پذیرش توکن با حرکت دارایی های دنیای واقعی در زنجیره افزایش می یابد


از املاک و مستغلات گرفته تا هنر دیجیتال و اوراق قرضه دولتی، توکن کردن دارایی‌های دنیای واقعی دیگر موضوعی در آینده نیست.

در حالی که منتقدان بسیاری از هیاهوهای اولیه پیرامون بازار دارایی های واقعی (RWA) را نادیده گرفته اند، این صنعت طی سال گذشته کاهش عمده ای را تجربه کرده است. در واقع، گروه مشاوره بوستون انتظار دارد تا پایان دهه، توکن سازی دارایی های غیرنقد جهانی به یک صنعت 16 تریلیون دلاری تبدیل شود.

دسته های مختلف دارایی به طور فعال در حال توکن سازی و افزایش سرمایه گذاری هستند. آخرین داده ها نشان می دهد که ارزش کل دارایی های توکن شده در دنیای واقعی در ماه آگوست به بالاترین سطح تاریخ 2.75 میلیارد دلار رسیده است. اگرچه از آن زمان این شاخص کاهش یافته است، اما همچنان در سطح قابل توجهی در حدود 2.49 میلیارد دلار تا 30 سپتامبر قرار دارد.

ارزش بازار RWA و تغییر سهم. منبع: Galaxy Research

بر اساس نظرسنجی مشترک شرکت تحقیقاتی و مشاوره Celent و غول بانکداری آمریکایی BNY Mellon، 91 درصد از سرمایه گذاران نهادی علاقه مند به سرمایه گذاری پول خود در دارایی های توکن شده هستند و 97 درصد موافقند که توکن سازی فضای مدیریت دارایی را متحول خواهد کرد.

Matthijs de Vries، یکی از بنیانگذاران AllianceBlock، که در حال ایجاد یک بازار توکن غیرمتمرکز است، به Cointelegraph گفت که چنین آماری بینشی از تأثیر سرمایه گذاری در سطح نهادی بر صنعت ارائه می دهد.

«انتظار می‌رود این روند منجر به رشد تصاعدی در صنعت توکن‌سازی شده RWA شود، به‌ویژه که نقدینگی بیشتری به فضا سرازیر می‌شود. او افزود: «این منجر به بازار صعودی پایدارتر با فرار سرمایه کمتر در اوج خواهد شد.

چه چیزی باعث افزایش ناگهانی علاقه می شود؟

از بیرون، به نظر می رسد که توکن سازی RWA ها به دلیل افزایش وضوح نظارتی و پروژه های آزمایشی موفق در حوزه های قضایی خاص (مانند سوئیس) در حال افزایش است.

دی وریز گفت بازده های ناپایدار در امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، که منجر به سقوط بسیاری از پروژه های رمزنگاری بزرگ در سال 2022 شد، سرمایه گذاران را بر آن می دارد تا به دنبال بازده های پایدار و واقعی مانند آنچه در RWA های توکن دار موجود است باشند.

وی توضیح داد: “سرمایه گذاران اکنون به دنبال افشای شفافی هستند که این بازده ها از کجا حاصل می شود و RWA های توکن شده را به دلیل منبع واضح بازده آنها و افزایش شناسایی توسط بازیکنان سنتی جذاب تر می کند.”

«سرمایه‌گذاران شروع به درک این موضوع کرده‌اند که اگر نتوانید به راحتی توضیح دهید که بازده از کجا می‌آید، احتمالاً بازدهی در نقطه‌ای از بین می‌رود. با RWA های توکن شده، منبع بازگشت را می توان به راحتی برای بومیان کریپتو و شرکت کنندگان جدید فاش کرد.

املاک و مستغلات یکی از حوزه هایی است که توکن سازی در آن تاثیر بسزایی دارد. در حال حاضر، با ارزش تخمینی 613 تریلیون دلار در سال 2023، بزرگترین طبقه دارایی در جهان است.

بین سه ماهه اول و سوم 2023، ارزش املاک و مستغلات زنجیره ای 102٪ یا تقریبا 90 میلیون دلار افزایش یافت.

RWA های املاک و مستغلات: ارزش بازار بر اساس ناشر. منبع: Galaxy Research

ارزش کل دارایی های توکن شده، که در برخی موارد نشان دهنده مطالبات جزئی از املاک و مستغلات است، تا 30 سپتامبر به 178 میلیون دلار رسید. ناشر املاک و مستغلات توکن شده RealT سهم اصلی بازار را در اختیار دارد. Tangible، یکی از صادرکنندگان RWA متمرکز بر املاک، بیشترین رشد را در بین همتایان خود داشته است. ارزش کل توکن های Tangible از تنها 100000 دلار به 64 میلیون دلار در سه فصل اول سال 2023 افزایش یافت.

برنارد لاو، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری املاک و مستغلات مبتنی بر بلاک چین، گروه لبز، به کوین تلگراف گفت که توکن کردن املاک و مستغلات احتمالا بهترین استفاده از این فناوری امروزی است. لاو معتقد است که املاک و مستغلات به دلیل ثبات و ارزش دارایی ملموس آن به عنوان یک سرمایه گذاری بسیار قوی از دیگران متمایز است.

آخرین: با هنرمند چریکی آشنا شوید که تظاهرات “قالب کش” کریپتو را در مقابل SEC برگزار کرد.

او گفت: «پیش از این، بسیاری از سرمایه‌گذاران با پیشینه‌های اقتصادی پایین خود را از بازی املاک کنار گذاشته بودند، زیرا مانع ورود خیلی زیاد بود. و از آنجایی که بسیاری خود را از این معادله خارج می‌کنند، به سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق قرضه روی می‌آورند. اما اکنون که افراد می‌توانند در بخش کوچکی از خانه‌ها، ساختمان‌ها و حتی استراحتگاه‌ها سرمایه‌گذاری کنند، افراد بیشتری می‌توانند مشارکت کنند و رشدی که در بازار شاهد آن هستیم تسریع می‌کند.»

فراتر از سرمایه گذاری در املاک و مستغلات

در حالی که املاک و مستغلات بدون شک یک مورد استفاده محبوب برای توکن‌سازی است، د وریس معتقد است که این فضا می‌تواند در آینده با چالش‌های متعددی روبرو شود که در درجه اول به دلیل قوانین و ثبت‌های مختلف در حوزه‌های قضایی مختلف است. به گفته او، توکن‌سازی در کلاس‌های دارایی مانند کلکسیون‌های خصوصی، الماس، ساعت‌های لوکس، خودروهای کلاسیک، اوراق بهادار و حتی اعتبارات کربنی به‌طور یکپارچه‌تر ترجمه می‌شود.

علاوه بر این، تأثیر توکن‌سازی را می‌توان به طور فعال در حوزه مالی سنتی، به‌ویژه در رابطه با ابزارهای محبوب مانند اوراق قرضه، سهام و صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) احساس کرد. آدام لوی، یکی از بنیانگذاران Backed، پلتفرمی برای دارایی های توکن شده در دنیای واقعی، به کوین تلگراف گفت که این انتقال یک تغییر طبیعی است:

بازار به بازدهی پایدار نیاز دارد. در بازار نزولی، محصولات با درآمد ثابت این را فراهم می کنند. نرخ بهره در مقیاس جهانی در حال افزایش است و همه می خواهند از این بازده تقریباً بدون ریسک بهره مند شوند. ما در حال حاضر علاقه چندانی به سهام توکنیزه شده نمی بینیم، حتی اگر S&P 500 نسبت به امروز حدود 17 درصد رشد داشته باشد. اما ما شاهد افزایش تقاضا هستیم، به ویژه برای محصولات با درآمد ثابت که به دلار آمریکا نیستند.

پروتکل زاویه اخیراً اولین یورو پایدار تولیدکننده بازده را با استفاده از bC3M راه اندازی کرد، یک ETF با درآمد ثابت که به یورو توکن شده است. به طور مشابه، Backed سه محصول یورو را به عنوان بخشی از کارنامه مالی خود عرضه کرده است. لوی افزود: “ما در حال بررسی ETFهای GBP و BRL در آینده هستیم.”

اسناد خزانه داری ایالات متحده

در ماه‌های اخیر، ارزش اسناد خزانه‌داری، اوراق قرضه و بازارهای پولی ایالات متحده به 685 میلیون دلار افزایش یافته است. جذابیت اوراق خزانه توکن شده در میان علاقه مندان به دارایی های دیجیتال در حال افزایش است، به ویژه از آنجایی که بازده اوراق قرضه دولتی ایالات متحده، که به عنوان نرخ بهره بدون ریسک تلقی می شود، اکنون از بازده ارائه شده توسط اکثر پیشنهادات DeFi کم می کند.

تنها در سال 2023، بسیاری از بازیگران جدید مانند OpenEden، Ondo Finance و Maple Finance در بازار ظاهر شدند. هر کدام محصولات خزانه داری با محوریت بلاک چین را معرفی می کنند که سرمایه گذاران باهوش، استارتاپ های دارایی دیجیتال و سازمان های مستقل غیرمتمرکز را هدف قرار می دهند.

با توجه به این روندهای به سرعت در حال ظهور، محققان مدیریت ثروت خصوصی برنشتاین بر این باورند که تا سال 2028، تقریباً 2 درصد از عرضه پول جهانی می تواند از طریق استیبل کوین ها و ارزهای دیجیتال بانک مرکزی توکن شود و ارزش این بخش را به 5 تریلیون دلار برساند.

ابتکارات توکن سازی UBS و JPMorgan

در اوایل این ماه، غول‌های بانکی UBS و JPMorgan با معرفی پلتفرم‌هایی که تعامل یکپارچه بین دارایی‌های مالی سنتی و فناوری بلاک چین را تسهیل می‌کنند، گام‌های مهمی در توکن‌سازی دارایی‌ها برداشتند. به عنوان مثال، UBS یک پایلوت زنده از صندوق شرکت سرمایه متغیر توکن شده (VCC) خود به نام Project Guardian را که توسط بانک مرکزی سنگاپور مدیریت می شود، اعلام کرد.

این تلاش، بخشی از چتر گسترده تر VCC، با هدف آوردن انواع دارایی های دنیای واقعی به بلاک چین است. مدیریت دارایی UBS، از طریق سرویس داخلی UBS Tokenize، آزمایشی کنترل شده از صندوق بازار پول توکن شده را انجام داد و در فعالیت هایی مانند بازخرید و اشتراک صندوق مشارکت داشت.

به گفته توماس کائگی، رئیس مدیریت دارایی UBS در سنگاپور و آسیای جنوب شرقی، این پروژه گام مهمی در جهت رفع پیچیدگی‌های توکن‌سازی صندوق است، با این امید که نقدینگی بازار و دسترسی مشتریان را افزایش دهد.

جی‌پی مورگان پلتفرم توکن‌سازی مبتنی بر بلاک‌چین (شبکه وثیقه توکن‌شده (TCN)) را راه‌اندازی کرده است که غول مدیریت دارایی بلک راک جزو اولین مشتریانش است. این پلتفرم که برای تبدیل دارایی های سنتی به همتاهای دیجیتالی طراحی شده است، اولین معامله خود را با تبدیل سهام یک صندوق بازار پول به توکن های دیجیتال انجام داد.

این تراکنش پیشگام بین جی‌پی مورگان و بلک راک، دارایی‌های منتقل شده به بانک بارکلیز را قادر می‌سازد تا به عنوان وثیقه برای مبادله مشتقات خارج از بورس بین واحدهای تجاری عمل کند.

TCN پس از گذراندن اولین آزمایش داخلی خود در می 2022، اکنون دارای مشتری و خط لوله تراکنش پررونقی است که هدف آن تسریع پرداخت های سنتی در بلاک چین است. تایرون لوبان، رئیس دارایی‌های دیجیتال JPMorgan Onyx در بیانیه‌ای بر ظرفیت این پلتفرم برای بازگشایی سرمایه برای استفاده به عنوان وثیقه در تراکنش‌های جاری و در نتیجه بهبود کارایی، تاکید کرد.

تحولات قابل توجه تر در اطراف منطقه

Untangled Finance، بازاری برای RWA های توکن شده، اخیراً پس از دریافت 13.5 میلیون دلار تزریق سرمایه خطرپذیر به رهبری Fasanara Capital لندن برای انتقال اعتبار خصوصی توکن شده به بلاک چین، در شبکه Celo راه اندازی شد.

این پلتفرم که انتظار می‌رود از طریق پروتکل قابلیت همکاری زنجیره‌ای زنجیره‌ای Chainlink به اکوسیستم اتریوم و Polygon گسترش یابد، قصد دارد وام‌های خصوصی به ارزش ۵۵۰ میلیون دلار در ریل‌های DeFi را به ارزش ۱ تریلیون دلاری بازار سنتی وام‌دهی خصوصی نزدیک‌تر کند.

علاوه بر این، WisdomTree، مدیر دارایی، نه صندوق دیجیتالی توکن شده را در اواخر سال 2022، علاوه بر صندوقی که در اوایل سال با موفقیت راه اندازی کرد، معرفی کرد. این وجوه به عامل انتقال اجازه می دهد تا رکورد ثانویه سهام در بلاک چین Stellar یا Ethereum را حفظ کند.

مجله: فراتر از رمزارز: شواهد دانش صفر پتانسیل را از رای دادن به امور مالی را نشان می دهد

در فوریه 2023، بانک مرکزی هنگ کنگ افتتاحیه 100 میلیون دلار اوراق قرضه سبز یا سرمایه گذاری پایدار را پیشنهاد کرد. در همین حال، در ماه آوریل، بانک سرمایه گذاری فرانسوی Credit Agricole CIB و بانک سوئدی SEB توافق کردند که یک پلت فرم مبتنی بر بلاک چین برای اوراق قرضه توکن شده توسعه دهند.

سرانجام، در 8 سپتامبر، فدرال رزرو ایالات متحده یک مقاله کاری جامع در مورد توکن سازی دارایی ها و دارایی های موزون ریسک منتشر کرد. این سند به طور خلاصه بیان می‌کند که مشابه با استیبل کوین‌ها، توکن‌سازی شامل پنج مؤلفه کلیدی است: بلاک چین، دارایی مرجع، روش‌شناسی ارزش‌گذاری، ذخیره‌سازی یا نگهداری و روش‌های بازخرید.

بنابراین، جالب است که ببینیم این بازار نوپا چگونه توسعه می‌یابد و رشد می‌کند، زیرا افراد، نهادهای اصلی بازار و سرمایه‌گذاران بیشتر و بیشتر به درک مزایای فناوری و مالی فوق‌العاده‌ای که RWA‌های توکن‌شده دارند، ادامه می‌دهند.


نویسنده: Shiraz Jagati

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید