توکن مولد چیست و چگونه کار می کند؟


یک مولد توکن زیرساخت و عملکرد لازم را برای افراد یا سازمان ها فراهم می کند تا توکن های خود را طراحی، صادر و مدیریت کنند.

نکات کلیدی که باید هنگام انتخاب یک توکن مولد خوب در نظر بگیرید

یک توکن مولد خوب باید ایمن، دارای ویژگی های غنی و معتبر باشد.

انتخاب مولد توکن مناسب برای اطمینان از تولید موفق توکن بسیار مهم است. اول، یک پلت فرم تولید توکن در حالت ایده آل باید نامی معتبر داشته باشد و نه یک پلت فرم پرواز در شب در اینترنت با تکنیک های ضعیف. همیشه ایده خوبی است که قبل از تصمیم به استفاده از آن برای تولید توکن، در مورد پلتفرم تحقیق کنید و نظرات سایر کاربران را در مورد آن بخوانید.

یک توکن مولد خوب همچنین طیف گسترده ای از ویژگی ها مانند انقضای توکن ها، نوشتن، چاپ یا لیست سیاه را ارائه می دهد. قیمت ابزار و تجربه کاربری نیز ملاحظات مهمی هستند. هزینه ها و سطح سفارشی سازی مجاز (در صورت وجود) و اینکه آیا آنها متناسب با بودجه و نیازهای شما هستند را ببینید.

در نهایت، یک توکن مولد خوب آن است که ایمن باشد و به طور منظم توسط توسعه دهندگانش به روز شود. امکانات گزارش اشکال و برنامه‌های به‌روزرسانی را ببینید تا مطمئن شوید DApp به‌روز و نگهداری می‌شود.

در اینجا چند نمونه از پلتفرم های تولید توکن که به تولید توکن کمک می کنند آورده شده است:

ابزار پول

CoinTool امکان ایجاد طیف گسترده ای از توکن ها از جمله توکن های ERC-20 و BEP-20 را فراهم می کند. کاربران همچنین می توانند توکن هایی برای Solana، Polygon، Avalanche و موارد دیگر تولید کنند. این ابزار یک رابط تولید توکن کشیدن و رها کردن و سایر ویژگی‌های مفید مانند ژنراتور NFT، بازرس قرارداد و شاخص قیمت گاز را ارائه می‌دهد.

TokenMint

TokenMint توسط Horizen ایجاد توکن های قابل تعویض با توکن های سفارشی را در یک محیط کاملا شفاف تسهیل می کند. این پلتفرم همچنین حریم خصوصی و امنیت بیشتری را ارائه می دهد. با این حال، برای استفاده از ژنراتور، ابتدا باید کیف پول کبالت را دانلود کرده و آن را با ارز دیجیتال هوریزن (ZEN) تامین مالی کنید تا هزینه تولید توکن را بپردازید.

آیکون من را ایجاد کنید

این پلتفرم به کاربران اجازه می دهد تا توکن های BEP-20 و ERC-20 را بدون کدنویسی تولید کنند. یکی باید کیف پول MetaMask را متصل کند، جزئیات و ویژگی های توکن های خود را سفارشی کند و همان را مستقر کند. هزینه گاز اعمال می شود.

مزایا و معایب ژنراتورهای توکن

ژنراتورهای توکن به دلیل راحتی، امنیت و مقرون به صرفه بودن مورد ستایش قرار می گیرند. با این حال، برای کسانی که به دنبال برنامه های پیچیده تر قراردادهای هوشمند هستند، گاهی اوقات می توانند خیلی ساده به نظر برسند.

راحتی و مقرون به صرفه بودن یکی از مزایای کلیدی مولدهای توکن است، زیرا نیازی به کمک گرفتن از برنامه نویس بلاک چین برای کدنویسی قرارداد هوشمند نخواهد بود. علاوه بر این، در صورت استفاده از پلتفرم تولید توکن معتبر، این فرآیند می‌تواند کاملاً ایمن و کارآمد باشد.

از طرف دیگر، ژنراتورهای توکن دارای چند معایب هستند. به عنوان مثال، ساختارهای “plug and play” آنها می تواند آنها را کمتر قابل تنظیم و فاقد ویژگی های موجود در قراردادهای هوشمند پیچیده تر کند. همچنین، برخی از پلتفرم‌ها ممکن است هزینه‌های بالایی را برای استفاده از خدمات خود دریافت کنند یا کاربران را ملزم به پرداخت برای دارایی‌های خاص کنند.

به طور کلی، مولدهای توکن ابزاری فوق العاده مفید برای کارآفرینان و توسعه دهندگانی هستند که می خواهند توکن های دیجیتال را سریع و ایمن ایجاد کنند. همانطور که فضای ارزهای دیجیتال در حال تکامل است، چنین ابزارهایی قرار است در سال های آینده بصری و امن تر شوند.

انواع رمز ارزهای دیجیتال

توکن های ارزهای دیجیتال به طور کلی به چهار دسته اصلی تقسیم می شوند: توکن های امنیتی، توکن های خدماتی، اوراق بهادار توکن شده و توکن های ارز.

توکن های اوراق بهادار نشان دهنده یک سرمایه گذاری خاص، مانند حق رای یا سهام در یک شرکت یا سازمان مرکزی هستند. آنها همچنین می توانند سایر دارایی ها یا ابزارهای با ارزش زیربنایی، خواه ملموس یا دیجیتال را نشان دهند. این توکن ها با حقوق اختصاصی مختلف و ویژگی های منحصر به فرد قابل برنامه ریزی هستند.

توکن های کاربردی نشان دهنده دسترسی به یک محصول یا خدمات مبتنی بر بلاک چین هستند. چنین توکن هایی همچنین می توانند برای تقویت مکانیسم اجماع شبکه (مانند اثبات کار و اثبات سهام) استفاده شوند. کاربردهای دیگری نیز وجود دارد، مانند پرداخت هزینه تراکنش یا اعطای حق رای در یک نهاد مستقل غیرمتمرکز.

نباید با توکن های امنیتی اشتباه شود، اوراق بهادار توکن شده به نمایندگان دیجیتال اوراق بهادار اساسی مانند اوراق قرضه، صندوق های سرمایه گذاری مشترک یا سهام اطلاق می شود. بنابراین، هدف اصلی، گسترش نقدینگی اوراق بهادار یا دسترسی به بازار است. به این ترتیب، معمولاً هیچ ویژگی منحصربه‌فردی یا ویژگی رمزنگاری در این توکن‌ها تعبیه نشده است.

در نهایت، توکن‌های ارز، توکن‌هایی هستند که به‌عنوان ارزهای دیجیتالی طراحی شده‌اند که می‌توانند معامله و خرج شوند. برخی از توکن‌های ارز نیز دارای پشتوانه دارایی هستند، اما بسیاری از آنها به دارایی‌های اساسی مرتبط نیستند. ارزش این توکن ها در شبکه بلاک چین و مکانیزم توزیع نهفته است.

تولید توکن بدون کد: مولدهای توکن چگونه کار می کنند؟

یک مولد توکن فرآیند توکن‌سازی را از طریق اتوماسیون ساده می‌کند و در عین حال توکن‌های خصوصی را یکپارچه می‌کند و از حریم خصوصی اطمینان می‌دهد.

مولدهای توکن فرآیند تولید توکن را با قابلیت کشیدن و رها کردن خودکار ساده می‌کنند و موانع توکن‌سازی را که معمولاً برای علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال با دانش برنامه‌نویسی کم یا بدون دانش با آن مواجه هستند، از بین می‌برند.

توکن ها نشان دهنده ابزار یا دارایی های خاص هستند. توکن سازی به طور موثر چیزی با ارزش را به یک توکن دیجیتال تبدیل می کند که برنامه های کاربردی مبتنی بر بلاک چین می توانند به طور موثر از آن استفاده کنند. بسته به مطلوبیت مورد نظر، توکن ها می توانند دارایی های مشهود یا نامشهود را نشان دهند.

دارایی های مشهود دارایی هایی هستند که اشکال فیزیکی دارند، مانند املاک، آثار هنری فیزیکی یا طلا. دارایی های نامشهود می تواند به مواردی مانند مجوز، حقوق مالکیت، امتیاز وفاداری یا حق رای اشاره داشته باشد.

توسعه دهندگان به طور سنتی توکن ها را با نوشتن کد در یک زبان برنامه نویسی که یک پروتکل خاص می تواند درک کند ایجاد می کنند. به عنوان مثال، ایجاد یک توکن ERC-20 در بلاک چین اتریوم نیازمند شناسایی ویژگی‌های منحصربه‌فرد توکن، کدگذاری قرارداد هوشمند، آزمایش توکن و تأیید کد منبع است.

مراحل ایجاد توکن با استفاده از ژنراتورهای توکن

نیازی به گفتن نیست که دانش فنی زیادی برای درک موفقیت آمیز (و پیاده سازی) نحوه ایجاد توکن های دیجیتال مورد نیاز خواهد بود. با این حال، با یک ژنراتور توکن، می توانید همان توکن ERC-20 را در کمتر از 10 دقیقه و با کدگذاری صفر تولید کنید.

به عنوان مثال، در CoinTool، باید کیف پول رمزنگاری شده را به برنامه متصل کنید و شروع به تولید یک توکن در بلاک چین انتخابی خود کنید. ویژگی ها را می توان از طریق یک سری مراحل ساده اضافه کرد، مانند تعیین نام توکن و عرضه توکن، و همچنین افزودن ویژگی ها و مکانیسم هایی برای چاپ و نوشتن.

اصول مولد توکن

توکن مولد یا توکن مولد نوعی نرم افزار است که برای ایجاد توکن ارزهای دیجیتال استفاده می شود.

توکن ها دارایی های مختلفی از جمله ارزهای دیجیتال، کالاهای مجازی، امتیازات وفاداری و حتی دارایی های دنیای واقعی مانند املاک یا آثار هنری را نشان می دهند. توکن ها همچنین می توانند برای دسترسی به یک برنامه غیرمتمرکز (DApp) یا برای استقرار قراردادهای هوشمند توکن ایجاد شوند.

بنابراین، مولد سکه چیست؟ از نظر فنی، تولیدکنندگان توکن، کار خسته کننده کدنویسی را از ترکیب خارج می کنند – به تقریباً هر کسی اجازه می دهد تا توکن خود را ایجاد کند و یک ارز دیجیتال جدید راه اندازی کند.

چندی پیش، توسعه رمز ارزهای دیجیتال یک کار بسیار پیچیده بود و تنها توسعه دهندگان بلاک چین پیشرفته با مهارت های برنامه نویسی بلاک چین قوی می توانستند پول دیجیتال صادر کنند.

با این حال، با پیشرفت فناوری، پلتفرم‌های توکن‌سازی بدون کد مانند TokenMint و CoinTool پلتفرم‌های نوآورانه‌ای را برای ارزهای دیجیتال توسعه داده‌اند که تقریباً هر کسی را به توانایی ایجاد توکن خود مجهز می‌کند.

بسته به پلتفرم، ژنراتورهای توکن ممکن است توکن‌های متعدد یا تا نشده (NFT) را مطابق با استانداردهای توکن خاص (مانند ERC-20 و BRC-20) تولید کنند. جدا از استفاده از اتوماسیون برای ایجاد و مدیریت توکن‌ها، ژنراتورهای توکن نیز امکان کنترل پارامترهای خاصی مانند اعتبار توکن را می‌دهند. در صورت نیاز، توکن ها نیز می توانند باطل شوند.

برای اطمینان از ایمن بودن توکن های تولید شده و بنابراین واقعاً تصادفی و غیرقابل پیش بینی، این ابزارها اغلب منبع آنتروپی را هنگام تولید توکن ها ارائه می دهند. آنتروپی به میزان عدم قطعیتی اشاره دارد که در بیت ها اندازه گیری می شود، که یک عامل یا مهاجم مخرب باید برای تعیین ارزش اطلاعات رمزگذاری شده با آن مواجه شود.

به طور خلاصه، یک منبع آنتروپی یک دستگاه ورودی در رایانه است که بیت‌های تصادفی را ارائه می‌کند و سطح دشواری حمله بالقوه برای دستیابی به اطلاعات غیرمجاز را افزایش می‌دهد.


نویسنده: Marcel Deer

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *