دیده بان بریتانیا: رقابت ضعیف در مسابقه هوش مصنوعی می تواند به مصرف کنندگان آسیب برساند


سازمان رقابت و بازار بریتانیا می خواهد از استفاده از هوش مصنوعی برای تضعیف اعتماد مصرف کننده جلوگیری کند.

به گفته ناظر رقابت بریتانیا، یک «خطر واقعی» وجود دارد که صنعت هوش مصنوعی بتواند به گونه‌ای تکامل یابد که منجر به تسلط چند شرکت بر بازار شود، زیرا مصرف‌کنندگان با اطلاعات مضر بمباران می‌شوند.

سازمان رقابت و بازار در گزارشی که در 18 سپتامبر منتشر شد، مدل‌های پایه هوش مصنوعی را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که اگرچه هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که روش زندگی و کار افراد را تغییر دهد، “این تغییرات می‌تواند به سرعت رخ دهد و می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر رقابت داشته باشد. و مصرف کنندگان”. ”

تنظیم‌کننده رقابت هشدار داده است که اگر رقابت در کوتاه‌مدت ضعیف باشد یا توسعه‌دهندگان قانون حمایت از مصرف‌کننده را رعایت نکنند، ممکن است مصرف‌کنندگان در معرض اطلاعات نادرست یا تقلب‌های مبتنی بر هوش مصنوعی قرار بگیرند.

وی خاطرنشان کرد که در درازمدت، این احتمال وجود دارد که تعداد انگشت شماری از شرکت‌ها موقعیت‌های قدرت خود را در بازار تسخیر یا تثبیت کنند، که می‌تواند منجر به عدم ارائه بهترین محصولات یا خدمات یا قیمت‌های بالا شود.

CMA گفت: “خیلی مهم است که این عواقب رخ ندهد” و مدیر اجرایی سارا کاردل افزود:

این خطر واقعی وجود دارد که استفاده از هوش مصنوعی به گونه‌ای تحت سلطه چند بازیگری قرار گیرد که از قدرت بازار برخوردارند، به گونه‌ای که اعتماد مصرف‌کننده را تضعیف کند یا از احساس کردن منافع کامل در اقتصاد جلوگیری کند.»

برای اصلاح این وضعیت، سازمان دیده بان چندین “اصول راهنما” را برای “اطمینان از حمایت از مصرف کننده و رقابت سالم و در عین حال تضمین سود کامل اقتصادی” پیشنهاد کرد.

به نظر می رسد این اصول راهنما بر افزایش دسترسی و شفافیت تمرکز دارند. به خصوص وقتی صحبت از جلوگیری از کسب مزیت شرکت ها با استفاده از مدل های هوش مصنوعی می شود.

اصول CMA برای توسعه هوش مصنوعی منبع: gov.uk

رگولاتور رقابت بریتانیا اعلام کرد که در اوایل سال 2024 به روز رسانی در مورد اصول و پذیرش آنها و همچنین بینشی از سایر تحولات در اکوسیستم هوش مصنوعی منتشر خواهد کرد. او گفت که قبلاً با توسعه دهندگان هوش مصنوعی و مشاغلی که این فناوری را به کار می برند تماس گرفته است.

مرتبط با: 5 روند هوش مصنوعی که باید در سال 2023 و پس از آن منتظر باشیم

این اولین بار نیست که بریتانیا در مورد پیشرفت سریع هوش مصنوعی هشدار می دهد. در ماه ژوئن، مت کلیفورد، مشاور کارگروه هوش مصنوعی نخست وزیر بریتانیا، گفت که این فناوری در دو سال آینده نیاز به تنظیم و کنترل دارد تا خطرات وجودی اصلی را کاهش دهد.

همچنین در ماه ژوئن، ناظر حریم خصوصی ژاپن به شرکت مادر ChatGPT، OpenAI، در مورد روش های جمع آوری داده ها هشدار داد.

مجله: AI Eye: 25000 سرمایه‌گذار روی سهام ChatGPT شرط می‌بندند، هوش مصنوعی در تاس‌های پرتاب شده و غیره شرط می‌بندد.


نویسنده: Martin Young

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *