گزارش: هکر FTX 120 میلیون دلار در جریان پرونده Sam Bankman-Fried منتقل کرد


شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین Elliptic احتمال کار خودی FTX در پشت هک ۴۷۷ میلیون دلاری را رد نکرد.

هکرهای ناشناس صرافی منحل شده FTX در حال جابجایی مقادیر زیادی از دارایی های دزدیده شده از این پلتفرم هستند و با ادامه محاکمه سام بنکمن-فرید، بنیانگذار FTX، تراکنش های جدیدی در حال انجام است.

شرکت تحلیل بلاک چین Elliptic در 12 اکتبر گزارش داد که 72500 اتر (ETH) سرقت شده از FTX برای اولین بار از زمان هک شدن صرافی در نوامبر 2022 ظاهر شده است.

به گفته Elliptic، سارق از 30 سپتامبر 2023، 120 میلیون دلار ETH را از طریق صرافی غیرمتمرکز چند زنجیره ای (DEX) THORSwap به بیت کوین (BTC) تبدیل کرده است.

اولین تبدیل‌ها درست چند روز قبل از شروع محاکمه بانکمن-فرید در 3 اکتبر انجام شد. در زمان حمله، مبلغ تبدیل شده به ارزش 87 میلیون دلار یا 18 درصد از کل وجوه سرقت شده 477 میلیون دلاری بود.

هکر FTX از تکنیک شویی مشابهی استفاده کرد که بلافاصله پس از آن اجرا شد، زمانی که دزد 65000 ETH (100000 دلار) را با استفاده از پل زنجیره ای RenBridge در نوامبر سال گذشته به بیت کوین منتقل کرد، پول را سرقت کرد.

Elliptic در گزارش جدید خود نوشت: 180000 ETH که از طریق RenBridge به بیت کوین تبدیل نشده بود تا ساعات اولیه 30 سپتامبر 2023 خاموش بود – در آن زمان ارزش آن 300 میلیون دلار بود.

تعداد روزانه تراکنش های مربوط به دارایی های سرقت شده FTX. منبع: بیضوی

Elliptic خاطرنشان کرد که هکر FTX در روزهای پس از هک 94 میلیون دلار از دست داد زیرا مهاجم با عجله به پولشویی از طریق صرافی های غیرمتمرکز، پل های زنجیره ای متقابل و میکسرها پرداخت.

مرتبط با: هکر FTX ممکن است از آزمایش SBF به عنوان محافظ دود استفاده کند: CertiK

Elliptic اظهار داشت که تقریبا یک سال پس از هک، هویت سارق FTX هنوز مشخص نیست. شرکت تحلیل بلاک چین سه احتمال بالقوه برای اینکه چه کسی ممکن است پشت سرقت FTX باشد را پیشنهاد کرد. اینها شامل شغل داخلی FTX، گروه لازاروس کره شمالی و گروه های جنایی مرتبط با روسیه است.

برخی از کارمندان FTX ممکن است به دلایل عملیاتی به دارایی های رمزنگاری کسب و کار دسترسی داشته باشند تا آنها را جابجا کنند. در گزارش Elliptic آمده است: “در هرج و مرج پیرامون ورشکستگی و فروپاشی شرکت، ممکن است یک بازیگر داخلی این دارایی ها را به دست آورد.”

مجله: کارآگاهان بلاک چین – Mt. سقوط Gox شاهد تولد Chainalytic بود


نویسنده: Helen Partz

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید