آیا افزایش 35 درصدی Chainlink (LINK) فقط یک شایعه خرید بود یا یک رویداد خبری؟


LINK در ماه سپتامبر از بیشتر ارزهای دیجیتال بهتر عمل کرد، اما اصلاحات اخیر سؤالاتی را در مورد پایداری حرکت صعودی ایجاد می کند.

از سپتامبر، قیمت Chainlink (LINK) بیش از 25٪ افزایش یافته است، بهتر از بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و بیشتر آلت کوین ها. در حال حاضر، این پروژه پیشرو راه حل اوراکل غیرمتمرکز بلاک چین است و از نظر ارزش بازار با حذف استیبل کوین ها در رتبه پانزدهم قرار دارد.

در ماه سپتامبر، قیمت LINK 35.5٪ افزایش یافت، اما LINK از ابتدای اکتبر با اصلاح 10٪ در عملکرد خود مواجه شده است. سرمایه گذاران نگران هستند که شکست از سطح حمایت 7.20 دلاری می تواند منجر به فشار نزولی بیشتر شود و به طور بالقوه تمام سودهای ماه قبل را از بین ببرد.

Chainlink (LINK) شاخص قیمت 12 ساعته، USD. منبع: TradingView

شایان ذکر است که قیمت بسته شدن 8.21 دلار در 30 سپتامبر به بالاترین حد خود در 10 هفته گذشته رسید، اما با نگاهی به تصویر بزرگتر، قیمت Chainlink همچنان 86 درصد کمتر از بالاترین رکورد خود در می 2021 باقی مانده است. در حالی که LINK در 12 ماه گذشته رشد کمی داشته است، اتر (ETH) در مدت مشابه 21.5٪ افزایش یافته است.

ملوانان LINK تمام امید خود را به آزمایش SWIFT بسته اند

روند صعودی LINK زمانی آغاز شد که سوئیفت، پیشرو در پیام رسانی برای تراکنش های مالی بین المللی، گزارشی با عنوان “اتصال بلاک چین: غلبه بر تکه تکه شدن در دارایی های توکن شده” در 31 سپتامبر منتشر کرد. ارزهای دیجیتال بانکی (CBDC).

پس از یک سری آزمایش، سوئیفت توانایی ارائه یک نقطه دسترسی واحد به چندین شبکه با استفاده از زیرساخت های موجود را گزارش کرد. گفته می شود که این سیستم بر اساس پروتکل قابلیت همکاری متقابل زنجیره ای چین (CCIP) است و به طور قابل توجهی هزینه های عملیاتی و چالش ها را برای مؤسسات حمایت کننده دارایی های توکن شده کاهش می دهد.

بخشی از افزایش ارزش Chainlink را نیز می توان به آزمایش موفقیت آمیز استیبل کوین دلار استرالیا توسط گروه بانکی استرالیا و نیوزلند (ANZ) با استفاده از راه حل CCIP Chainlink نسبت داد. ANZ در بیانیه خود در تاریخ 14 سپتامبر این تراکنش را به عنوان یک “نقطه عطف” برای بانک توصیف کرد. نایجل دابسون، مدیر ارشد بانکی ANZ، گفت که ANZ “ارزش واقعی” را در نمادسازی دارایی های دنیای واقعی می بیند، حرکتی که به طور بالقوه می تواند صنعت بانکداری را متحول کند.

در 21 سپتامبر، Chainlink از راه‌اندازی شبکه اصلی پروتکل CCIP در Arbitrum One، پروتکل لایه 2 اتریوم که هدف آن توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز زنجیره‌ای متقابل است، خبر داد. این ادغام دسترسی به راه حل مقیاس بندی بسیار کارآمد و کم هزینه Arbitrum را فراهم می کند. StarkWare، یکی دیگر از شرکت‌های مهم فناوری مقیاس‌پذیری اتریوم، قبلاً از خدمات اوراکل Chainlink بهره می‌برد.

تغییرات در چند امضای Chainlink و کاهش هزینه های پروتکل، علاقه سرمایه گذاران را کاهش داده است.

اما در 24 سپتامبر، هنگامی که کاربر @StefanPatatu در شبکه اجتماعی X (که قبلاً توییتر نامیده می شد) درخواست کرد که Chainlink بی سر و صدا تعداد تاییدیه های مورد نیاز در یک کیف پول چند امضایی را کاهش دهد، جریان اخبار مثبت قطع شد. مقررات قبلی که برای تایید یک تراکنش نیاز به چهار امضا از 9 امضا داشت، به عنوان یک اقدام امنیتی در نظر گرفته شد.

Chainlink با کم اهمیت جلوه دادن نگرانی ها، به این نگرانی ها پاسخ داد و بیان کرد که این به روز رسانی بخشی از یک فرآیند چرخش امضاکنندگان معمولی است. این بیانیه انتقاد کریس بلک، تحلیلگر کریپتو را باطل نکرد که «اگر امضاکنندگان Chainlink «سرکش بروند»، «کل اکوسیستم دی‌فای می‌تواند عمداً در یک چشم به هم زدن نابود شود».

با این حال، مهم‌ترین معیار Chainlink، درآمد پروتکل از خوراک‌های قیمت، در چهار ماه گذشته که بر حسب LINK اندازه‌گیری می‌شود، رو به کاهش بوده است.

قیمت لینک زنجیره ای درآمد را از اتریوم تغذیه می کند. منبع: Dune Analytics و @ericwallach

در ماه سپتامبر، فیدهای قیمت Chainlink 142,216 کارمزد LINK (معادل 920,455 دلار) ایجاد کردند که 57 درصد نسبت به ماه می کاهش داشت. بخشی از این حرکت را می توان به کاهش ارزش کل قفل شده اتریوم (TVL) نسبت داد که از 28 میلیارد دلار در ماه می به 20 میلیارد دلار در حال حاضر کاهش یافت که نشان دهنده کاهش 29 درصدی است. با این حال، این تفاوت کل را توضیح نمی دهد و ممکن است باعث شود سرمایه گذاران پایداری مدل درآمدی Chainlink را زیر سوال ببرند.

مرتبط: JPMorgan پلتفرم توکن‌سازی، BlackRock را در میان مشتریان کلیدی راه‌اندازی می‌کند – گزارش

توجه به این نکته مهم است که Chainlink تعدادی خدمات فراتر از تولید فید قیمت ارائه می‌کند و بر روی چندین زنجیره از جمله CCIP فعالیت می‌کند، اما خدمات قیمت‌گذاری اوراکل اتریوم هسته اصلی تجارت پروتکل را تشکیل می‌دهد.

در مقایسه، Uniswap (UNI)، صرافی غیرمتمرکز پیشرو، دارای ارزش بازار 2.38 میلیارد دلار است که 42 درصد کمتر از Chainlink است. طبق گفته DefiLlama، Uniswap همچنین دارای ارزش کل قفل شده (TVL) 3 میلیارد دلاری است و تنها در ماه سپتامبر 22.8 میلیون دلار هزینه ایجاد کرده است.

در نتیجه، سرمایه گذاران در مورد اینکه آیا LINK می تواند سطح حمایت 7.20 دلاری را حفظ کند و ارزش بازار 4.1 میلیارد دلاری خود را حفظ کند، تردید دارند.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید