آخرین بیت کوین: بعد از استخراج کل بیت کوین چه اتفاقی خواهد افتاد؟


به گفته برخی کارشناسان، ماینرها همیشه برای اکوسیستم بیت کوین ضروری خواهند بود، حتی پس از استخراج آخرین سکه ها.

ساتوشی ناکاموتو بلوک پیدایش را در 3 ژانویه 2009 استخراج کرد، اولین 50 بیت کوین (BTC) در تاریخ را استخراج کرد و چیزی را راه‌اندازی کرد که تبدیل به یک صنعت میلیارد دلاری با محوریت استخراج کریپتو شد. با این حال، سرنوشت ماینرها پس از انتشار سکه های نهایی نامشخص است، زیرا محدودیتی برای عرضه بیت کوین وجود دارد.

بیت کوین از طریق استخراج ایجاد می شود، فرآیندی که شامل سخت افزار رایانه برای حل مسائل پیچیده ریاضی و تأیید تراکنش ها در شبکه بلاک چین می شود. ماینرها در ازای تلاش‌های خود، به ازای هر بلوک تراکنش، مقدار BTC از پیش تعیین‌شده‌ای دریافت می‌کنند.

طبق گزارش شورای بلاک چین، ماینرها بیش از 19 میلیون بیت کوین پاداش بلوکی دریافت کرده اند و طبق وایت پیپر ناکاموتو، تنها 21 میلیون بیت کوین در دسترس است. پس از رسیدن به این حد، ماینرها دیگر برای تأیید تراکنش ها پاداشی دریافت نخواهند کرد.

نیک هانسن، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت استخراج بیت کوین Luxor Mining، در گفتگو با کوین تلگراف، گفت که با وجود از دست دادن پاداش های بلاک، ماینرها همچنان نقش مهمی در تأیید و ثبت تراکنش ها در بلاک چین ایفا خواهند کرد، اما نحوه جبران آنها تغییر خواهد کرد.

طبق گفته CoinGecko، در حال حاضر، تأیید موفقیت آمیز یک بلوک جدید در بلاک چین، به ماینرها با 6.25 بیت کوین به ارزش تقریبی 188381 دلار در زمان نگارش این مقاله پاداش می دهد. ماینرها نیز کارمزد تراکنش دریافت می کنند.

راستی بر اساس محاسبات به اشتراک گذاشته شده در توییتی که در اول ماه مه توسط شرکت تجزیه و تحلیل زنجیره ای Glassnode به اشتراک گذاشته شد، از سال 2010، کارمزدها و پاداش های بلوک بیش از 50 میلیارد دلار برای استخراج کنندگان به همراه داشته است.

هانسن معتقد است که کارمزد تراکنش‌ها در نهایت انگیزه اصلی برای ماینرها خواهد بود تا مدت‌ها پس از استخراج آخرین بیت کوین ادامه دهند.

وی افزود: «بنابراین، با تبدیل شدن کارمزد تراکنش‌ها به بخش مهمی از اقتصاد استخراج بیت‌کوین، درک پویایی کارمزد تراکنش‌ها و پیش‌بینی آن‌ها برای آینده حیاتی‌تر می‌شود.»

بنابراین مهم است که شاهد افزایش کارمزدها در طول زمان باشیم، چیزی که برای مثال Bitcoin Ordinals اخیرا به آن کمک کرده است.

با این حال، با توجه به اینکه در زمان دریافت پاداش بلوک نهایی BTC، هیچ کس در حال حاضر ماینینگ زنده نخواهد بود، احتمالاً این انتقال سال‌ها باقی مانده است.

برای فهمیدن این موضوع زمان زیادی طول خواهد کشید

طبق گفته هانسن، BTC نهایی احتمالاً در حدود سال 2140 استخراج خواهد شد، بر اساس نرخ کشف بلاک و فرآیند نصف کردن، که تقریباً هر چهار سال یا هر 210000 تراکنش بلوک اتفاق می‌افتد.

نصف شدن بیت کوین یک کاهش برنامه ریزی شده در پاداش های دریافتی توسط ماینرها است و در حال حاضر تخمین زده می شود که مورد بعدی در حدود آوریل 2024 رخ دهد.

از نظر تئوری، با محدود کردن عرضه BTC، ارزش هر سکه باید با افزایش تقاضا و ثابت ماندن عرضه افزایش یابد.

هانسن می گوید که قیمت بیت کوین در سال 2140 به عوامل غیرقابل پیش بینی مانند تقاضای بازار، محیط نظارتی، تحولات تکنولوژیکی و عوامل کلان اقتصادی بستگی دارد.

او گفت: «داشتن تمام بیت‌کوین در گردش ممکن است کمیاب ایجاد کند، اما اینکه آیا این کمبود به افزایش قیمت تبدیل می‌شود، بستگی به پویایی بازار دارد.

همانطور که ما به آینده ای نگاه می کنیم که در آن تمام بیت کوین استخراج می شود، مهم است که به یاد داشته باشیم که بیت کوین با در نظر گرفتن این پایان بازی طراحی شده است.

هانسن افزود: «کاهش پاداش‌های بلوک و تغییر به کارمزد تراکنش‌ها هسته اصلی پروتکل است و نشان‌دهنده راه‌حلی مبتکرانه برای تضمین امنیت مداوم و دوام شبکه است».

مرتبط با: افزایش کارمزد تراکنش های بیت کوین چیز خوبی است، سهام مربی بیت کوین

Jaran Mellerud، یک تحلیلگر تحقیقاتی در Hashrate Index، به کوین تلگراف گفت که با افزایش پذیرش و استفاده از بیت کوین، هزینه تراکنش ها به شدت افزایش می یابد و آن را به منبع اصلی درآمد برای شرکت های استخراج تبدیل می کند.

ملرود گفت که وقتی آخرین بیت کوین صادر می شود، یارانه بلوک آنقدر ناچیز خواهد بود که تأثیر قابل توجهی بر عرضه سکه نخواهد داشت.

او گفت: «با توجه به تقاضای زیاد برای فضای بلوک نسبت به عرضه کمیاب فضای بلوکی، کارمزد تراکنش‌ها باید در سناریوی هیپربیت‌کوین‌سازی آینده به شدت افزایش یابد.»

اگر باور ندارید که در آینده کارمزدهای تراکنش به اندازه کافی بالا باشد که وجود استخراج را توجیه کند، واقعاً به بیت کوین اعتقاد ندارید.

فیات چطور

با آخرین استخراج بیت کوین، ملرود معتقد است ارزش آن با دلار آمریکا یا سایر ارزهای فیات اندازه گیری نخواهد شد.

او پیش‌بینی می‌کند که تا آن زمان، سیستم‌های فیات قبلاً از بین رفته‌اند و بیت‌کوین می‌تواند جانشین شود و به واحد استاندارد حساب در سطح جهانی تبدیل شود.

ملرود گفت: در چنین شرایطی، تنها راه معتبر برای اندازه گیری قدرت خرید بیت کوین این است که ببینیم یک بیت کوین یا ساتوشی چقدر انرژی می تواند بخرد.

وی افزود: همانطور که در حال حاضر قدرت خرید دلار آمریکا را بر حسب انرژی اندازه گیری می کنیم، آن هم بشکه های نفت است.

مدت‌ها پیش‌بینی می‌شد که سیستم‌های پولی فیات به دلیل مشکلات زیادی که سیستم مالی سنتی با آن مواجه است، سقوط خواهد کرد. در مارس 2023، بانک سیلیکون ولی پس از Signature Bank و Silvergate Bank به دلیل بحران نقدینگی سقوط کرد.

مرتبط با: اولین بحران بدهی جهانی به این معنی است که می توانید انتظار درد بیشتری را در پیش داشته باشید

قبل از بحران بانکی مارس 2023، نظرسنجی انجام شده در فوریه توسط شرکت هوش تجاری Morning Consult و به سفارش صرافی رمزارز Coinbase نشان داد که اکثر پاسخ دهندگان قبلاً از سیستم مالی جهانی ناامید شده بودند.

اکثر پاسخ دهندگان از سیستم مالی جهانی ناامید هستند و خواهان تغییر هستند. منبع: میز صبح

بیت کوین ممکن است تا 120 سال دیگر یکسان نباشد

پت وایت، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل پلتفرم دارایی دیجیتال Bitwave، در صحبت با Cointelegraph، معتقد است که ماینرها همچنان بخش مهمی از اکوسیستم خواهند بود، اما همه آنها زنده نخواهند بود زیرا برخی از آنها در مواجهه با افزایش هزینه ها تعطیل می شوند.

بر اساس گزارش 24 مارس توسط Glassnode، از سال 2010، ماینرها برای دوره های زمانی طولانی بی سود بوده اند، در حالی که تنها 47٪ از روزهای معاملاتی سودآور هستند.

طبق داده های Glassnode، ماینرها برای مدت طولانی سودآور بوده اند. منبع: Glassnode

وایت گفت: «من فکر می‌کنم منطقی است که شاهد تعطیلی برخی از ماینرها یا سایر روش‌های دستکاری برای افزایش هزینه‌ها باشیم.»

با این حال، من فکر می‌کنم این اتفاق مدت‌ها قبل از استخراج آخرین بیت‌کوین رخ می‌دهد، زیرا چند هاوینگ آخر پاداش‌های بلوک ساتوشی را کاهش می‌دهد.

اما وایت همچنین می گوید که «در 120 سال خیلی چیزها ممکن است اتفاق بیفتد» و اینکه بیت کوین می تواند اساساً در قرن آینده تغییر کند.

وایت معتقد است که تا سال 2140، رایانه‌های کوانتومی احتمالاً رمزگذاری زیربنایی بیت‌کوین را شکسته‌اند، اما می‌گوید مهندسانی که روی آن کار می‌کنند مدت‌هاست که می‌دانند این رمزگذاری کوانتومی نیست.

او گفت: “این نباید مردم را به دلیل مسئله امنیت کوانتومی بترساند. از الان تا سال 2140، یک بازسازی اساسی روی بیت کوین، از لایه رمزگذاری، مورد نیاز است.”

وایت گفت: «در این مرحله، جامعه توسعه دهندگان بیت کوین قادر خواهند بود ارزیابی کنند که آیا ما یک شبکه مبتنی بر کارمزد داریم یا اینکه استخراج بیت کوین اضافی برای ایمن سازی شبکه ضروری است یا خیر.

وایت همچنین حدس می‌زند که در حالی که وایت پیپر ساتوشی ناکاموتو بیان می‌کند که ۲۱ میلیون بیت‌کوین حد عرضه و مشخص‌ترین قانون است، هیچ یک از ما تا سال ۲۱۴۰ زنده نخواهیم بود تا این قانون را اجرا کنیم.

او معتقد است کریپتو به کدگذاری و اجماع دست می یابد. اگر جامعه احساس کند که انگیزه کارمزد تراکنش برای ایمن نگه داشتن شبکه کافی نیست، ماینرهای آینده از نظر تئوری می توانند سقف سخت بیت کوین را به بیش از 21 میلیون افزایش دهند.

مرتبط با: 160000 دلار در نصف بعدی؟ مدل شمارش معکوس برای بیت کوین جدید جدید

مشخص نیست که این موضوع چه تاثیری بر قیمت دارد، اما در هر صورت، وایت فکر می‌کند که قیمت بیت‌کوین در نقطه‌ای از قیمت که منعکس‌کننده تورم جهانی است، تثبیت می‌شود و اگر یک یا چند کشور به‌طور جدی آن را به عنوان ارز ذخیره‌ای بپذیرند، در ۱۲۰ سال آینده، اقدام بزرگ قیمتی رخ خواهد داد.

او می‌گوید در این مورد، “احتمالاً مستقل از برنامه‌های استخراج بیت‌کوین خواهد بود” و قوی‌ترین لحظه برای افزایش قیمت بیت‌کوین خواهد بود.

مطالب مرتبط: قانون ایالات متحده از شرکت ها محافظت می کند و سرمایه گذاران فردی را افشا می کند – نماینده تورس

وایت می‌گوید: «چیزهایی وجود دارد که نمی‌توانستیم تصور کنیم که می‌تواند بر بیت‌کوین تأثیر بگذارد – آشکارا جنگ‌ها و بحران‌های انرژی – اما اگر تا آن زمان یک گونه چند سیاره‌ای واقعی بودیم و برای پشتیبانی از سرعت‌های ارتباطی در سطح منظومه شمسی نیاز به افزایش زمان تولید بلوک داشتیم، چه می‌شد.

چیزی که من همیشه مهم می‌دانستم این است که روی سخت‌ترین مشکلاتی که امروز می‌بینیم تمرکز کنم و تمام تلاش خود را برای حل آنها انجام دهیم. این می‌تواند به معنای حل پرداخت‌ها یا مالکیت دیجیتال یا بانکداری افراد غیربانکی باشد – اینها مسائلی هستند که در حال حاضر باید روی آنها متمرکز شوند.
نویسنده: Stephen Katte

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *