سام بنکمن-فرید به محاکمه می رود: یک هفته در حال بررسی


محاکمه مدیر عامل سابق FTX سام بانکمن-فرید در 3 اکتبر آغاز شد. چهار شاهد به هیئت منصفه گفتند که چگونه 8 میلیارد دلار از وجوه مشتریان ناپدید شد.

املاک لوکس، کمک های مالی سیاسی، سرمایه گذاری ها و جلد مجلات. تان رن، دستیار دادستان ایالات متحده در بیانیه افتتاحیه خود در مورد مشهورترین پرونده رمزنگاری جهان خاطرنشان کرد: زندگی سام بنکمن-فرید یک سال پیش به این شکل بود.

رن در ادامه ادعا کرد که یکی از بنیانگذاران Alameda Research و FTX “به دنیا دروغ گفته” تا با لابی کردن در واشنگتن دی سی ثروتمندتر شود و نفوذ خود را افزایش دهد. “همه چیز بر اساس دروغ ساخته شد.” وکیل مدافع با سخنی ولرم پاسخ داد. وکیل او، مارک کوهن، موکلش را به عنوان یک کارآفرین معرفی کرد که در دوره های رشد سریع مرتکب اشتباهاتی شده است. او به هیئت منصفه گفت: «دزدی در کار نبوده است.

در میان روزنامه نگاران و وکلای حاضر در گالری، والدین متهم، جوزف بنکمن و باربارا فرید بودند. در چند روز گذشته، جوزف گهگاه لبخند می زد در حالی که باربارا ساعت ها در دادگاه شماره 26 به پسرش خیره می شد.

چهار شاهد در جلسه این هفته در دادگاه منطقه ای ایالات متحده در منهتن شهادت دادند. این لیست شامل دوستان نزدیک سابق بانکمن-فرید، آدام یدیدیا و گری وانگ، و همچنین یک تاجر فرانسوی است که سرمایه‌گذار FTX است.

لحظات کلیدی محاکمه بانکمن-فرید توسط Cointelegraph روی زمین پوشش داده شد.

مارک جولیارد

اولین شاهد دادستان در برابر هیئت منصفه یک تاجر کاکائو پاریسی بود که اکنون در لندن زندگی می کند. مارک جولیارد یکی از قربانیان نابسامانی FTX در نوامبر 2022 بود. جولیارد به هیئت منصفه گفت که در آن زمان چهار بیت کوین در FTX به ارزش حدود 100000 دلار دارد. او به یاد می آورد که پس از تلاش برای برداشت پول بدون دریافت پاسخ احساس اضطراب می کرد.

هرگز معاملات آتی در FTX انجام نشد. سهام بیت کوین بخش قابل توجهی از دارایی های جولیارد را تشکیل می داد. دادستان ها از شهادت او استفاده کردند تا نشان دهند چگونه مشتریانی که به FTX اعتماد کرده اند از رویدادهای سال گذشته آسیب دیده اند.

دفاعیات بانکمن-فرید سعی کرد ادعاهای دادستان را کم اهمیت جلوه دهد و گفت که این معامله گر یک حرفه ای دارای مجوز در لندن بود که بر اساس تایید افراد مشهور تصمیم نمی گرفت. کوهن اظهار داشت که استخدام تام برادی برای اجرای یک تبلیغ برای FTX اشکالی ندارد.

صحنه هایی از خارج از محاکمه سام بنکمن-فرید در نیویورک. منبع: Ana Paula Pereira/Cointelegraph

آدام یدیدیا

آدام یدیدیا و بنکمن-فرید در موسسه فناوری ماساچوست (MIT) با هم دوست شدند. یدیدیا برای مدت کوتاهی در سال 2017 به عنوان کارآموز در Alameda کار کرد قبل از اینکه در ژانویه 2021 به عنوان توسعه دهنده به FTX بپیوندد. او همچنین یکی از ساکنان املاک لوکس 35 میلیون دلاری FTX در باهاما بود.

طبق شهادت وی، وجوه فیات از مشتریان توسط FTX از طریق یک شرکت تابعه Alameda به نام North Dimension دریافت شده است. هر سپرده ای که توسط یک مشتری FTX انجام می شود، بدهی Alameda به FTX محسوب می شود. در زمان سقوط بازار سهام، این بدهی 8 میلیارد دلار بود.

یدیدیا ماه ها قبل از اعلام ورشکستگی از بدهی میلیاردر بین شرکت ها مطلع شد. یدیدیا در زمین تنیس پارویی با اشاره به مسئولیت آلامدا از بنکمن فرید پرسید: “آیا اوضاع خوب است؟” پرسید، اما جواب مثبتی دریافت نکرد. بانکمن-فرید به او گفت: «ما دیگر ضد گلوله نیستیم» و افزود که شش ماه تا سه سال طول می کشد تا شرکت ها حساب های خود را ببندند. یدیدیا به یاد می آورد: «او عصبانی به نظر می رسید.

من به سام، کارولین و دیگران در آلامدا اعتماد کردم تا اوضاع را مدیریت کنند.»

تا قبل از سقوط نوامبر، یدیدیا شاهد بود که FTX رقبای Binance و Coinbase را تصاحب کرد. این میلیونر حتی پاداش خود را برای خرید 5 درصد سهام شرکت خرج کرد.

یدیدیا در نوامبر 2022 پس از اطلاع از اینکه Alameda از وجوه ارسال شده از مشتریان FTX برای پرداخت بدهی ها استفاده کرده است، استعفا داد. از سال گذشته با وزارت دادگستری ایالات متحده همکاری می کند.

متیو هوانگ

متیو هوانگ، یکی از بنیانگذاران شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Paradigm، در مجموع 278 میلیون دلار در FTX در دو دور مالی بین سال های 2021 و 2022 سرمایه گذاری کرد. برای او این یک باخت کامل بود.

به گفته هوانگ، این شرکت از ترکیب وجوه بین FTX و Alameda یا امتیازاتی که Alameda در صرافی ارز دیجیتال داشت آگاه نبود. همانطور که دادستان ها از کد FTX و پایگاه داده نشان دادند، Alameda از موتور انحلال FTX معاف بود، که موقعیت ها را در معرض خطر انحلال بسته بود.

تحت این معافیت، Alameda توانست موقعیت خود را تقویت کند و تعادل منفی را با FTX حفظ کند.

هوانگ اعتراف کرد که بیشتر به FTX نپرداخته است، در عوض به اطلاعات ارائه شده توسط Bankman-Fried تکیه کرده است.

به گفته هوانگ، Bankman-Fried در برابر ایده حضور سرمایه گذاران در هیئت مدیره FTX “بسیار مقاوم” بود، اما قول داد که یکی را ایجاد کند و مدیران مجربی را منصوب کند.

گری وانگ

وانگ و بنکمن-فرید، بنیانگذاران دو شرکت زمانی برجسته، این هفته خود را در دو طرف دادگاه دیدند. او به هیئت منصفه گفت: «من اینجا هستم زیرا مرتکب کلاهبرداری با سیم، کلاهبرداری اوراق بهادار و تقلب در کالاها شدم. مدیر سابق مهندسی

“من اینجا هستم زیرا مرتکب کلاهبرداری با سیم، کلاهبرداری اوراق بهادار و کلاهبرداری کالایی شدم.”

وانگ یکی از شاهدان اصلی این پرونده محسوب می شود. بازبینی دادستان ها از 5 اکتبر آغاز شد و در 10 اکتبر که هفته دوم دادگاه آغاز می شود، پایان می یابد. وانگ نگاه عمیق تری به نحوه عملکرد FTX و Alameda تحت مدیریت Bankman-Fried ارائه کرد.

وانگ گفت که در سال 2019، چند ماه پس از تأسیس FTX، به Alameda امتیازات ویژه ای در مورد کد FTX اعطا شد. بر اساس اسکرین شات های پایگاه داده FTX و کد موجود در GitHub، دادستان ها نشان دادند که Alameda دارای مانده های منفی نامحدود، 65 میلیارد دلار خط اعتباری ویژه و مصونیت از انحلال است.

وکیل مدافع Bankman-Fried استدلال کرد که این امتیازات مشابه امتیازاتی است که توسط سایر بازارسازان در FTX دریافت می شود. دفاع همچنین اشاره کرد که Alameda سازنده اصلی بازار FTX بود. بنابراین داشتن توانایی داشتن تعادل منفی برای نقش او بسیار مهم بود.

به گفته وانگ، ادغام وجوه بین شرکت ها در طول زمان افزایش یافته است. در سال 2020، Bankman-Fried به وانگ دستور داد که تراز منفی Alameda را تحت درآمد FTX نگه دارد. تراز منفی و محدودیت اعتباری Alameda در FTX افزایش یافت. بدهی Alameda به FTX از 300 میلیون دلار در سال 2020 به 3 میلیارد دلار در اواخر سال 2021 افزایش یافت.

وانگ وقتی از او پرسیده شد که چرا از امتیازات آلامدا حمایت می کند، پاسخ داد: “من به قضاوت او اعتماد کردم.”

دادستان ها همچنین بهره برداری MobileCoin (MOB) در سال 2021 را برجسته کردند. ظاهراً بانکمن-فرید به وانگ و الیسون گفته است که کسری میلیونر را به ترازنامه Alameda اضافه کنند تا آن را در صورت‌های مالی FTX نگه دارند تا زیان سرمایه‌گذاران FTX را پنهان کنند.

وانگ گفت: یافته مهم دیگر نشان داد که صندوق بیمه FTX اطلاعات را تحریف کرده است.

در ماه‌های قبل از فروپاشی FTX، Bankman-Fried، Wang و Singh درباره احتمال تعطیلی Alameda و جایگزینی آن با سایر سازندگان بازار بحث کردند. با این حال، در آن زمان، بدهی این شرکت به FTX 14 میلیارد دلار بود. آلامدا در نوامبر 2022 فعالیت خود را متوقف کرد.

وانگ همچنین با دادستان ها همکاری می کند. شهادت او در 10 اکتبر ادامه خواهد داشت. کارولین الیسون نیز در همان روز استراحت خواهد کرد.

مجله: کارآگاهان بلاک چین – Mt. سقوط Gox شاهد تولد Chainalytic بود
نویسنده: Ana Paula Pereira

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید