی غیرمتمرکز است که توسعه DApp را با اجازه دادن به کاربران برای جستجوی داده ها از شبکه های بلاک چین ساده می کند.

Graph یک پروتکل منبع باز است که بر روی بلاک چین اتریوم میزبانی می شود و برای نمایه سازی و پرس و جو بسیار شبیه گوگل طراحی شده است. این داده ها را از سایر بلاک چین ها جمع آوری، سازماندهی و ذخیره می کند تا توسط کاربران قابل جستجو باشد.

استفاده از The Graph ایجاد برنامه های غیرمتمرکز (DApps) را با امکان دسترسی سریع به داده ها و تجزیه و تحلیل داده ها در شبکه های بلاک چین به توسعه دهندگان تسهیل می کند. GRT ارز اصلی The Graph است که در آن کاربران برای پرس و جو پرداخت می کنند.

پروتکل نمایه‌سازی غیرمتمرکز Graph از رابط‌های برنامه‌نویسی برنامه‌نویسی منبع باز (API) که به عنوان زیرگراف شناخته می‌شوند، استفاده می‌کند، ایندکس‌ها که داده‌ها را در یک نمودار بلاک چین جهانی بر اساس درخواست کاربر سازمان‌دهی می‌کنند.

زیرگراف ها قابل صادرات هستند و به توسعه دهندگان این امکان را می دهند که از GraphQL (زبان مورد استفاده توسط The Graph) برای جستجوی سریع و کارآمد داده ها استفاده کنند. شبکه غیرمتمرکز Graph با فناوری بلاک چین، یک سیستم دفتر کل توزیع شده که تراکنش های ایمن و شفاف را امکان پذیر می کند، تامین می شود.

نمودار به تسریع ایجاد DApp در شبکه های غیرمتمرکز با ارائه یک رابط کارآمد برای توسعه دهندگان برای دسترسی و پرس و جو از داده های ذخیره شده در شبکه های غیرمتمرکز که امکان پرس و جو مستقیماً آسان نیست، کمک می کند.

یکی از موارد استفاده برای The Graph، فضای رو به رشد مالی غیرمتمرکز (DeFi) است. دسترسی توسعه دهندگان به داده های شبکه بلاک چین مورد استفاده در برنامه های DeFi را بهبود می بخشد.

کاربران همچنین می‌توانند از GRT برای ایجاد توکن‌های تغییرناپذیر (NFT)، دارایی‌های دیجیتالی بی‌نظیر که در سیستم‌های بلاک چین نگهداری می‌شوند، استفاده کنند. با تسهیل دسترسی توسعه دهندگان به این داده ها، The Graph از توسعه بازارهای NFT و سایر برنامه های کاربردی مرتبط با NFT پشتیبانی می کند.


نویسنده: Tanuj Surve

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *