آخرین به روز رسانی – مدیر عامل سابق FTX Sam Bankman-Fried [Day 1]


مدیر عامل سابق FTX با هفت اتهام توطئه و کلاهبرداری روبرو است. سرنوشت او را دادگاه نیویورک تعیین خواهد کرد.

خبرنگاران کوین تلگراف برای محاکمه مدیر عامل سابق FTX سام “SBF” بانکمن-فرید در نیویورک هستند. برای آخرین به روز رسانی ها با پیشرفت حماسه، زیر را بررسی کنید.

3 اکتبر: آزمایش SBF آغاز می شود

پرونده بانکمن-فرید در دادگاه فدرال منهتن بررسی خواهد شد. منبع: Ana Paula Pereira/Cointelegraph

محاکمه سام بنکمن-فرید با انتخاب هیئت منصفه در 3 اکتبر آغاز شد. بانکمن-فرید به هفت فقره توطئه و کلاهبرداری در ارتباط با فروپاشی FTX، صرافی ارزهای دیجیتال که او تأسیس کرد، متهم است. او همه اتهامات را رد کرد. این پرونده توسط قاضی لوئیس کاپلان در حال رسیدگی است، که ریاست فهرست بلندبالایی از پرونده‌های برجسته دیگر، از جمله پرونده‌های مربوط به زندانیان گوانتانامو، خانواده جنایتکار گامبینو، شاهزاده اندرو و دونالد ترامپ را بر عهده داشته است.

پس از اینکه کاپلان دریافت که به اشتراک گذاشتن اسناد شخصی کارولین الیسون، مدیر عامل سابق آلامدا ریسرچ، به منزله ارعاب است، در 11 آگوست حکم زندانی شدن بانکمن-فرید صادر شد. Alameda Research یک خانه تجاری بود که توسط Bankman-Fried تأسیس شد. او پیش از این در خانه پدر و مادرش در استنفورد کالیفرنیا با قرار وثیقه ۲۵۰ میلیون دلاری در حبس خانگی بود.

دسامبر: SBF دستگیر شد

بنکمن-فرید پس از ورود از باهاما در 21 دسامبر 2022 در ایالات متحده دستگیر شد. او در 12 دسامبر در باهاما دستگیر شد، پس از آن که دولت آمریکا رسماً اتهامات ایالات متحده علیه او را به این کشور اعلام کرد. او اعلام کرد که قصد دارد با استرداد از این کشور کارائیب مبارزه کند، اما پس از یک هفته اقامت در زندان بهمن، نظرش تغییر کرد و با استرداد موافقت کرد.

در همین حال، یکی از بنیانگذاران FTX، گری وانگ و مدیر عامل تحقیقات Alameda (و ظاهراً دوست دختر SBF) الیسون موافقت کرده‌اند که در این پرونده به گناه خود اعتراف کنند.

نوامبر: FTX سقوط کرد

مشکلات Bankman-Fried در 2 نوامبر آغاز شد، زمانی که گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه Alameda Research سهام زیادی در FTX Token (FTT)، توکن کاربردی FTX دارد. این بیانیه سوالاتی را در مورد رابطه بین این دو نهاد ایجاد کرد. Changpeng Zhao، مدیر عامل صرافی رقیب Binance، در 6 نوامبر اعلام کرد که صرافی او دارایی های FTT را که ارزش تخمینی 2.1 میلیارد دلار تخمین زده می شود، نقد خواهد کرد. ژائو پیشنهاد توییتی الیسون برای خرید FTT بایننس را رد کرد.

یک اجرا در FTX آغاز شده است. Bankman-Fried در توییتر (در حال حاضر X) اطمینان داد که “دارایی های صرافی در وضعیت خوبی هستند” و “یک رقیب” را به انتشار این شایعات متهم کرد. از 8 نوامبر، قیمت FTT از 22 دلار به 15.40 دلار کاهش یافت.

همچنین در 8 نوامبر، Bankman-Fried در توییتر اعلام کرد که با ژائو “در مورد یک معامله استراتژیک” به توافق رسیده است. او نوشت: “تیم های ما در حال تلاش برای پاک کردن عقب ماندگی های برداشت ها در صورت وقوع هستند. این باعث از بین رفتن تنگنای نقدینگی می شود؛ تمام دارایی ها 1:1 پوشش داده می شود.”

در 9 نوامبر، ژائو اعلام کرد که بایننس پس از بررسی های لازم و گزارش های بیشتر مبنی بر سوء استفاده از وجوه، FTX را خریداری نخواهد کرد. قیمت بیت کوین (BTC) به 15600 دلار کاهش یافت. وب سایت های FTX و Alameda Research برای چند ساعت از کار افتاده بودند. هنگامی که وب سایت FTX بازگشت، هشداری در مورد سپرده ها داد و قادر به پردازش برداشت ها نبود.

در 10 نوامبر، Bankman-Fried یک پیام توئیتری 22 قسمتی منتشر کرد که با “متاسفم” شروع شد. این اولین مورد از مجموعه طولانی اظهارات عمومی او در رابطه با افت بازار سهام بود. روز بعد، کل کارکنان Alameda Research استعفا دادند و FTX، FTX.US و Alameda Research در ایالات متحده اعلام ورشکستگی کردند. Bankman-Fried از سمت مدیر عامل FTX استعفا داد و جان جی ری III جایگزین او شد. ری به خاطر نقشش در ورشکستگی انرون شناخته شده بود.

SBF و FTX قبل از پاییز

FTX در آغاز سال 2022 ارزشی معادل 32 میلیارد دلار داشت و تصور می‌شد در وضعیت مالی غبطه‌انگیزی قرار دارد. بانکمن-فرید توسط بسیاری از جامعه ارزهای دیجیتال و در کل جهان به عنوان یک رهبر تجاری مورد احترام شناخته می شد. او با رهبران سیاسی عکس گرفت و در جلسات استماع کنگره سخنرانی کرد.

او با پیروی از یک فلسفه رایج در میان دانشمندان معروف به نوع دوستی مؤثر، به عنوان یک انسان دوست شهرت پیدا کرده بود. بخشی از اجرای این فلسفه، فعالیت سیاسی در قالب حمایت مالی از نامزدها بود.

با نزدیک شدن به زمستان کریپتو، Bankman-Fried از FTX و Alameda Research “مسئولیت مداخله جدی، حتی به ضرر ما، برای جلوگیری از سرایت” صحبت کرد. پیشنهاد شرکت ها برای Voyager Digital رد شد.

FTX برای معرفی کارت نقدی خود در 40 کشور با ویزا معامله کرد.

Bankman-Fried، Ellison و دیگر فارغ التحصیلان جین استریت کپیتال، Alameda Research را در سال 2017 تأسیس کردند. Bankman-Fried FTX را با وانگ در سال 2019 تأسیس کرد. ژائو یکی از سرمایه گذاران اولیه صرافی بود.

این یک داستان در حال توسعه است و با در دسترس قرار گرفتن اطلاعات بیشتری اضافه خواهد شد.
نویسنده: Cointelegraph

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید