پروژه بازی Web3 ظاهراً بازیگرانی را استخدام کرد تا در کلاهبرداری خروج 1.6 میلیون دلاری به عنوان مدیران ظاهر شوند.


CertiK گفت Standard Cross Finance بازیگرانی را برای ایفای نقش به عنوان مدیر استخدام کرد، سپس توکن ها را بین سرمایه گذاران توزیع کرد و 1.6 میلیون دلار از استخر نقدینگی پروژه برداشت کرد.

طبق گزارشی که اخیراً توسط پلتفرم امنیتی بلاک چین CertiK با کوین تلگراف به اشتراک گذاشته شده است، تیم توسعه پروژه بازی FinSoul با سرقت 1.6 میلیون دلار از سرمایه گذاران از طریق دستکاری بازار در 10 اکتبر یک کلاهبرداری ادعایی خروج را مرتکب شده است.

تیم FinSoul ظاهراً بازیکنان پولی را به خدمت گرفته تا به عنوان مدیران خود ظاهر شوند، سپس سرمایه خود را تنها با هدف توسعه یک پلتفرم بازی جمع آوری کردند. با این حال، ادعا شد که تیم FinSoul به جای ایجاد این پلتفرم، 1.6 میلیون دلار از تتر پل شده (USDT) را از سرمایه گذاران به خود انتقال داده است. داده های بلاک چین نشان می دهد که توسعه دهندگان سپس وجوه را از طریق میکسر ارزهای دیجیتال Tornado Cash شستشو داده اند. با کمال تعجب، این اولین اتهام سوء استفاده علیه توسعه دهندگان FinSoul نبود.

در 23 مه، پروژه مالی غیرمتمرکز (DeFi) Fintoch بیانیه‌ای مطبوعاتی منتشر کرد که در آن ادعا می‌کرد «فناوری پیشرفته را برای توسعه پلتفرم ابرداده مستقر در FinSoul در ایالات متحده» اتخاذ کرده و به صورت زنده منتشر شد. در این اطلاعیه آمده است که این شرکت از “فناوری های پیشرفته ای مانند Unreal Engine 5 و Cocos 2D” برای توسعه “جهان های sandbox، ورزش های چند نفره، تجربیات سرگرمی، اجتماعی شدن بازیکنان، MMORPG” و انواع دیگر محتوای بازی استفاده می کند.

همان روز، کاراگاه در زنجیره ZachXBT گزارش شده است او گفت که پروژه اصلی Fintoch DeFi در حال انجام یک کلاهبرداری خروج بود. ZachXBT ادعا کرد که تیم ظاهراً 31.6 میلیون دلار را دزدیده و آن را به بلاک چین Tron وصل کرده است تا بتواند پول را بشویید.

در پاسخ، CertiK ادعا کرد که این تیم در ماه آگوست، نام تجاری و کانال های اجتماعی خود را تغییر داده است. “Fintoch” به “Standard Cross Finance (SCF)” تبدیل شد. CertiK تصویری تولید کرده است که نشان می دهد مدیران کلیدی Fintoch و Standard Cross Finance یکسان هستند.

مدیران کلیدی Fintoch و SCF. منبع: CertiK

CertiK ادعا می کند که نام واقعی افرادی که به عنوان مدیر عامل، مدیر عامل و مدیر ارشد مالی پروژه ذکر شده اند را تأیید کرده است. به گفته وی، این «مدیران» در واقع بازیگرانی هستند که در صنعت سرگرمی کار می کنند. علاوه بر این، CertiK ادعا می کند که مدیر ارشد فناوری پروژه در یک پوستر تبلیغاتی برای یک شرکت سرگرمی نشان داده شده است و شواهدی را ارائه می دهد که نشان می دهد او یک بازیگر پولی نیز بوده است. هویت دو نفر دیگر که گفته می شود «مدیران» هستند مشخص نشد.

این گزارش خاطرنشان می کند که تیم تغییر نام تجاری “Standard Cross Finance” به تبلیغ FinSoul در یوتیوب و تلگرام ادامه می دهد. تلاش‌های بازاریابی شامل ویدیویی بود که نشان می‌داد آنچه به عنوان «مرکز تحقیق و توسعه» نامیده می‌شود، که بعداً مشخص شد که یک ساختمان اداری در بلوار همیلتون شرقی در کمپبل، کالیفرنیا است. او همچنین ویدیویی از یک رویداد تبلیغاتی ادعایی در ویتنام تهیه کرد.

بر اساس داده‌های بلاک چین، این پروژه قرارداد توکن را در 10 اکتبر در شبکه زنجیره هوشمند BNB توزیع کرد. در طول توزیع، 100 میلیون توکن FinSoul (FSL) ضرب شد و به حساب توزیع کننده منتقل شد. سپس توزیع کننده 3 میلیون FSL را از طریق چندین تراکنش به حساب های دیگر ارسال کرد و 97 میلیون آن را در اختیار داشت. یکی از انتقال‌ها به مبلغ 210000 FSL به آدرسی بود که سپس از توکن‌ها برای ایجاد یک استخر نقدینگی برای FSL در PancakeSwap استفاده کرد. از آن پس این استخر مورد استفاده تاجران برای خرید و فروش FSL قرار گرفت.

مرتبط با: پروژه استیبل کوین کاردانو در قمار پول سرمایه گذاران قبل از فرش از دست داده است: گزارش

داده های DEX Screener نشان می دهد که قیمت FSL ابتدا 0.3911 دلار به ازای هر توکن در ساعت 06:30 UTC در 10 اکتبر تعیین شده بود. طی چند ساعت بعد به 17.5774 دلار رسید، سپس از آن اوج عقب نشینی کرد و در حدود 5 دلار برای چند ساعت آینده تثبیت شد. سپس، بین ساعت 16:30 و 17:00 UTC، قیمت به طور ناگهانی سقوط کرد و از حدود 5 دلار به نزدیک به صفر سقوط کرد.

قیمت FSL به طور ناگهانی بین ساعت 16.30 و 17.00 در 10 اکتبر به نزدیک صفر کاهش یافت. منبع: DEX Screener.

به نظر می رسد این دو رویداد بین ساعت 16:25 و 16:35 UTC در 10 اکتبر رخ داده اند که می تواند افت ناگهانی قیمت را توضیح دهد. در ساعت 16.25، حساب توزیع کننده FSL، 97 میلیون FSL باقیمانده را به آدرس دیگری منتقل کرد. در ساعت 16:35، این حساب تمام 97 میلیون توکن را به استخر نقدینگی فروخت و 1.6 میلیون دلار USDT وابسته به Binance را از استخر نقدینگی به این حساب منتقل کرد. این فروش 32.33 برابر مقدار سکه های FSL در گردش قبلی بود. این حساب سپس وجوه تخلیه شده را از طریق یک سری تراکنش به Tornado Cash منتقل کرد.

مهاجم FSL پول را به Tornado Cash واریز می کند. منبع: BSCScan.

به گفته CertiK، تیم Standard Cross Finance موفق شد با وجود دوبار برداشت وجوه از سرمایه گذاران، یک بار دیگر سرمایه گذاران را متقاعد کند که در پروژه خود سرمایه گذاری کنند. اکنون FSL را با یک قرارداد توکن جدید راه اندازی کرده است. در زمان نوشتن این مقاله، DEX Screener نشان می دهد که ارزش نسخه جدید FSL 1.29 دلار برای هر سکه است.

Finsoul (FSL) “V2” قیمت. منبع: DEX Screener.

Cointelegraph با تیم Standard Cross Finance تماس گرفت اما در زمان انتشار پاسخی دریافت نکرد.

داستان FinSoul به عنوان یک یادآوری هشدار دهنده عمل می کند که سرمایه گذاران رمزارز باید قبل از سرمایه گذاری در پروژه های جدید تحقیق کنند. اگر گزارش CertiK را باور کنیم، این نشان می‌دهد که یک تیم کلاهبردار نه تنها یک بار، بلکه دو بار توانسته است سرمایه‌گذاران را فریب دهد و اکنون در حال تلاش برای کلاهبرداری سوم است. سرمایه گذاران باید به خاطر داشته باشند که قبل از سرمایه گذاری در پروژه هایی که یک پروژه بلاک چین کارآمد نیستند، دقت لازم را انجام دهند.

مرتبط با: Pond0x DEX ادعا می کند 100 میلیون دلار حجم معاملات دارد زیرا منتقدان ادعا می کنند که این یک کلاهبرداری است

کلاهبرداری های «فرش کشی» یا خروج از کشور یک مشکل مداوم در دنیای مالی غیرمتمرکز است. پروتکل مبتنی بر آربیتروم Xirtam ظاهراً بیش از 3 میلیون دلار را با استفاده از فروش توکن در تابستان از سرمایه گذاران به سرقت برده است. در این مثال، بایننس موفق شد از 6 سپتامبر وجوه را مسدود کرده و از طریق قرارداد هوشمند به کاربران بازگرداند.

اما اکثر قربانیان قالی‌کشی چندان خوش شانس نیستند. در ماه ژوئن، پروژه DeFi Chibi Finance بیش از 1 میلیون دلار از وجوه کاربران خود را از طریق عملکرد “panic” حذف کرد و این وجوه هنوز بازیابی نشده است. در سال 2021، کلاهبرداری خروج از PopcornSwap بیش از 11 میلیون دلار ضرر به سرمایه گذاران وارد کرد و منجر به انتقاد از تیم توسعه زنجیره BNB شد که تا به امروز ادامه دارد.

این مقاله را به عنوان NFT جمع آوری کنید برای حفظ این لحظه در تاریخ و نشان دادن حمایت خود از روزنامه نگاری مستقل در فضای رمزنگاری.
نویسنده: Tom Blackstone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید