دادگاه بریتانیا درخواست تجدید نظر کریگ رایت در پرونده حقوق بیت کوین را صادر کرد


این حکم حکم قبلی را برعکس می‌کند و به کریگ رایت اجازه می‌دهد تا دعوای حقوقی را در مورد ادعای حق چاپ بر روی کاغذ سفید و پایگاه داده بیت‌کوین به چالش بکشد.

در 20 ژوئیه، یک دادگاه بریتانیا درخواست تجدید نظر را پذیرفت که به کریگ رایت این حق را می داد که در یک شکایت از فرمت فایل بیت کوین به اندازه کافی تعریف شده بود که واجد شرایط حمایت از حق چاپ است.

رایت که از سال 2016 ادعا می کند مخترع بیت کوین (BTC) است، از 13 توسعه دهنده بیت کوین Core و گروهی از شرکت ها از جمله Blockstream، Coinbase و Block به اتهام نقض حق چاپ در وایت پیپر بیت کوین، فرمت فایل بلاک چین بیت کوین و حقوق پایگاه داده شکایت کرده است.

این تصمیم تصمیم فوریه را که استدلال های رایت برای نشان دادن نحوه ثبت اولین فرمت فایل بیت کوین کافی نمی دانست، معکوس کرد. این مفهوم به عنوان وسواس با قوانین کپی رایت شناخته شد.

در حکم فوریه درخواست تجدیدنظر رد شد: “شاکیان ممکن است خود را بدشانس بدانند که درخواست مرخصی سربازی خود را به قاضی ارائه کنند که حداقل دانشی از فناوری مربوط به اینجا دارد.” با تغییر این هفته، رایت بحث در مورد این پرونده را از سر می گیرد.

داخل جیک رایت در 20 ژوئیه بدون اشاره به این تصمیم نوشت: «حمایت قانونی از مالکیت معنوی برای تضمین حقوق پدیدآورندگان و مبتکران و تشویق تولید ایده‌ها، اختراعات و کارهای خلاقانه جدید ضروری است».

حکم دادگاه استیناف انگلستان و ولز در 20 ژوئیه. منبع: BAILLI.

صندوق دفاع قانونی بیت کوین (BLDF)، نماینده قانونی توسعه دهندگان، استدلال می کند که رایت نتوانست ثابت کند که ساتوشی ناکاموتو، خالق جعلی وایت پیپر و پایگاه داده بیت کوین است.

BLDF در بیانیه ای گفت: «رایت حداقل از سال 2016 ادعا کرده که ساتوشی است، اما هیچ مدرکی برای حمایت از این ادعا ارائه نمی دهد. انتظار می رود این پرونده در اوایل سال 2024 در دادگاه ظاهر شود.

کد بیت کوین منبع باز است و تحت مجوز MIT به صورت رایگان توزیع می شود. این بدان معناست که کاربران حق استفاده مجدد از کد را برای هر هدفی از جمله نرم افزار اختصاصی دارند. با این حال، رایت استدلال کرد که توسعه دهندگان بیت کوین Core یک “مشارکت بیت کوین” را نمایندگی می کنند، یک نهاد متمرکز که گفته می شود شبکه بیت کوین را کنترل می کند.

سخنگوی BLDF به کوین تلگراف گفت: «آنها سعی دارند آب را گل آلود کنند و توسعه بیت کوین را مانند یک فرآیند متمرکز که توسط چند نفر کنترل می شود به نظر برسد، که یک استدلال مهم برای پرونده آنها است.

به گفته BLDF، نه تنها برای جامعه رمزنگاری بلکه برای کل جهان بسیار نگران‌کننده است که دادگاه‌های بریتانیا اجازه می‌دهند استدلال‌های آنها شنیده شود. او گفت: “این یک سابقه خطرناک را ایجاد می کند که در آن می توان از توسعه دهندگان به دلیل نقض فرمت فایل نرم افزار منبع باز که شخص دیگری ادعا می کند ایجاد کرده است، شکایت کرد.”

مجله: Ordinals بیت کوین را به نسخه بدتر اتریوم تبدیل کردند – آیا می توانیم آن را برطرف کنیم؟
نویسنده: Ana Paula Pereira

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *