سوالات بزرگ: ساتوشی ناکاموتو در مورد شواهد ToM چه فکر می کرد؟


زمانی که مخترع بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو علاقه گذرا داشت، فناوری مقاوم در برابر دانش صفر اکنون بخش مهمی از دنیای ارزهای دیجیتال است.

از سکه‌های حفظ حریم خصوصی گرفته تا کره‌های درخشان اسکن عنبیه، رمزارزهای اثبات‌کننده دانش صفر مترادف با مقیاس‌پذیری و حریم خصوصی شده‌اند.

در سال 2022، سرمایه‌گذاران بیش از 700 میلیون دلار برای شرکت‌هایی که با مدارک دانش صفر مرزها را پشت سر می‌گذارند، سرمایه‌گذاری کرده‌اند. امسال، پروتکل‌های ZK-proof با وجود چندین پروتکل بزرگ مقیاس‌پذیری اتریوم در شبکه اصلی، مسلماً به یکی از بزرگترین روندهای بلاک چین تبدیل شده‌اند.

اثبات های ToM یک پروتکل رمزگذاری است که به یک طرف اجازه می دهد تا صحت یک عبارت را بدون اشتراک گذاری محتوای بیانیه به طرف دیگر ثابت کند.

مثالی که اغلب ذکر می‌شود این است که به یک ساقی ثابت کنید که به اندازه کافی بزرگ هستید که می‌توانید بدون نشان دادن شناسنامه یا حتی گفتن تاریخ تولد، نوشیدنی بنوشید.

ظاهرا ساتوشی ناکاموتو، خالق بیت کوین، زمانی این فناوری را بسیار جالب می دانست.

نسخه بهتر بیت کوین

در آگوست 2010، کاربر Red در انجمن آنلاین Bitcointalk پرسید که آیا ممکن است راهی برای بهبود حریم خصوصی تراکنش های بیت کوین وجود داشته باشد.

یکی از چیزهایی که در مورد بیت کوین مرا آزار می دهد این است که کل تاریخچه تراکنش های آن کاملا عمومی است. یکی دیگر از اعضا به صدا درآمد و پیشنهاد کرد که اثبات دانش صفر ممکن است راه حل باشد.

ناکاموتو پاسخ داد: «این موضوع بسیار جالبی است.

اگر راه حلی پیدا شود، کاربرد بسیار بهتر، آسان تر و مفیدتر بیت کوین امکان پذیر خواهد بود.

اما ناکاموتو متقاعد نشده بود که این فناوری بتواند مشکل خرج مضاعف را حل کند، نقصی اساسی که در همه پروتکل‌های نقدی دیجیتال وجود دارد که در آن یک بازیگر بد می‌تواند چندین توکن دیجیتال مشابه را خرج کند.

ناکاموتو گفت که بررسی هزینه های مضاعف مستلزم دانش جهانی از همه تراکنش ها است.

پاسخ ساتوشی ناکاموتو به کاربرانی که برای افزایش حریم خصوصی تراکنش های بیت کوین، اثبات های ToM را پیشنهاد می کنند. (Bitcointalk)

فکر کردن به نحوه به کارگیری اثبات های دانش صفر در این مورد دشوار است. او استدلال کرد که ما در تلاش برای اثبات عدم وجود چیزی هستیم، که به نظر می رسد نیاز به دانستن همه چیز و بررسی اینکه آیا چیزی دخیل است یا خیر.

سالها بعد شخصی رمز عبور را شکست

ناکاموتو نمی دانست که سایفرپانک ها در نهایت راهی برای حل این مشکل پیدا خواهند کرد.

رمزارز Zcash متمرکز بر حریم خصوصی در اکتبر 2016 توسط Electric Coin راه اندازی شد، شرکتی که توسط دانشمندان کامپیوتر از سال های شکل گیری بیت کوین کار می کرد. Zcash با تغییر کد منبع اصلی بیت کوین ایجاد شد.

همچنین این اولین باری بود که از اثبات‌های دانش صفر در یک ارز دیجیتال همتا به همتا واقعی استفاده شد و به کاربران این امکان را می‌داد که آدرس کیف پول رمزنگاری ارسال یا دریافت وجه را مخفی یا محافظت کنند.

دانشمند موسس Zcash، Eli Ben-Sasson، بعداً StarkWare را تأسیس کرد، شرکتی که به دلیل استفاده از اثبات‌های دانش صفر برای مقیاس‌بندی اتریوم از طریق جمع‌آوری‌ها شهرت دارد.

بن ساسون به مجله گفت که اشتیاق اولیه توسعه‌دهندگان هسته بیت‌کوین برای اثبات‌های ZK نقشی اساسی در تأسیس نهایی StarkWare ایفا کرد.

کنفرانس بیت کوین 2013 در سن خوزه لحظه یورکای من را رقم زد.

مایک هرن، که در آن زمان یک توسعه‌دهنده بیت‌کوین و اولین پذیرنده بیت‌کوین بود، تا آنجا پیش رفت که اعلام کرد که صحبت من در مورد اثبات‌های ToM به دلیل تأثیر بالقوه آن بر آینده بلاک‌چین، مهم‌ترین بحث این رویداد بود.

بن ساسون می گوید، آنجا بود که به پتانسیل تحول آفرین اثبات اعتباری که در حال توسعه بودم پی بردم.

به سرعت به امروز، خود بیت کوین اکنون آماده ورود به دنیای اثبات های ToM است.

همچنین بخوانید
امکانات

مشوق‌های همسو: تسریع پذیرش رمزنگاری منفعل

امکانات

ساتوشی ناکاموتو در مجموعه کتاب های مصور مجهز به NFT دنیا را نجات می دهد

ZeroSync، یک سازمان غیرانتفاعی که توسط سه دانشمند کامپیوتر (و با حمایت StarkWare) تأسیس شده است، در حال توسعه اولین مشتری نازک ZK در جهان برای بیت کوین است.

رابین لینوس، یکی از بنیانگذاران ZeroSync، گفت: در دراز مدت، ما امیدواریم که مقیاس پذیری انبوه را با استفاده از STARK Proofs به بیت کوین بیاوریم.

لینوس گفت ZeroSync پروتکل لایه 2 را طراحی کرده و در حال حاضر در حال پیاده سازی است که به بیت کوین اجازه می دهد تا بیش از 100 تراکنش در ثانیه را پردازش کند و در عین حال ویژگی های حریم خصوصی را به بیت کوین می آورد.

این می تواند موفقیت بزرگی در رساندن بیت کوین به مقیاس پذیری مورد نیاز باشد.

پس ناکاموتو چه فکری می کند؟

بن ساسون می گوید از اظهارات گذشته ساتوشی مشخص است که او قویاً از استفاده از شواهد ToM برای حفظ حریم خصوصی حمایت می کند.

ناکاموتو به دنبال ناشناس ماندن بود. تمام تعاملات عمومی و ایمیل های وی در بیت کوین تاک با استفاده از مرورگر IP ماسک Tor انجام شده است. این دلیل اصلی است که نشانی IP عمومی را نمی توان به خود ردیابی کرد.

مدیر Bitcointalk می گوید ناکاموتو همیشه از مسیریاب پیاز (Tor) برای دسترسی به انجمن استفاده می کند. (Bitcointalk)

خالق بیت کوین بخشی را به حفظ حریم خصوصی در وایت پیپر بیت کوین اختصاص داده است و به کاربران توصیه می کند که کلیدهای عمومی خود را ناشناس نگه دارند تا حتی اگر عموم تراکنش هایی را مشاهده کنند که دقیقاً مانند یک صرافی، ندانند چه کسی درگیر است.

طرح حریم خصوصی همانطور که در کاغذ سفید بیت کوین نشان داده شده است. (Bitcoin.org)

واضح است که نوآوری‌های حریم خصوصی که بن ساسون، همکارانم و من در Zcash ارائه کردیم، مورد توجه ساتوشی خواهد بود.

متأسفانه ناکاموتو قبل از ناپدید شدن از دید عموم در 12 دسامبر 2010، آخرین پست خود در بیت کوین تاک، دیگر هرگز به این موضوع نزدیک نشد.

با این حال، بن ساسون معتقد است که اگر ناکاموتو فعال باقی می‌ماند، احتمالاً تلاش می‌کرد تا اثبات‌های ToM را به بیت‌کوین بیاورد.

او می‌گوید: «در حالی که آنها اخیراً از طریق ZeroSync راه خود را به بیت‌کوین پیدا کرده‌اند، من معتقدم که ساتوشی تمایل دارد تا تنظیمات لازم را برای ادغام بیشتر آنها انجام دهد.

در نهایت، برای تحقق چشم انداز بیت کوین به عنوان یک ارز جهانی، نمی توان از ضرورت مقیاس پذیری چشم پوشی کرد، به خصوص با توجه به وضعیت فعلی استخوان سازی آن.
نویسنده: Felix Ng

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید