SBF و کارولین الیسون برای نگه داشتن بیت کوین زیر 20 هزار دلار توطئه کردند، اما آیا این کار موثر بود؟


SBF، Caroline Ellision، Alameda و FTX ممکن است برای نگه داشتن قیمت بیت کوین زیر 20000 دلار توطئه کرده باشند، اما آیا واقعاً ممکن است و ارزش تلاش را دارد؟

کارولین الیسون، رئیس سابق موسسه تحقیقاتی منحله آلامدا، در 11 اکتبر به دادگاهی در ایالات متحده گفت که از بنیانگذار و مدیر عامل FTX سم “SBF” Bankman-Fried دستورالعمل هایی برای فروش بیت کوین (BTC) دریافت کرده است. قیمت آن بالای 20000 دلار باقی ماند.

این اعتراف برای کل صنعت کریپتو شوک بود، اما این دو که برای سرکوب قیمت بیت کوین توطئه می کنند و در واقع انجام این کار را انجام می دهند، دو چیز متفاوت هستند.

در حالی که هیچ جزئیاتی در مورد اندازه و زمان این تراکنش ها در دسترس نیست، چارچوب زمانی احتمالاً در سپتامبر و اکتبر 2022، تنها چند هفته قبل از فروپاشی Alameda و FTX است.

همانطور که برخی از تحلیلگران و معامله گران ادعا می کنند، تعیین اینکه آیا Alameda برای پایین آوردن قیمت بیت کوین به زیر 20000 دلار به طور موثر عمل کرده است یا نه، چالش برانگیز است. با این حال، می توان با مقایسه آن با سایر صرافی ها و حجم کل معاملات آن، اهمیت ذخایر بیت کوین FTX را ارزیابی کرد.

کیف پول بیت کوین را ببینید

تنها اطلاعات قابل اعتمادی که در حال حاضر در دسترس عموم است، مربوط به کیف پول های بیت کوین است که قبلاً ذخایر صرافی را تشکیل می دادند، که تا سپتامبر 2022 کمتر از 47000 بیت کوین را در اختیار داشتند. گره شیشه ای داده ها. این امکان وجود دارد که Alameda Research به طور مستقیم آدرس های دیگری را در اختیار داشته باشد، اما با توجه به بدهی قابل توجه شرکت تجاری، بعید است که آنها ذخایر نقدی داشته باشند.

نباید تصور کرد که FTX از کل انبوه بیت کوین کاربران استفاده می کند، زیرا صرافی تا آخرین روز خود در 8 نوامبر 2022 به پردازش برداشت مشتری ادامه می دهد. جابه‌جایی ناگهانی این دارایی‌ها می‌توانست شبهه‌ها را برانگیخته و احتمالاً ورشکستگی آنها را تسریع کند. با این حال، بررسی اهمیت حجم ها و دارایی های FTX مفید خواهد بود.

حجم ماهانه بیت کوین Coinbase و FTX، USD. منبع: CoinMetrics

از ژوئیه 2022، FTX حجم بیت کوین را 30 میلیارد دلار گزارش کرد که معادل میانگین 1 میلیارد دلار در روز است. اما با توجه به سابقه دستکاری داده ها در بورس، همانطور که روش محاسبه صندوق بیمه جعلی نشان می دهد، اعتماد به این ارقام توصیه نمی شود.

با فرض اینکه فروش الیسون ذکر شده در FTX رخ داده است، سفارش 4000 بیت کوین به ارزش 80 میلیون دلار در آن زمان تنها 8 درصد از میانگین حجم روزانه صرافی را نشان می دهد. علاوه بر این، با در نظر گرفتن حجم کل بیت کوین در صرافی های اصلی، اندازه تخمینی سفارش Alameda از اهمیت کمتری برخوردار می شود.

بر اساس روش «حجم واقعی» مساری، که تجارت متقلبانه را مستثنی می کند، حجم کل بیت کوین بین سپتامبر تا اکتبر 2022 کمتر از 3.5 میلیارد دلار در روز بود. حتی اگر آلامدا تلاش کند 25 درصد از 47000 دارایی بیت کوین خود را در یک روز بفروشد، این 240 میلیون دلار تنها 7 درصد از حجم روزانه در صرافی های بزرگ را نشان می دهد.

برای مقایسه، در آوریل 2022، MicroStrategy خرید 4167 بیت کوین را با قیمت متوسط ​​45714 دلار و در مجموع 190 میلیون دلار اعلام کرد. این احتمالاً در اواخر ماه مارس اتفاق افتاد، زمانی که قیمت بیت کوین 6 درصد از 44580 دلار به 47270 دلار افزایش یافت.

شاخص قیمت بیت کوین (USD)، مارس-آوریل 2022. منبع: TradingView

دو جنبه مهم از اقدام قیمت در طول خرید MicroStrategy برجسته است. ابتدا، قیمت در همان روز با اعلام رسمی در 5 آوریل 2022 به زیر 46000 دلار کاهش یافت. مهمتر از آن، اوج 48000 دلار مربوط به سطوحی است که MicroStrategy اجرای خود را در آن تکمیل کرد و در نتیجه میانگین قیمت آن 45714 دلار است.

اما با نگاهی گسترده تر، بیت کوین در دو هفته قبل از راه اندازی MicroStrategy حدود 39500 دلار معامله می شد و چند هفته بعد به 39500 دلار سقوط کرد. خواه تسلا 936 میلیون دلار بیت کوین تخلیه کند یا آلامدا که سپرده های مشتریان FTX را نقد می کند، دلیلی وجود ندارد که باور کنیم یک دارایی می تواند به طور موثر قیمت را برای بیش از یک هفته سرکوب کند.

برای ارائه برخی زمینه‌ها، بایننس در آگوست 2022 623000 بیت کوین ذخایر داشت، در حالی که Coinbase تقریباً 690000 بیت کوین داشت. این دو صرافی روی هم تقریبا 28 برابر بیت کوین بیشتری نسبت به FTX داشتند. این واقعیت بر تأثیر محدود SBF و ابتکار کارولین از نظر قدرت شلیک مؤثر تأکید می کند.

اساساً ممکن است چند روزی بوده باشد که Alameda با موفقیت فشار آورد و فروش آن قیمت بیت کوین را به زیر 20000 دلار رساند. با این حال، با توجه به ذخایر آن و حرکات قیمت سفارش‌های مشابه، بعید است که این رویداد در یک دوره بیش از یک ماهه مهم باشد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید