ویتالیک بوترین می گوید Ordinals در حال تقویت «فرهنگ سازنده» در بیت کوین هستند


یکی از بنیانگذاران اتریوم گفت که تحولات جدید در بیت کوین واکنش “خوب” را علیه حداکثرگرایان “چشم لیزری” ایجاد می کند.

به گفته ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، ظهور Ordinals بیت کوین (BTC) نشانگر «بازگشت ارگانیک فرهنگ خالق» به شبکه است.

بوترین این نظرات را در 7 جولای در توییتر بیان کرد فضا جایی که اریک وال و اودی ورتایمر از طرفداران بیت کوین به طور مفصل در مورد آنچه توسعه دهندگان بیت کوین می توانند از توسعه دهندگان اتریوم بیاموزند صحبت کردند.

بوترین از Ordinals و استاندارد توکن BRC-20 ستایش کرد که به نظر او سیاست “راکد” در اکوسیستم بیت کوین را رد کرد.

بوترین گفت: “اعداد ترتیبی واقعاً شروع به بازگرداندن فرهنگ انجام کارها می کنند. به نظر می رسد یک پسرفت واقعی در حرکت لیزر چشم وجود دارد که خوب است.”

بحث، که حدود دو ساعت به طول انجامید، حول محور موضوع مقیاس پذیری بود. وال مدعی شد که شبکه لایتنینگ بیت کوین نمی تواند برای کاربران آینده مقیاس پذیر باشد و «اغلب» هنگام پردازش «حتی پرداخت های متوسط» شکست می خورد.

در پاسخ، بوترین پیشنهاد کرد که بهترین رویکرد تمرکز بر پیاده‌سازی انواع راه‌حل‌های لایه ۲ و همچنین جستجوی راه‌هایی برای کارآمدتر کردن لایه پایه بیت‌کوین است.

من فکر می‌کنم خوب است که روی انباشته‌ها تمرکز کنیم، و همینطور پذیرفتن راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری مبتنی بر ZK-snark است.

Wertheimer معتقد بود که معرفی سنگدانه ها می تواند یک اثر جانبی جالب داشته باشد.

«اگر ما برای بیت‌کوین مجموع‌ها را بپذیریم، در واقع یک محیط اجرایی نیز دریافت می‌کنیم. […] ما می توانیم قراردادهای هوشمند ببندیم.

Wall و Wertheimer، دو چهره کلیدی پشت پروژه Ordinals Taproot Wizards، از طرفداران صریح Ordinals هستند و به طور معمول از ایجاد عملکردهای تقویت شده در بالای شبکه بیت کوین حمایت می کنند.

مرتبط با: ماینرهای بیت کوین در سه ماهه دوم 184 میلیون دلار به دست آوردند و از کل سال 2022 پیشی گرفتند

موضع آنها باعث انتقاد بیشتر بیت کوین گرایان بنیادگرا شده است که ادعا می کنند NFTها و قراردادهای هوشمند در بیت کوین عملکرد اولیه فرضی آنها را به عنوان یک شبکه نقدی همتا به همتا کاهش می دهد.

چنین منتقدانی شامل مدیر عامل Jan3 Samson Mow است که معتقد است Ordinals فضای بلوکی را که در غیر این صورت ممکن است به پرداخت های بیت کوین اختصاص داده شود، تلف می کند.

وال توجه را به این انتقادات جلب کرد و توضیح داد که بیت کوین می تواند به عنوان یک “سیستم اثبات” برای اثبات دانش صفر استفاده شود که شبکه را مسدود نمی کند.

«دیدگاه من این است که ما [Bitcoiners] ما همیشه می‌خواستیم DeFi کارهای مجاور انجام دهد، اما فقط می‌خواستیم لایه پایه بیت‌کوین به‌عنوان نوعی قاضی یا واسطه این محاسبات عمل کند و مجبور نباشد محاسبات را روی زنجیره اجرا کند.»

ما نباید فقط به سطوح دوم به عنوان راهی برای پرداخت فکر کنیم، بلکه فکر می کنم می توانیم آنها را نیز در نظر بگیریم. [as a way of doing] چیزهای معنادار.»

این جنجال جنجال جدیدی را در جامعه بیت کوین به راه انداخت و ورتایمر از آدام بک، مدیر عامل شرکت موو و بلاک استریم به دلیل نادیده گرفتن صحبت با بوترین انتقاد کرد.

مجله: Ordinals بیت کوین را به نسخه بدتر اتریوم تبدیل کردند: آیا می توانیم آن را برطرف کنیم؟
نویسنده: Tom Mitchelhill

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *