Stellar به Bytecode Alliance می‌پیوندد تا به توسعه Wasm جایگزین EVM کمک کند


Stellar به گروه صنعتی که در حال توسعه Wasm، یک موتور محاسباتی جایگزین برای اجرای قراردادهای هوشمند است، پیوست.

طبق اعلامیه در 21 آگوست، بنیاد توسعه استلار به اتحاد Bytecode ملحق شده است، یک گروه صنعتی که از توسعه WebAssembly (Wasm) پشتیبانی می کند. Wasm یک رقیب برای ماشین مجازی اتریوم (EVM) است که توسط اکوسیستم اتریوم استفاده می شود. همچنین در برنامه های غیر بلاک چینی و مبتنی بر مرورگر استفاده می شود.

EVM یک ماشین مجازی یا موتور محاسباتی است که برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می شود. اتریوم توسط اکثر شبکه های بلاک چین، از جمله BNB Chain (BNB)، Avalanche (AVAX) و دیگران استفاده می شود. اما چندین شبکه به جای آن از Wasm استفاده می کنند، از جمله Polkadot (DOT)، MultiversX (الروند سابق) (EGLD)، و رایانه اینترنتی (ICP).

Stellar به عنوان یک شبکه پرداخت در سال 2014 شروع به کار کرد. اما در سال 2022 قراردادهای هوشمند را برای ارائه عملکرد بیشتر به شبکه معرفی کرد. در آوریل 2022، توسعه دهندگان Stellar Wasm را به عنوان موتور محاسباتی خود انتخاب کردند. آنها استدلال کردند که با وجود محبوبیت EVM، “مدل های ذخیره سازی و اجرا گران هستند و موازی کردن آنها دشوار است”، که “از مقیاس پذیری جلوگیری می کند” و عملیات را گران تر می کند.

مرتبط با: استلار برای خرید سهام اقلیت در مانی گرام وارد خزانه داری می شود

Stellar همچنین استدلال کرد که Wasm برای محیط‌های “بسیار خصمانه” مانند بلاک چین عالی است، زیرا در ابتدا برای برنامه‌های مرورگر توسعه داده شد. این دلیل دیگری بود که تیم Wasm را به EVM انتخاب کرد.

اما بسیاری از کارهای توسعه برای Wasm توسط Bytecode Alliance، یک سازمان غیرانتفاعی متشکل از شرکت‌های اینترنتی مانند آمازون، کاسکو، اینتل، مایکروسافت و دیگران تولید می‌شود. زمانی که Stellar Wasm را به عنوان موتور محاسباتی خود انتخاب کرد، توسعه دهنده کامپیوتر اینترنتی Dfinity تنها عضو اتحاد بود که یک شبکه بلاک چین را نمایندگی می کرد.

Stellar در اعلامیه 21 آگوست خود استدلال کرد که پیوستن به اتحاد Bytecode “بدون فکر” است زیرا به تیم اجازه می دهد “استانداردها و ابزارها” را در جامعه توسعه Wasm تحت تأثیر قرار دهد. آنها تاکید کردند که هدف آنها نه تنها نمایندگی Stellar بلکه “دفاع از تمام بلاک چین و توسعه دهندگان آن” است. به گفته Stellar، مشارکت او در این سازمان به اتحاد کمک می کند تا از نیازهای توسعه دهندگان وب 3 و بلاک چین پشتیبانی کند:

«این تأثیر اکوسیستم Wasm را به سمت میزبانی و پشتیبانی از طیف گسترده‌تری از برنامه‌ها سوق می‌دهد، و اتحاد را قادر می‌سازد تا نیازهای منحصربه‌فرد بلاک چین و موارد استفاده غیر وب را در نظر بگیرد. […] پلتفرم های قرارداد هوشمند».

جامعه Wasm به ورود به دنیای Web3 تحت سلطه EVM ادامه می دهد. در 3 آوریل، شبکه Astar اعلام کرد که اجازه می دهد هر دو قرارداد EVM و Wasm در یک شبکه مستقر شوند و به توسعه دهندگان اجازه می دهد از هر دو ماشین مجازی استفاده کنند. پرایمر این رویداد را با عنوان “روز راه اندازی Wasm” برچسب گذاری کرد. در 22 آگوست، بایننس اعلام کرد که 2.2 میلیون دلار بودجه برای پلتفرم برنامه کاربردی اثبات دانش صفر به نام “zkWASMHub” با استفاده از Wasm جمع آوری خواهد کرد.
نویسنده: Tom Blackstone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *