ویتالیک بوترین نگرانی خود را در مورد تایید اپراتورهای سهام استخر توسط DAO ها ابراز می کند


یکی از بنیانگذاران اتریوم راه حلی را پیشنهاد می کند که می تواند احتمال رشد هر استخر نقدینگی فردی را تا حد ایجاد ریسک سیستمی کاهش دهد.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، نگرانی‌های خود را در مورد ایجاد انحصار سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) در انتخاب اپراتورهای گره در استخرهای سرمایه‌گذاری نقدینگی ابراز کرد.

در یک پست وبلاگی در 30 سپتامبر، بوترین هشداری صادر کرد مبنی بر اینکه اتخاذ رویکرد DAO برای حاکمیت بر اپراتورهای نود استخرهای استیکینگ مایع (که در نهایت مسئول وجوه استخر هستند) می تواند آنها را در معرض خطرات بالقوه عوامل مخرب قرار دهد.

با رویکرد DAO، اگر چنین توکن سهامداری تسلط پیدا کند، منجر به یک دستگاه حاکمیتی بالقوه آسیب‌پذیر می‌شود که بخش بزرگی از تمام اعتبارسنجی‌های اتریوم را کنترل می‌کند.

Buterin پروتکل staking Lido (LDO) را به عنوان مثال با یک DAO که اپراتورهای گره را در لیست سفید قرار می دهد، برجسته می کند. با این حال، او تأکید می کند که تکیه بر یک لایه حفاظتی ممکن است ناکافی باشد:

او گفت: «پروتکل‌هایی مانند لیدو اقدامات احتیاطی در برابر این موضوع انجام داده‌اند، اما ممکن است یک لایه دفاعی کافی نباشد.

ETH بر اساس نمودار دسته بندی شرط بندی می شود. منبع: ویتالیک بوترین

در همین حال، او توضیح می دهد که Rocket Pool به هر کسی این فرصت را می دهد که با سپرده گذاری 8 اتر (ETH) به یک اپراتور گره تبدیل شود که در زمان این پست تقریباً به 13406 دلار تبدیل می شود.

با این حال، او اظهار می کند که این خطرات خود را به همراه دارد. او گفت: “رویکرد Rocket Pool به مهاجمان اجازه می دهد تا با 51٪ به شبکه حمله کنند و کاربران را مجبور به پرداخت بیشتر هزینه ها کند.”

مرتبط با: اتریوم در شرف له شدن توسط توکن های استیکینگ مایع است

بوترین تأکید می‌کند که یکی از رویکردهای ممکن برای حل این مشکل، تشویق و تشویق شرکت‌کنندگان در اکوسیستم برای بهره‌گیری از انواع ارائه‌دهندگان استیکینگ مایع است. او توضیح می دهد که این احتمال افزایش بیش از حد یک ارائه دهنده و ایجاد یک خطر سیستماتیک را کاهش می دهد.

اما در دراز مدت این یک تعادل ناپایدار است و خطر تکیه بیش از حد بر فشار اخلاقی برای حل مشکلات وجود دارد.»

مجله: آیا DAO ها بیش از حد ارزیابی شده و غیرقابل استفاده هستند؟ درس هایی از خط مقدم


نویسنده: Ciaran Lyons

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید