پرونده Sam Bankman-Fried یک داستان کلاسیک از کلاهبرداری مالی را روایت می کند


سام بنکمن-فرید، مدیر عامل بدنام FTX، اولین رئیس مالی نبود که در ترازنامه خلاقیت به خرج داد و آخرین نفر نیز نخواهد بود.

درام دادگاه که حول محور بنیانگذار FTX و CSam Bankman-Fried (SBF) سابق می‌باشد، تمام ویژگی‌های یک سریال پر ارزش نتفلیکس را دارد، پر از شخصیت‌های سایه‌دار و طرحی به شدت فزاینده. نکات برجسته شامل جاه طلبی های بلند ریاست جمهوری SBF و رشوه خیره کننده 100 تا 150 میلیون دلاری به مقامات چینی بود که رنگی از سورئال را به روایت اضافه کرد.

اگر SBF تصمیم گرفت برای اولین بار خود در نتفلیکس فیلمنامه یک درام دادگاه هیجان انگیز را بنویسد، موفق شده است. با این حال، وقتی نوبت به اثبات بی گناهی او می رسد، طرح داستان چیزهای زیادی را به جا می گذارد.

دادگاه با شهادت کارولین الیسون، مدیر عامل سابق Alameda Research، بازوی تجاری FTX هیجان زده شد. با صداقت وحشیانه ای طنین انداز شد که در چنین موارد پرمخاطب نادر است. صمیمانه احساسی و خام بود. یکی از اطلاعات تکان دهنده ای که او به اشتراک گذاشت این بود که این شرکت هفت ترازنامه جعلی برای SBF ایجاد کرد تا ترازنامه ای را انتخاب کند که به بهترین وجه در دستور کار آن قرار دارد.

مرتبط با: وقت آن است که SEC با Coinbase و Ripple برخورد کند

وقتی در آلامدا شروع به کار کردم، فکر نمی‌کنم اگر به من می‌گفتی ترازنامه‌های جعلی را برای وام‌دهندگانمان می‌فرستم یا پول مشتری می‌گیرم باور نمی‌کردم، اما با گذشت زمان این چیزی بود که با آن راحت‌تر شدم. الیسون به هیئت منصفه گفت.

به نظر می رسد هیئت منصفه برای حدس زدن پایان این داستان نیازی به هشدار اسپویلر ندارد. شواهد قریب به اتفاق به یک حکم مجرمیت اشاره می کند، یک محاسبه خطر که SBF را از دست داده است. این تعجب آور نیست، با توجه به اینکه FTX در نهایت مسئول محاسبه احتمالات برای مدیریت ریسک قبل از انفجار است.

وقتی سنگر در نهایت سقوط کرد، احتمالاً همان حکمی خواهد بود که برای الیزابت هولمز، بنیانگذار ترانوس، صادر شده است – هرچند که به راحتی می تواند از محکومیت 11 ساله او بیشتر شود. (او در مجموع بیش از 100 سال پیش رو دارد.) و پیچ و تاب های قانونی برای SBF به همین جا ختم نمی شود، زیرا قرار است دادگاه دوم در ماه مارس آغاز شود. این جلسه شامل شش اتهام فراتر از هفت موردی است که امروز در دادگاه مطرح می شود، از جمله تخلفات مالی کمپین.

کلاهبرداران مرتکب کلاهبرداری خواهند شد. پس چه نتیجه‌ای می‌توان از این حماسه گیرا گرفت؟

از جلسه استماع SBF می توان درس عمیقی گرفت. در حالی که ارز دیجیتال به دلیل پتانسیل آن برای تعریف مجدد اکوسیستم مالی مورد ستایش قرار گرفته است، این آزمایش نشان می دهد که چگونه کلاهبرداری مالی سنتی می تواند به فضا نفوذ کند و بر وعده های انقلابی فناوری بلاک چین سایه افکند.

از آنجایی که SBF منتظر سرنوشت خود در دادگاه است، جامعه ارزهای دیجیتال باید این لحظه را برای انعکاس، یادگیری و تطبیق مجدد با اخلاق اصلی ارز دیجیتال اختصاص دهد. سفر به سمت خودسرپرستی ممکن است مملو از چالش‌ها باشد، اما راهی به سمت استقلال مالی و توانمندسازی است که روح واقعی ارزهای دیجیتال را در خود تجسم می‌دهد.

همانطور که شنیده ها پیشرفت می کنند و دنیای ارزهای دیجیتال با نفس بند آمده تماشا می کند، اجازه دهید این امر به عنوان یک کاتالیزور برای درون نگری و بازگشت به اصول اولیه خود تنظیمی و تمرکززدایی عمل کند.

سقوط FTX محصول نقص‌های ذاتی کریپتو نبود، بلکه یک داستان کلاهبرداری مالی کلاسیک بود که در آن چشم‌انداز ارزهای دیجیتال صرفاً پس‌زمینه بود. کلاهبرداری ها منحصر به فضای کریپتو نبودند. این روایت قدیمی از تقلب در ترازنامه حسابرسی نشده بود، صحنه ای که مستقیماً از کتاب بازی سنتی مالی خارج شده بود.

مرتبط با: کتاب جدید مایکل لوئیس یک چرخش مثبت به سم بنکمن-فرید می دهد

این قضیه فقط یک تیتر هیجان انگیز نیست. این یک یادآوری آشکار از خطرات دور شدن از اصول اساسی ارزهای دیجیتال است. اخلاق رمزنگاری مبتنی بر حذف واسطه ها است، که کاملاً در تضاد با روایتی است که SBF حول امپراتوری خود می چرخد.

در حالی که بنیان‌گذاران صرافی‌های ارز دیجیتال با نیت خوب مانند کوین‌بیس و کراکن از شعار «نه کلیدهای شما، نه سکه‌های شما» دفاع می‌کنند، SBF برعکس این استدلال را مطرح کرده و از سرمایه‌گذاران می‌خواهد که دارایی‌های دیجیتال خود را به او بسپارند – شاید او قصد دارد آنها را بدزدد.

گروهی از سرمایه گذاران کریپتو که توسط سراب راحتی وسوسه شده بودند، مسئولیت خود را برای نگه داشتن دارایی های خود برای خود کنار گذاشتند و به SBF و خدمه دزدان دریایی آن اجازه دادند تا کشتی را به ضرر خود هدایت کنند.

سیستم بانکداری سنتی، با سهولت و راحتی، بهای سنگینی دارد: خطرات سانسور، تورم فیات، کارمزدهای پنهان و معاملات کند. حضانت از خود، مانند آزادی، آسان نیست، اما دشوار است. اما قرار نیست ارز دیجیتال آسان باشد. این یک انقلاب مالی است که قصد دارد شما را آزادتر و قوی تر کند. این بدان معنا نیست که پیاده روی در پارک است. این انقلابی است که هدف آن توانمندسازی افراد در زمینه مالی است.

این آزمایش خواستار بازگشت به اصول اولیه جامعه رمزنگاری است. زمان آن رسیده است که به نوشته‌های رویاپردازان سایفرپانک مانند تیموتی می، اریک هیوز و پیامبران امروزی مانند ویتالیک بوترین و نیک سابو بازگردیم.

تبلیغات پر زرق و برق را نادیده بگیرید، از طعمه های رمزنگاری شده خودداری کنید و برای درک اصول کیف پول های سخت افزاری و امنیت عملیاتی وقت بگذارید. در اخلاق کریپتوپانک ها غوطه ور شوید، ماهیت امنیت عملیاتی را درک کنید و مطمئن شوید که به دلایل درست در فضای رمزنگاری هستید. جذابیت «تعداد در حال افزایش» و جذابیت بنیانگذاران کاریزماتیک هرگز نباید بر اصول اساسی که زیربنای ارزهای دیجیتال است، سایه افکند.

J. W. Verret او دانشیار دانشکده حقوق آنتونین اسکالیا در دانشگاه جورج میسون است. او به‌عنوان یک حسابدار پزشکی قانونی کریپتو کار می‌کند و همچنین قانون اوراق بهادار را در Lawrence Law LLC انجام می‌دهد. او عضو شورای مشورتی هیئت استانداردهای حسابداری مالی و عضو سابق کمیته مشورتی سرمایه گذاران SEC است. او همچنین رهبری آزمایشگاه آزادی کریپتو را بر عهده دارد، یک اتاق فکر که برای تغییر خط مشی مبارزه می کند تا از آزادی و حریم خصوصی توسعه دهندگان و کاربران کریپتو محافظت کند.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: J.W. Verret

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید