گرایش Starknet و zkSync به سمت کسب درآمد از آنجایی که اکوسیستم های رمزنگاری توسعه دهندگان را تا 28٪ کاهش می دهند.


توسعه دهندگان فعال ماهانه در اکوسیستم کریپتو در ماه اکتبر 28 درصد سال به سال کاهش یافتند، اما برخی موفق شده اند این روند را معکوس کنند.

بر اساس داده‌ها، راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم Starknet و zkSync از جمله پلتفرم‌هایی هستند که تعداد کل توسعه‌دهندگان فعال ماهانه خود را در ۱۲ ماه گذشته افزایش داده‌اند.

طبق گزارش توسعه‌دهندگان به‌روزرسانی شده توسط Electric، Starknet و zkSync به ترتیب تنها 3 و 6 درصد افزایش داشته‌اند، در حالی که شرکت‌هایی مانند اتریوم، Polygon و Solana به ترتیب شاهد کاهش 23 درصدی، 43 درصدی و 57 درصدی بودند. در همان بازه زمانی سرمایه تا اول اکتبر داده‌ها را ارائه کرد.

مجموع توسعه دهندگان فعال ماهانه 27.7% کاهش یافته است، از 26701 توسعه دهنده به 19279; این نشان دهنده روند نزولی گسترده تر توسعه دهندگان در 12 ماه گذشته است.

توسعه دهندگان فعال ماهانه در اکوسیستم ارزهای دیجیتال از سال 2015. منبع: سرمایه برق

Chainlink، Stellar، Aztec Protocol و Ripple نیز تعداد توسعه دهندگان خود را از اول اکتبر افزایش دادند، اما تعداد توسعه دهندگان فعال ماهانه آنها کمتر از zkSync و Starknet بود.

Starknet StarkWare و ZkSync Matter Labs راه‌حل‌های لایه 2 هستند که هدف آن مقیاس‌سازی اتریوم از طریق مجموعه‌های دانش صفر است که در سال 2023 مورد توجه قرار می‌گیرند.

بیشتر تمرکز استارک نت اخیراً حول محور “جهش کوانتومی” است که در ماه جولای پخش شد. از نظر تئوری، می تواند به طور مداوم TPS (تراکنش در ثانیه) اتریوم را از حدود 13-15 به 37 TPS و در برخی موارد تا 90 TPS افزایش دهد.

Starknet و zkSync همچنین روی راه‌حل‌های ماشین مجازی اتریوم (zkEVM) با دانش صفر کار می‌کنند تا اتریوم را در طول سال ۲۰۲۳ مقیاس‌پذیر کنند.

توسعه دهندگان در zkSync همچنین در حال ایجاد شبکه ای از “Hyperchains” برای ایجاد اکوسیستمی از پروتکل های متقابل و زنجیره های مستقل به عنوان بخشی از یک پشته فناوری دانش صفر هستند. این شرکت این راه حل را در ژوئن اعلام کرد و امیدوار است تا پایان سال 2023 یک نسخه فعال از آن داشته باشد.

مرتبط با: 48 درصد کمتر کدگذارهای جدید رمزنگاری در سال گذشته: گزارش

در موضوع 18 اکتبر در ” (یک تا دو سال) توسعه دهندگان در 12 ماه گذشته نسبتاً پایدار مانده اند:

انریکه گفت: «ما می‌توانیم شاهد کاهش -58 درصدی در تازه‌واردها، افزایش متوسط ​​+11 درصدی در توسعه‌دهندگان نوظهور و افزایش جزئی +5 درصدی در توسعه‌دهندگان مستقر باشیم».

انریکه خاطرنشان کرد که این یک روند چرخه‌ای است که در آن افراد تازه وارد بر بازار توسعه‌دهندگان در طول بازارهای صعودی تسلط دارند، اما تعداد آنها با شروع کاهش قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

Electric Capital معمولاً داده‌های خود را از مخازن کد و تعهدات کد در پلتفرم توسعه‌دهنده منبع باز GitHub به دست می‌آورد.

مجله: آیا می خواهید 500٪ از نکات سهام ChatGPT درآمد کسب کنید؟ بارد به چپ متمایل می شود، 100 میلیون دلار memecoin هوش مصنوعی: AI Eye
نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید