خروج استیبل کوین: چرا سرمایه گذاران از پناهگاه امن کریپتو فرار می کنند؟


با روی آوردن سرمایه گذاران به دارایی های سنتی، استیبل کوین ها به مدت 17 ماه در حال کاهش بوده اند. برای توقف مهاجرت چه اتفاقی باید بیفتد؟

در سالی پر از عدم قطعیت در فضای ارزهای دیجیتال، روند جدیدی در حال ظهور است: خروج استیبل کوین که برای 18 ماه متوالی ادامه داشته است و تسلط استیبل کوین ها در بازار به 11.6 درصد کاهش یافته است.

طبق گزارشی از CCData، ارزش کل بازار صنعت استیبل کوین در ماه جولای 124 میلیارد دلار بود، در میان کاهش 18 ماهه که بر اکثر استیبل کوین‌های اصلی تأثیر گذاشته است. در حالی که Pax Dollar (USDP)، USD Coin (USDC) و Binance USD (BUSD) با کاهش مواجه شدند، Tether (USDT)، بزرگترین استیبل کوین از نظر ارزش بازار، به رشد خود ادامه داد.

استیبل کوین ها دسته ای از ارزهای رمزپایه هستند که سعی می کنند از طریق روش های مختلف ثبات قیمت را حفظ کنند. بسیاری از استیبل کوین های پیشرو توسط ارزهای فیات پشتیبانی می شوند، در حالی که برخی دیگر توسط ارزهای دیجیتال یا کالاها یا بر اساس الگوریتم ها پشتیبانی می شوند.

دلایل مهاجرت اخیر کاملاً مشخص نیست و ممکن است چند وجهی باشد.

تعلیق سپرده‌های ارز فیات در Binance.US در پی شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده و اقدام MakerDAO برای حذف USDP از ذخایر خود به دلیل ناتوانی در ایجاد درآمد اضافی، صنعت را تحت تأثیر قرار داده است.

بر اساس گزارش CCData، حجم معاملات استیبل کوین با 10.9 درصد افزایش به 406 میلیارد دلار در ماه آگوست رسید، اما فعالیت در صرافی های متمرکز همچنان با چالش مواجه است، زیرا حجم معاملات کلی در ماه سپتامبر کاهش می یابد.

گزارش CCData به شکایت‌های SEC علیه صرافی‌های پیشرو ارزهای دیجیتال بایننس و کوین‌بیس و رقابت برای فهرست کردن صندوق معامله‌شده در بورس بیت‌کوین (BTC) به‌عنوان عوامل مؤثر در افزایش حجم معاملات استیبل‌کوین اشاره می‌کند.

این عوامل نشان می دهد که استیبل کوین ها همچنان به عنوان یک پناهگاه امن برای سرمایه گذاران عمل می کنند. این بدان معناست که این خروج می‌تواند به عوامل دیگری مرتبط باشد، مانند اینکه سرمایه‌گذاران استیبل‌کوین‌های خود را برای خرید دارایی‌های سنتی در حین خروج از فضای ارزهای دیجیتال نقد می‌کنند، یا بهره‌گیری از بازده فزاینده استیبل کوین‌ها. اوراق بهادار درآمدی

به عنوان مثال، با افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو برای کاهش تورم، بازده اوراق 10 ساله خزانه داری ایالات متحده در حال افزایش است. بازدهی این اسکناس ها در مقطعی در سال 2020 کمتر از 0.4 درصد بود، اما اکنون به 4.25 درصد رسیده است.

Kadan Stadelmann، مدیر ارشد فناوری پلتفرم بلاک چین کومودو، به کوین تلگراف گفت که یکی از دلایلی که سرمایه گذاران به خرید اوراق خزانه می پردازند «اطمینان بیشتر پشت آن» است. اگرچه دولت هایی مانند ایالات متحده با مشکلات جدی بدهی مواجه هستند، اما همچنان از نظر اکثریت قریب به اتفاق مردم، آنها را با ثبات می دانند. استادلمن افزود:

در همین حال، استیبل کوین‌ها به‌عنوان ریسک‌پذیرتر شناخته می‌شوند، زیرا بازار ارزهای دیجیتال هنوز تا حد زیادی غیرقابل تنظیم است. علاوه بر این، بازگشت استیبل کوین به طور کامل تضمین نمی شود. این بدان معناست که اگر نرخ‌های بهره بین هر دو گزینه قابل مقایسه باشد، سرمایه‌گذاران احتمالاً اوراق خزانه را به جای استیبل کوین‌ها انتخاب می‌کنند.

با بررسی عمیق تر، کاهش ارزش بازار بخش استیبل کوین می تواند به طور قابل توجهی بر بازار گسترده تر ارزهای دیجیتال تأثیر بگذارد. استیبل کوین ها اغلب به عنوان وسیله ای برای مبادله و ذخیره ارزش در تراکنش های کریپتو استفاده می شوند. این بدان معناست که اگر تقاضا برای استیبل کوین ها کاهش یابد، می تواند نقدینگی و کارایی بازار کریپتو را به طور کلی کاهش دهد.

عرضه در گردش استیبل کوین ها در بلندمدت افزایش یافته است

در حالی که ارزش کل بازار صنعت استیبل کوین به مدت 16 ماه متوالی کاهش یافته است، گزارش CCData به تفصیل توضیح داد که حجم معاملات به سرنوشت مشابهی دچار نشد.

بکی ساروات، مدیر ارشد ارتباطات پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال CEX.IO، در گفتگو با کوین تلگراف، به تغییرات متعددی در صنعت استیبل کوین اشاره کرد که سابقه تاریخی و افزایش تقاضا داشته است، از جمله افزایش USDT و کاهش جزئی که در ماه آگوست مشاهده شد.

مجله: “هوش مصنوعی صنعت را کشت”: رئیس EasyTranslate در حال سازگاری با تغییرات است

سروات خاطرنشان کرد که بسیاری از پروژه ها “نوسانات محسوس” را در USDC در سال جاری تجربه کرده اند، به عنوان مثال، Circle فاش کرد که 3.3 میلیارد دلار پس از فروپاشی بانک سیلیکون ولی در ماه مارس، زمانی که بدهی ها کاهش یافت، در موسسه مالی گیر کرده بود. او گفت که این “احتمالاً جدولی را برای بایننس تنظیم می کند تا دارایی ها را از استیبل کوین به BTC و ETH تغییر دهد.” سرورت افزود:

در عین حال، فراگیر بودن USDC در فضای DeFi مدت‌هاست که به دلیل الزامات بیش از حد وثیقه، سایر استیبل کوین‌ها مانند Dai را به حاشیه رانده است.

او همچنین خاطرنشان کرد که پس از اینکه Paxos مجبور به توقف انتشار توکن‌های جدید شد، BUSD استیبل‌کوین پرچمدار بایننس به کاهش خود ادامه داد. بایننس از آن زمان TrueUSD (TUSD) و First Digital USD (FDUSD) را پذیرفته است. هر دوی آنها “در سال 2023 به ترتیب شاهد افزایش سرمایه بازار به ترتیب 240٪ و 1950٪ بودند.”

توماس پرفیمو، رئیس استراتژی صرافی کریپتوکارنسی کراکن، به کوین تلگراف گفت که ارزش بازار استیبل کوین ها «با تقاضای بازار مطابقت دارد» و افزود:

طی سه سال و نیم گذشته، عرضه استیبل کوین در گردش از 5 میلیارد دلار به 115 میلیارد دلار افزایش یافته است. با توجه به جذابیت پوشش ریسک و انعطاف پذیری جهانی 24 ساعته، این نشان دهنده رشد عظیمی است.

Peli Wang، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Bracket Labs، یک صرافی غیرمتمرکز گزینه های مالی، خاطرنشان کرد که استیبل کوین های پیشرو USDT و USDC از ژوئن 2022 تا سپتامبر 2023 کاهش 23 درصدی را در ارزش بازار خود ثبت کردند. فضای ارزهای دیجیتال از نوامبر 2021 تا سپتامبر 2023 متحمل ضررهایی از 3 تریلیون دلار تا 1 تریلیون دلار شده است.

به گفته وانگ، بسیاری از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال «بسیار فرصت‌طلب هستند به این معنا که پیگیری می‌کنند که بازده به کجا می‌رود». پس از بهره‌گیری از فرصت‌های بازگشت بهتر در کریپتو در دوره‌ای که فاینانس سنتی نرخ‌های بهره پایینی داشت، اکنون با افزایش نرخ‌های بهره، به امور مالی سنتی روی آورده‌اند.

ردیابی عملکرد من

وانگ در این تحلیل تنها نیست: Perfumo کراکن به کوین تلگراف گفت: «کاهش عرضه استیبل کوین احتمالاً به جذابیت سایر معادل‌های نقدی با سود بالاتر، از جمله اوراق قرضه دولتی مرتبط است».

پرفیمو افزود که شرکت بیمه سپرده فدرال گزارش داد که بانک های ایالات متحده “بیش از هر زمان دیگری در چهار دهه گذشته” به دلیل افزایش بازدهی، احتمالاً به دلیل انتقال وجوه به خزانه داری یا صندوق های بازار پولی که بازدهی بهتری دارند، سپرده های خود را از دست داده اند.

پگاه سلطانی، رئیس محصولات پرداخت در شرکت فین‌تک ریپل، به کوین تلگراف گفت که در سال 2020، زمانی که نرخ بهره در امور مالی سنتی پایین بود، «هزینه فرصت کمی برای نگهداری پول در استیبل‌کوین‌های بدون بازده، مانند خزانه‌داری و سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت وجود دارد. بازده ارائه می کند. “نزدیک به 0٪.”

سلطانی اضافه کرد که با افزایش نرخ بهره، نگهداری استیبل کوین به جای ابزارهای بازدهی کمتر جذاب می شود.

اکنون که خزانه‌ها 5% هستند، هزینه‌های واقعی برای نگهداری دارایی‌ها در استیبل کوین‌ها از طریق خزانه‌داری وجود دارد. ریسک عامل آشکارتر است، اما پویایی های اقتصادی احتمالاً نقش بیشتری در فراز و نشیب های ارزش بازار بازی می کند.

به گفته Sarwate از CEX.IO، “شکی نیست” که نرخ های بهره بالاتر تامین مالی سنتی را برای سرمایه گذارانی که به دنبال درآمد ثابت هستند جذاب تر می کند. او اضافه کرد که پذیرش استیبل کوین در ابتدا یک «رمپ قابل دوام برای شرکت‌کنندگانی که از رمزنگاری باهوش هستند برای دسترسی به خدمات پیشرفته‌تر در اقتصاد دیجیتال» بود.

ارز فیات توکن شده

سال 2023 شاهد کاهش ارزش استیبل کوین‌های اصلی USDC و USDT بودیم که اعتماد سرمایه‌گذاران را متزلزل کرد. وقتی این موضوع را با سقوط اخیر صرافی ارزهای دیجیتال FTX و اکوسیستم Terra، که شامل یک استیبل کوین الگوریتمی است که تقریباً تمام ارزش خود را از دست داده است، همراه می‌کنیم، مشخص می‌شود که بازار استیبل کوین با چالش‌های جدی مواجه است که در ذهن بسیاری از صنعت‌ها تازه باقی مانده است. شركت كنندگان.

ساروات به این نتیجه رسید که این شرکت کنندگان در صنعت می خواهند با مشاهده رشد سرمایه گذاری خود احساس امنیت کنند. این بدان معناست که تا زمانی که استیبل کوین‌ها به طور معناداری به این دو نگرانی نپردازند، احتمالاً همچنان شاهد عملکرد ضعیف یا ضعیف برای این مورد خاص خواهیم بود.

سلطانی در مورد اینکه آیا تغییر به اوراق بهادار با درآمد ثابت موقتی است یا نشان‌دهنده یک روند بلندمدت است، به کوین تلگراف گفت که دارایی‌های توکن‌سازی‌شده مانند ارزهای فیات «مفید بیشتری نسبت به ارزهای غیرتوکن‌شده» دارند، به‌ویژه اگر در بلاک‌چین‌های با عملکرد بالا منتشر شوند:

“آینده فیات توکنیزه شده است. هنوز مشخص نیست که آیا توسط یک بانک، Circle، Tether یا دیگران منتشر خواهد شد. انتقال به وزارت خزانه داری چه در کوتاه مدت و چه بلند مدت، نشانه موفقیت اقتصادی و نظارتی است.»

او اضافه کرد که اگر استیبل کوین‌ها با بازدهی مشابه خزانه‌داری‌ها سازگار باقی بمانند، بسیاری از کاربران ارزهای دیجیتال احتمالاً می‌خواهند دارایی‌های خود را در استیبل‌کوین‌ها نگهداری کنند که حمل و نقل و معامله آسان‌تر است.

به عبارت ساده تر، انگیزه نگهداری پول نقد و سایر اوراق با درآمد ثابت در امور مالی سنتی در حال افزایش است، در حالی که انگیزه نگهداری استیبل کوین ها به ظاهر کاهش می یابد.

آیا استیبل کوین پی پال می تواند اوضاع را تغییر دهد؟

در ماه آگوست، غول پرداخت جهانی پی پال یک استیبل کوین جدید به نام PayPal USD (PYUSD) معرفی کرد، یک استیبل کوین مبتنی بر اتریوم و دلار آمریکا که توسط Paxos منتشر شد و کاملاً توسط سپرده های دلاری ایالات متحده، اوراق بهادار کوتاه مدت خزانه داری و سایر معادل های نقدی پشتیبانی می شد.

استیبل کوین اولین سکه ای است که توسط یک موسسه مالی بزرگ ایالات متحده پشتیبانی می شود که به طور بالقوه می تواند اعتماد سرمایه گذاران را به آن افزایش دهد. دیگران، همانطور که Sarwate از CEX.IO اشاره می کند، از ماهیت متمرکز آن ناامید هستند و نگرانی هایی را در مورد برخی از ویژگی های بحث برانگیز مانند مسدود کردن آدرس و حذف وجوه مطرح کرده اند.

ساروات افزود که «بسیاری هستند که فکر می‌کنند چنین کنترلی بر خلاف وعده ارزهای دیجیتال است». به نظر او، این ممکن است توضیح دهد که چرا PYUSD تاکنون برای به دست آوردن کشش تلاش کرده است.

استیبل کوین پی پال می تواند به بهبود صنعت کمک کند، حتی اگر کاربران جدیدی وارد کند که قبلا هرگز از ارز دیجیتال استفاده نکرده اند. اریک اندرسون، تحلیلگر ارشد تحقیقاتی در شرکت ETF Global X، در صحبت با کوین تلگراف، پیشنهاد کرد که PYUSD می تواند مانع ورود به ارزهای دیجیتال را کاهش دهد:

ما معتقدیم راه‌اندازی PayPal این پتانسیل را دارد که این فناوری را برای یک پایگاه عظیم کاربر (تقریباً بیش از 430 میلیون کاربر فعال) در دسترس‌تر و کمتر مرعوب‌تر کند، که می‌تواند یک چیز عالی برای پذیرش باشد.»

Sarwate ظاهراً با این ارزیابی موافق است و می‌گوید که داشتن نام PayPal در پشت یک استیبل کوین «می‌تواند نقطه فروش برای تازه‌واردان به فضا باشد و به ایجاد PYUSD به‌عنوان یک ارز دیجیتال دروازه کمک کند».

آخرین: تعریف مجدد پول: معضل ارز دیجیتال آمریکا

سلطانی ریپل نیز این عقیده را تکرار کرد و گفت که اگر استیبل کوین در اکوسیستم ارزهای دیجیتال گسترده‌تر فهرست شده و در دسترس باشد و توسط معامله‌گرانی که با تتر کار می‌کنند پذیرفته شود، می‌تواند «جریان‌های ورودی به استیبل‌کوین‌ها ایجاد کند و سهم بازار موجود را به میزان قابل توجهی جابجا کند».

به گفته سلطانی، بازار استیبل کوین به طور طبیعی «با چند نام قابل اعتماد تثبیت خواهد شد»، در غیر این صورت «نقدینگی بسیار پراکنده خواهد شد».

در پایان روز، به نظر می‌رسد که خروج استیبل کوین توسط بازار نسبتاً باثبات ارزهای دیجیتال و پرواز به سمت دارایی‌های بازدهی هدایت می‌شود که در آن سرمایه‌گذاران می‌توانند با تقویت بازار ارزهای دیجیتال احساس امنیت کنند.

باید دید که آیا استیبل کوین‌ها در معرض بازدهی از اوراق بهادار با درآمد ثابتی قرار می‌گیرند که پشتیبان آن‌ها هستند یا اینکه رمپ‌های ورود و خروج آن‌ها آنقدر یکپارچه و کارآمد می‌شوند که بازار شروع به نوسانات شدید می‌کند.
نویسنده: Francisco Rodrigues

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید