ایده استخر حریم خصوصی ویتالیک بوترین جالب است، اما تازه شروع است


استخرهای حریم خصوصی می توانند حریم خصوصی کاربر را به روشی جدید بهبود بخشند.

تاکنون بیشتر دنیای ارزهای دیجیتال نام Privacy Pools را شنیده‌اند، پروژه‌ای که امسال توسط امین سلیمانی، توسعه‌دهنده و بنیان‌گذار معروف راه‌اندازی شد. سلیمانی، یکی از مشارکت‌کنندگان سابق تورنادو کش، قصد داشت راه‌حل منبع باز محبوب برای ناشناس‌سازی تراکنش‌های اتریوم را «تعمیر» کند تا آن را برای تنظیم‌کننده‌ها سازگار کند.

تیزر اصلی که در ماه مارس نمایش داده شد، بر اساس ایده ای بود که برای اولین بار توسط بنیانگذار اتریوم، ویتالیک بوترین در سال 2022 پذیرفته شد. اما به نوعی نتوانست توجه کندو ارزهای دیجیتال را به خود جلب کند. همین چند هفته پیش – پس از اینکه بوترین مقاله ای آکادمیک در مورد این موضوع نوشت – به طور گسترده در رسانه های اجتماعی منتشر شد.

از جایی که؟ هیچ چیز مانند اشتباه گرفتن “حریم خصوصی بلاک چین” با رعایت مقررات برای ناراحت کردن برخی از پانک های رمز عبور نیست. و باعث می‌شود بقیه جامعه به این فکر کنند که آیا تنظیم‌کننده‌ها علاقه‌مند به مشروعیت بخشیدن به استفاده از میکس‌کننده‌های دارایی‌های رمزنگاری‌شده غیرقانونی هستند، که در واقع برای اقتصاد زنجیره‌ای حیاتی هستند، اما اغلب اشتباه گرفته می‌شوند.

زیرا آینده به وضوح دنیای دیجیتالی تری خواهد بود که در آن مدارک دانش صفر به جریان اصلی تبدیل شده اند و حداقل گوشه ای از امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) وجود دارد که می تواند از انطباق خودکار در سطح قرارداد هوشمند بهره مند شود. و این مقاله آن مکالمه را شروع کرد، حتی اگر یک نتیجه گیری نباشد. به هر حال، چگونه از A به B برسیم؟

بیایید همین حالا بحث کنیم که آیا مخازن حریم خصوصی واقعاً می توانند سازگار باشند. همانطور که پادکست Pretty Good Politics for Crypto اخیراً اشاره کرد، آیا آنها می توانند اخلاق اصلی جامعه یا حداقل بخشی از جامعه را که به جلوگیری از استفاده غیرقانونی از توکن ها اهمیت می دهند را برآورده کنند؟ و چگونه می‌توانیم بر یکی از مهم‌ترین کاستی‌های مقاله غلبه کنیم: روایت؟

مطالب مرتبط: ریپل از فرصت استفاده می کند تا سیستم بسته خود را تعمیر کند

اولاً، حتی اگر روش پیشنهادی درست باشد، کاربران تنها می‌توانند بی‌گناهی خود را با نشان دادن اینکه سپرده‌های اولیه آنها یا متعلق به تعدادی از منابعی است که مشروع هستند یا به تعدادی از منابع غیرقانونی شناخته شده تعلق ندارد، اثبات کنند. اینها مجموعه‌های رابطه نامیده می‌شوند و اجرای آنها هنوز باید توسط اکوسیستم تعریف شود. اما انطباق فقط به آدرس های موجود در لیست SDN OFAC یا دوری از عوامل مخرب شناخته شده نیست.

مجموعه‌های دانش صفر مشتری خود را بشناسید (zkKYC) بله، اگر شخصی یک پروتکل یا کیف پول یک مجرم متهم را هک کند و او تلاش کند وجوه را به آدرس‌های جدید منتقل کند، می‌تواند به طور خودکار به مجموعه روابط ایجاد شده برای جدا کردن کاربران صادق اضافه شود. از جانب. این آسان است و مقاله مکانیسم‌های ساخت‌وساز جالب‌تری مانند تأخیر در ورود و حتی مجموعه‌های بدون دانش مشتری خود را بشناسید (zkKYC) را نیز پیشنهاد می‌کند.

اما بازیگران بد قبل از شناسایی می‌توانند برای مدت طولانی زیر رادار بمانند، که این امر تنظیم‌کننده‌ها را نگران می‌کند زیرا سکه‌های مرتبط با فعالیت‌های غیرقانونی می‌توانند دوباره به گردش درآیند. با این حال، در دنیای مالی سنتی، حساب‌های نقدی فیزیکی و وجوه غیرقانونی نگهداری شده در بانک‌ها، که سهم کمتری از پرداخت‌ها را به خود اختصاص می‌دهند، به راحتی قابل تصرف هستند. و رگولاتورها به حذف اطلاعات شخصی مجاز توسط فرآیندهای جامع KYC عادت کرده اند.

ثانیاً، حتی اگر این برای رضایت رگولاتورهای امروزی کافی باشد، همچنین مهم است که بدانیم آیا جامعه رمزارز از راه حل راضی هستند یا خیر، در غیر این صورت راه حل اتخاذ نخواهد شد. و این فقط در مورد سایفرپانک های هاردکور نیست، بلکه کاربران رژیم های سرکوبگر و فعالان سیاسی در دموکراسی های نه چندان سالم را نیز در بر می گیرد. این وضعیت به ویژه خاردار است.

مطالب مرتبط: ماینرهای بیت کوین چگونه می توانند از بازار متخاصم و نصف شدن سال 2024 جان سالم به در ببرند؟

زیرا این استخرها تنها زمانی می توانند حریم خصوصی تراکنش ها را افزایش دهند که اکوسیستمی در اطراف آنها وجود داشته باشد که کاربران به آن اعتماد کنند. بله، مجموعه های ارجاع را می توان به طور کامل خودکار کرد. اما حتی پس از آن هم همه چیز به پیشگویی ها و اینکه کدام سازمان های دولتی و خصوصی می آیند تا این لیست ها را بررسی کنند، به طور موثر تصمیم می گیرند که بازیگر بد و به طور بالقوه بدون حکم است، خلاصه می شود.

سلیمانی خاطرنشان کرد که این پروتکل «نیازی به قربانی کردن آرمان‌های رمزنگاری ندارد». با این حال، حتی بازیگران صادقی که به طور طبیعی تمایل دارند بیگناهی خود را ثابت کنند، تنها در صورتی می توانند این کار را انجام دهند که حوزه قضایی آنها مجموعه های انجمنی را بپذیرد که به اندازه کافی بزرگ و مرتبط باشند تا شواهد کار کنند، یا اگر بتوان به ارائه دهندگان مجموعه انجمن های تعیین شده اعتماد کرد.

در نهایت، هدف پروپوزال به وضوح خوب است و طراحی آن انعطاف پذیر و قدرتمند است. متأسفانه، بسیاری از سازندگان متقاعد نشده اند که مقررات برای این صنعت مفید است. نمونه ای از این این است که توسعه دهندگان اغلب نگران قوانینی هستند که از ترس زندانی شدن یا جریمه شدن در چارچوب چارچوب های قانونی جهانی نامشخص برای DeFi هستند.

چنین پروتکل سازگار بالقوه به طور جادویی مشکل را حل نمی کند، زیرا یک محیط تنظیم شده جداگانه برای کاربران (و دولت ها یا تنظیم کنندگان) برای مشارکت ایجاد می کند. این مطمئناً یک پیشنهاد سازنده است و خود تنظیمی قابل ستایش است، اما بحث سیاست ارزهای دیجیتال به موارد بیشتری نیاز دارد، در غیر این صورت با حمله به حریم خصوصی از چپ و راست، شکاف همچنان افزایش خواهد یافت.

از این گذشته، تنها در صورتی می‌توانیم چیزی برای موفقیت بسازیم که شرایط آن را بپذیریم و آنچه ساخته می‌شود مطابق با الزامات مشتریان و ذینفعان باشد. در نهایت، اگر این الزامات را نپذیریم، به کل جامعه نیاز داریم که از تغییرات حمایت کنند، در این مورد برای محافظت از حریم خصوصی بهتر و آموزش بهتر حریم خصوصی مبارزه کنند.

تغییر از شما شروع می شود. آیا از گروه های ملی حمایت از رمزنگاری خود حمایت می کنید؟ آیا می دانید آنها چه چیزی را نمایندگی می کنند؟ آیا آنها مطالعه محکمی در مورد این موضوع انجام داده اند؟ (اگرچه آنها به اندازه Coin Center که سال گذشته پس از تایید استفاده از Tornado Cash از وزارت خزانه داری ایالات متحده شکایت کرد، خشن نیستند.)

اگر نه، اکنون زمان اقدام است. بیایید برای آینده ای بهتر لابی کنیم، وگرنه هرگز نخواهد آمد.

هوگو ولز اولیویرا او یکی از اعضای مؤسس مؤسسه اقتصاد جدید است، یک گروه حمایتی که بر روی دوستدارتر کردن پرتغال و اروپا متمرکز شده است. اولیویرا در سال 2017 به عنوان تحلیلگر اصلی در بورس بلوک لندن کار در فضای کریپتو را آغاز کرد. او همچنین توسعه فدراسیون انجمن‌های اقتصاد رمزنگاری پرتغال (FACE) و سازماندهی اتحادیه اروپا کریپتو و کنفرانس Reg3 را هماهنگ کرد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: Hugo Volz Oliveira

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید